[ATB] Nowości Ładowarki teleskopowe

Nowe ładowarki z normą Stage V

Data publikacji:

Firma Bobcat wprowadza nowe modele ładowarek teleskopowych oraz kompaktowych ładowarek gąsienicowych z serii M T450 oraz T590 zgodnych z normą Stage V. Zarówno w nowych ładowarkach teleskopowych jak i kompaktowych ładowarkach gąsienicowych zmiany obejmują kilka rozwiązań i opcji.

 

Nowe maszyny napędzane są sprawdzonymi silnikami wysokoprężnymi Stage V, Bobcat D34 oraz D24, przeznaczonymi specjalnie do sprzętu kompaktowego firmy Bobcat. Oba nowe silniki powstały w oparciu o sprawdzone konstrukcje montowane w maszynach tej marki na całym świecie. Nowa jednostka napędowa pozwala wykorzystywać ładowarki teleskopowe w strefach o ograniczonej emisji, co jest zasługą nowego układu oczyszczającego DPF. Ponadto silnik nie wykorzystuje selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), co oznacza, że nie ma potrzeby stosowania środka AdBlue.
Kluczowym aspektem „serca” maszyny jest nowy autonomiczny układ oczyszczania spalin - regeneracja DPF jest wykonywana automatycznie, bez wpływu na wydajność, co zapewnia spokój ducha operatorowi, dzięki czemu może się on koncentrować wyłącznie na wykonywanej pracy.

– Silnik 75 KM jest używany głównie przez firmy budowlane i wynajmujące maszyny w Wlk. Brytanii, we Włoszech i krajach Beneluksu ze względu na jego konkurencyjną cenę i prostotę, a wciąż zapewnia on dość mocy, aby poradzić sobie ze wszystkimi zadaniami – mówi Quentin D’Hérouël, dyrektor ds. ładowarek teleskopowych w Doosan Bobcat.

Silnik mocy 56 kW/75 KM w nowych ładowarkach teleskopowych zapewnia obniżenie zużycia średnio o 7% oraz zwiększenie momentu obrotowego o 14% w porównaniu z poprzednim silnikiem zgodnym w normą Stage IV, co zapewnia większą moc przy niższych obrotach i szybszy powrót ze stanu przeciążenia. Bobcat oferuje obecnie 11 modeli ładowarek teleskopowych napędzanych tym silnikiem - o maksymalnym udźwigu 2,6-4,1 t i wysokości podnoszenia 6-18 m. 
 
Lepsza widoczność 

Ładowarki teleskopowe Stage V maja nową pokrywę silnika z bardziej spadzistym profilem, co poprawia widoczność i o 15% redukuje martwe strefy z prawej strony maszyn. Zapewniono również szybszy dostęp do przedziału silnika, co ułatwia konserwację. – Nowe ładowarki teleskopowe z silnikiem 56 kW (75 KM) zostaną uzupełnione o kolejne modele Stage V napędzane wersjami silnika D34 o mocy 74,5 kW (100 KM) oraz 97 kW (130 KM), które zostaną wprowadzone w 2021 r. Będzie to zupełnie nowa generacja ładowarek teleskopowych wprowadzająca ogromne usprawnienia w kwestii użytkowania przy niższych kosztach eksploatacji – dodaje Quentin D’Hérouël.
Wszystkie ładowarki teleskopowe są objęte standardowo fabryczną gwarancją na 3 lata/3 tys. godzin z możliwością wydłużenia jej do 5 lat/6 tys. godzin. Cała linia ładowarek teleskopowych Bobcat jest projektowana i produkowana w zakładzie w Pontchâteau we Francji.

Ładowarki gąsienicowe z serii M

Nowe kompaktowe ładowarki gąsienicowe T450 oraz T590 z silnikiem zgodnym z normą Stage V oznaczają kontynuację zmian wprowadzanych wraz z ładowarkami o sterowaniu burtowym z serii M: S450, S510 oraz S530. Nowe ładowarki z serii M zapewniają operatorom zwiększoną wydajność, większy komfort i zoptymalizowane wymagania dotyczące konserwacji. Ładowarki z serii M to pierwsze modele w gamie ładowarek kompaktowych Bobcat w Europie, w których zastosowano nową stylistykę projektową, obejmującą m.in. trójwymiarowe naklejki. – Podobnie jak w modelach S450, S510 oraz S530 dzięki umiejętnościom naszego zespołu projektowego udało się sprawić, że nawet przy zastosowaniu silnika Bobcat Stage V w nowych wersjach kompaktowych ładowarek gąsienicowych T450 oraz T590 zachowano te same małe wymiary i schematy rozmieszczenia ramion ładowarki. Dzięki temu ciągle są na tyle małe i lekkie, że mogą łatwo pracować i manewrować na niewielkich obszarach oraz łatwo je transportować – mówi Jiri Karmazin, dyrektor ds. ładowarek w Doosan Bobcat.
Dzięki zastosowaniu nowego silnika poziom hałasu odczuwany przez operatorów i osoby postronne jest mniejszy, znacznie zmniejszył się też poziom drgań, co przyczynia się do większego komfortu pracy operatora. Termin pierwszego okresu konserwacji w przypadku oleju silnikowego wydłużono do 500 h, a lepsza filtracja paliwa oznacza rzadszą wymianę wkładów i mniejsze koszty eksploatacji. Ponadto nowy układ oczyszczania spalin DPF działa automatycznie, bez konieczności obsługi podczas normalnej eksploatacji.
 
Wyższa wydajność i większy komfort

Nowy silnik Bobcat D24 - z układem wtrysku paliwa firmy Bosch - poprawia ogólną wydajność maszyny, jednocześnie spełniając surowe wymagania normy Stage V. Ponadto w modelach T450 i T590 poprawiono stosunek mocy silnika do masy.
Nowe ładowarki Stage V mają teraz w standardzie panel Deluxe, który uprzednio był dostępny jako opcja; zapewnia on obsługę w różnych językach i telematykę, która pozwala chronić maszynę i kontrolować jej działanie. Panel Deluxe zmniejsza również ryzyko niewłaściwego wykorzystania dzięki funkcji obsługi bez kluczyka.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.