[ATB] Aktualności

Nowe standardy w Mediolanie

Data publikacji:

Wznoszony właśnie okazały kompleks biurowy Gioia 22 zlokalizowany w samym sercu dzielnicy Porta Nuova we włoskim Mediolanie ustanawia nowe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Budowana w ramach tego projektu 120-metrowa wieża pokryje 65% swojego rocznego zapotrzebowania na energię z odnawialnych źródeł energii. Generalnie ten wysoki na 30 pięter budynek zapewni wystarczająco dużo miejsca dla ok. 2700 osób, 350 miejsc parkingowych i 13 wind - do jego budowy wykorzystuje się rozwiązania dostarczone m.in. przez firmę Peri.

Gioia 22 jest pierwszym budynkiem tej wielkości we Włoszech, który spełnia standard NZEB (budynek o niemal zerowym zużyciu energii). Charakterystyczną cechą budynku jest jego składana konstrukcja, która oprócz walorów estetycznych ma również znaczenie ekologiczne. Nowoczesna technologia i planowanie przestrzenne pozwolą na innowacyjne wykorzystanie przestrzeni zewnętrznej i wewnętrznej. Dla przykładu 225 tys. zintegrowanych paneli fotowoltaicznych będzie wytwarzać wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić równowartość ok. 300 gospodarstw domowych. Według planów budynek ma zostać otwarty jeszcze w tym roku - zaledwie 2 lata po położeniu kamienia węgielnego latem 2018 r.

Firmowe rozwiązania

Budynek składa się z rdzenia głównego z 26 piętrami i rdzenia wtórnego z 13 piętrami. Cechą szczególną jest, że od drugiego piętra w górę wieża zaczyna się składać sama w sobie tak, że płyty stają się szersze z każdym przechodzącym piętrem. Aby stworzyć niezwykły kształt budynku, konieczne było zastosowanie specyficznej dla danego projektu kombinacji różnych systemów. Ponadto, aby dotrzymać napiętych terminów, prace budowlane musiały zostać zakończone jak najszybciej i sprawnie. Z tych powodów podjęto decyzję o połączeniu deskowania płyt Skydeck Slab z dodatkowym rozwiązaniem systemowym RCS P. Systematyczne sekwencje montażowe i lekkie elementy systemowe umożliwiły wykonanie całego stropu w ciągu tygodnia.

Cechą charakterystyczną budynku jest 17 okrągłych słupów, z których siedem jest pochylonych. Zostały one wzniesione przy użyciu szalunków SRS. Średnica słupów waha się od 0,8 do 1 m, zmniejszając się wraz ze wzrostem wysokości wieży. Do wznoszenia powierzchni ścian w obu rdzeniach inwestor wykorzystał ok. 1000 m² deskowania panelowego Trio. System Trio został połączony z pomostem szybowym BR i deskowaniami wznoszącymi RCS C - do podniesienia ramienia dystrybucyjnego betonu o długości 32 m wykorzystano system samoprzestawny ACS P. Jeśli chodzi o inne rozwiązania firmy Peri, to zastosowano również m.in. system RCS P (w części budowlanej o jednolitej geometrii).

Proces łączenia głównego rdzenia budynku z rdzeniem wtórnym był jednym z kluczowych wyzwań technicznych projektu. W tym celu zainstalowano pierwszą jednostkę RCS. Pokryta dachówką część płyty dachowej na 25 piętrze, która na wysokości 10 m jest dwa razy wyższa niż pozostałe piętra, została zrealizowana przy pomocy wież Peri Up Flex Shoring Towers. Podparto je szynami wspinaczkowymi RCS i stalowymi walcami, które zostały zakotwiczone do płyty.

Zaawansowana koncepcja bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo w miejscu pracy miało pierwszorzędne znaczenie pomimo konieczności osiągnięcia szybkich rezultatów - elementy systemu RCS P z jednej strony służyły jako barierki ochronne, ale również zapewniały dodatkową ochronę przed wiatrem i zapobiegały spadaniu przedmiotów z budynku. Ponadto ponad 4 tys. mb. Prokit-u wykorzystano jako poręcze na krawędziach budynku. Dzięki temu ekipa budowlana mogła w każdej chwili pracować bezpiecznie i wydajnie. 

Z kolei dwie platformy RCS MP zostały użyte do przenoszenia niezbędnych materiałów z jednego piętra na drugie. Ze względu na dużą nośność i elastyczne możliwości montażu, podesty te były idealnym środkiem transportu na miejscu pracy. Umożliwiły one przemieszczanie pakietów o wymiarach do 5,3 x 2,3 m i masie do 3000 kg.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 04/2020 - zamów:

Bezpłatny egzemplarz   prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.