[ATB] Budownictwo

Nowe technologie - Fińskie firmy w Polsce

Data publikacji:

Wiele firm z różnych krajów przyjeżdża do Polski, aby wejść na nasz rynek ze swoimi najnowszymi technologiami i urządzeniami. 20 listopada br. przybywa do Polski misja gospodarcza fińskich dostawców czystych technologii dla energetyki i przemysłu.

Finlandia już od lat znajduje się w czołówce globalnych rankingów czystości środowiska oraz innowacyjnych technologii środowiskowych ( w ub. roku zajęła pierwsze miejsce na świecie).  Finowie chcą, aby zastosowanie ich sprawdzonych rozwiązań stało się źródłem konkurencji dla polskich firm. Na listopadowym spotkaniu pojawi się 10 firm. Będą to: Efirec Oy (technologie energetyczne i ochrony środowiska), Biofire oy (kotły na biomasę), Aurelia Turbines Oy (wysokoefektywne turbiny gazowe), BioGTS Oy (biogazownie), Prometec Tools Oy (technologie biomasowe),  Raumaster Oy (technologie dla energetyki),  Efore oy (elektrotechnika dla przemysłu i energetyki), BMH Technology Oy (technologie dla energetyki i cementowni), Stalatube oy (stal nierdzewna o szerokim spektrum zastosowań) i Marioff Corporation Oy (wysokoefektywne technologie przeciwpożarowe). Mimo że formalne spotkanie na tak szerokim obszarze dopiero nastąpi, to już niektóre firmy odnotowały w Polsce zainteresowanie swoją technologią. Jest to np. spółka Efirec Oy, która oferuje rozwiązanie dla samorządów i spółek komunalnych. Jak wyjaśnia przedstawiciel spółki Ulla Saintio : „Logika naszego rozwiązania polega na stworzeniu jednej scentralizowanej sortowni odpadów i mniejszych układów spalania odpadów w miejscach, gdzie jest zapotrzebowanie na ciepło. Sortownia segreguje odpady komunalne, zmniejszając ilość odpadów idących na składowiska oraz produkuje paliwo z odpadów (RDF) dla elektrociepłowni”. Kolejna firma, która chce wejść do Polski – Aurelia Turbines Oy – oferuje niewielkie turbiny gazowe o wysokiej efektywności i niskich kosztach eksploatacji, znajdujące zastosowanie przy wytwarzaniu energii w małych i średnich firmach z sektorów m.in. przemysłu spożywczego, chemicznego, mleczarstwa, ale również w budownictwie komercyjnym i ciepłownictwie.  BioGTS to z kolei dostawca biogazowni  i biorafinerii nowej generacji, pozwalających efektywnie wytwarzać energię i biopaliwa przy niskiej inwestycji początkowej i niskich kosztach eksploatacji.  Rodzi się pytanie, dlaczego właśnie teraz Finowie tak zabiegają o obecność na polskim rynku? Powodów jest co najmniej kilka: dobra koniunktura panująca w Polsce, napływ funduszy europejskich, promowany przez polski rząd kurs na innowacje, generujący popyt na zaawansowane rozwiązania technologiczne, transformacja i modernizacja energetyki oraz przemysłu w kierunku rozwiązań wysokoefektywnych i przyjaznych dla środowiska, a także  rosnąca troska o środowisko naturalne.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.