Firma Stal-Hurt zdecydowała się na Hardox, by wydłużyć żywotność części maszyn. Dzięki tej stali, produkty stały się bardziej odporne na zużycie, a firma zyskała reputację eksperta w obróbce i produkcji części o wysokiej trwałości.
– Początkowo firma Stal-Hurt specjalizowała się w konstrukcjach stalowych dla górnictwa i kamieniołomów. Zdecydowaliśmy się na stal Hardox, ponieważ pozwalała na uzyskanie dłuższej żywotności części maszyn. Skutki były na tyle pozytywne, że postanowiliśmy skupić się na produkcji i remontach z wykorzystaniem tego materiału – mówi Tomasz Grochowalski z firmy Stal-Hurt.
Jakie zatem są zalety stali Hardox w porównaniu do innych materiałów trudnościeralnych?
Hardox łączy dużą twardość z udarnością, co oznacza, że jest odporna na pękanie. Dodatkowo jest łatwa w obróbce dzięki jednorodnej strukturze. W przeciwieństwie do innych blach trudnościeralnych, Hardox zachowuje twardość nawet przy większych grubościach, powyżej 100 mm.
Pytanie brzmi, czy stal Hardox wpływa na wydłużenie żywotności łyżek maszyn budowlanych?
–Tak, stal Hardox znacząco poprawia żywotność łyżek, ale ważne jest dobranie odpowiedniego gatunku w zależności od warunków pracy. Na przykład, Hardox 500 sprawdzi się na lemieszach, natomiast Hardox 450 na płaszczu i bokach łyżki – przekonuje Tomasz Grochowalski. – Hardox 500 jest twardszy od Hardox 450, ale ma mniejszą udarność. Natomiast Hardox 450 jest łatwiejszy w obróbce i ma lepszą udarność. Ostatnio pojawił się także Hardox 500 Tuf, który łączy twardość Hardox 500 z łatwiejszą obróbką, jak Hardox 450 – dodaje przedstawiciel firmy Stal-Hurt. Podkreśla przy tym, iż dobór stali zależy od planowanej obróbki i warunków pracy. Zbyt twardy materiał może sprawiać problemy przy spawaniu, a także powodować pękanie lub ukruszanie części.
Proces produkcji
– Stal Hardox obrabiamy różnymi metodami: cięcie gazowe, plazmowe, cięcie laserem, cięcie wodą, walcowanie, gięcie, frezowanie, spawanie, wiercenie i gwintowanie. Przy obróbce ważne jest, aby unikać przegrzewania materiału, ponieważ wpływa to na twardość i trwałość produktów – zwraca uwagę Tomasz Grochowalski.
– Posiadamy nowoczesny park maszynowy do cięcia i frezowania: maszyny do cięcia tlenowego, plazmowego, laserowego i wodnego. Do obróbki plastycznej używamy walcarek i pras krawędziowych. Dział obróbki skrawaniem dysponuje frezarkami, które umożliwiają obróbkę elementów do 1750x4500 mm.Aby zapewnić najwyższą jakość, stosujemy precyzyjne cięcie, frezowanie oraz spawanie. Ważnym aspektem jest kontrolowanie temperatury materiału podczas obróbki, aby nie obniżyć jego twardości. Jednym z głównych wyzwań jest unikanie przegrzewania stali, ponieważ wpływa to na spadek jej twardości. Produkty narażone na wyższe temperatury wymagają użycia stali Hardox Hitemp, która zachowuje twardość nawet do 500°C – uzupełnia.
Podkreślić należy również, iż firma Stal-Hurt wykonuje również drobne, indywidualne zamówienia dostosowane do potrzeb klienta. W ofercie znajdują się produkty o różnych rozmiarach i specyfikacjach.
Dynapac wzmacnia obsługę posprzedażną – nowe centrum magazynowe w Bremie
Bosch Engineering wprowadza system elektrycznego napędu 800 V dla maszyn budowlanych
Pompy hydrauliczne pod kontrolą – jak zapewnić ich długą i bezawaryjną pracę?
Nowoczesne rozwiązanie do zarządzania flotą maszyn budowlanych od SCHWING Telematics
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę