[ATB] Technika

Nowoczesne systemy wagowe od Tamtron

Data publikacji:
Nowoczesne systemy wagowe od Tamtron

Grupa Tamtron oferuje rozwiązania wagowe dla sektora przemysłowego w szczególności dla przemysłu górniczego, budowlanego, przetwórczego, recyklingu, energetyki, leśnictwa, obsługi portów oraz dla logistyki. Jej asortyment obejmuje wagi zabudowane bezpośrednio w pojazdach, kolejowe, samochodowe, dźwigowe, taśmociągowe itd. Tamtron działa globalnie - centrala firmy znajduje się w Finlandii, natomiast siedziby krajowe rozmieszczono w Szwecji, Norwegii, Danii, Niemczech oraz w Czechach, Słowacji, a także w Polsce. Każda jednostka wnosi do Tamtron swoją osobowość i specjalne know-how.

Krajowy oddział firmy Tamtron mieści się w Katowicach, gdzie zatrudnionych jest obecnie około czterdziestu osób. Sprzedaż asortymentu odbywa się bezpośrednio poprzez doświadczonych doradców działu handlowego, a w przypadku rozwiązań dla branży budowlanej również przez szeroką sieć dilerów. 

Pomimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ubiegły rok sprzedażowo był dobry, gdyż firma bardzo szybko dostosowała się do specyficznych wymogów i zapotrzebowania. Perspektywy na obecny rok również są obiecujące. 

Tamtron stara się być liderem w każdym segmencie rynku - firma stale się rozwija, ulepszany jest jej asortyment m.in. pod kątem nowoczesnej elektroniki, poszukiwani są także nowi pracownicy. Tamtron zawsze przykładał szczególną dbałość na dostosowanie się do aktualnych i przewidywanych oczekiwań rynkowych, które obejmowały przede wszystkim niezawodność i długą żywotność produktów, a obecnie i w przyszłości coraz szerszy zakres rozwiązań informatycznych. Oprócz walorów produktów, Tamtron stara się sprostać wielkim oczekiwaniom klienta.

– Wolumen zamówień mamy na pół roku do przodu, od dużych firm państwowych i prywatnych. Mamy szerokie portfolio skierowane np. do branży budowlanej czy kolejowej. Są tutaj między innymi wagi statyczne, dynamiczne, bezfundamentowe i na fundamencie, systemy do kontroli przeciążeń itd. Inaczej, to pełna gama produktów dla biznesu

– mówi Ryszard Wojtyła, dyrektor operacyjny Tamtron.

Lider w ważeniu dynamicznym

Konkurencja na rynku jest duża, firma Tamtron pozostaje jednak rynkowym liderem zwłaszcza pod względem systemów ważenia dynamicznego, czyli ważenia towarów w ruchu, oszczędzając czas klientom. Znacząca większość produkcji realizowana jest w Polsce, w razie potrzeby część zleceń przejmują także inne filie. Całość pozostaje jednak w Europie. Główne podzespoły elektroniczne pochodzą z Niemiec lub Finlandii. Terminy dostaw są monitorowane i optymalizowane. Najłatwiej i najszybciej realizuje się zabudowy wag do maszyn budowlanych np. ładowarek czy kruszarek. Są to gotowe zestawy montowane na tych maszynach.

 

W przypadku systemów wag samochodowych lub kolejowych, klienci oczekują rozwiązań „pod klucz”, wyrażają swoje potrzeby, a Tamtron zajmuje się całością realizacji. Niezbędne staje się wtedy wykonanie całego projektu od podstaw, a to już zajmuje trochę czasu. Wiele zależy oczywiście od inwestora i wymaganej przez niego specyfikacji technicznej, a także ustalonych terminów dostaw. Tamtron współpracuje aktywnie z największymi producentami maszyn budowlanych na świecie, ma wieloletnie doświadczenie przez co firma zdobyła już uznanie i zaufanie swoich klientów.

– Nasze doświadczenie doprowadziło do pozytywnych relacji z wieloma znaczącymi polskimi i międzynarodowymi firmami z wielu branż takich jak chemia, paliwa, energia, logistyka, górnictwo i magazynowanie. Nasze produkty i rozwiązania IT są niezbędne dla klientów OEM i producentów maszyn. Jako jedna z niewielu firm jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom zagranicznych koncernów w zakresie dokumentacji projektowej i jakościowej. My na przykład wykonujemy montaż i weryfikację pokładowych systemów wagowych na wózkach wysokiego składowania Kalmar w polskiej fabryce Cargotec. W szerokim skrócie - wagi kontrolne przydatne są przy załadunku masowym, wagi handlowe pozwalają na rozliczenie finansowe pomiędzy klientami. Nowym rozwiązaniem są wagi oparte w swoim działaniu na informacjach przekazywanych w chmurze. Informacje przesyłane są za pomocą sieci informatycznych. Znacznie ułatwiają współpracę pomiędzy stronami, kierowca i operator ładowarki mają uproszczone zadanie

– wyjaśnia Ryszard Wojtyła.

 


Rozwiązania takie mają jeszcze jedną ważną zaletę związaną z ochroną środowiska. Wymiana danych „w chmurze” znacząco zmniejsza lub nawet eliminuje papierowy obieg dokumentacji, co ma istotny wpływ na ślad węglowy powstający w wyniku procesów produkcyjnych związanych z ważeniem.

Systemy bezobsługowe przyspieszają i usprawniają skomplikowane procesy logistyczne, przez co są narzędziem wygodnym i oszczędnym. Wystarczy przykładowo, że kierowca ma odpowiedni kod i zarejestruje się w terminalu. Informacje są weryfikowane, towar jest ważony, wydawany. Rozwiązanie oparte o chmurę danych bardzo zyskało na popularności w krajach skandynawskich. Co ważne, oprogramowanie Tamtron jest kompatybilne z systemami używanymi przez ich klientów. Sprawdza się doskonale od wielu lat np. w portach przeładunkowych, gdzie każdy kontener musi być ważony.

– Jednym z naszych absolutnych atutów jest to, że mamy ludzi gotowych do pomocy na każdym etapie sprzedażowym jak i posprzedażowym. Około 20 naszych pracowników pracuje w serwisie. Wielu z naszych pracowników ma długoletnie doświadczenie i zgromadziło unikalne know-how. Obecnie mamy dokładnie 26 osób, które pozostają w firmie od ponad 15 lat, niektórzy nawet od lat 90. Kiedy ludzie pracują w tej samej firmie przez długi czas i znają się bardzo dobrze, znają się na rzeczy i wiedzą, jak współpracować. Dzięki temu nasz zespół jest bardzo wydajny i może świadczyć pełen zakres usług w Polsce i za granicą

– wyjaśnia Ryszard Wojtyła.

 

Analizując rynek globalny, wierzymy, że produkty wprowadzane obecnie na rynek skandynawski zainteresują również naszych klientów w Polsce ze względu na ich światowy zasięg. Tamtron Polska istnieje od dziesięcioleci i jest jedną z największych firm wagarskich w kraju. Ryszard Wojtyła stwierdza, że w związku z tym jest również liderem rynku w zakresie przemysłu ciężkiego i ważenia pokładowego.

– Wieloletnia współpraca z naszymi klientami świadczy o zaufaniu do naszych produktów i rozwiązań, ale aby odpowiedzieć na szerzącą się cyfryzację i automatyzację, kładziemy jeszcze większy nacisk na rozwój naszych usług SaaS i chmury. Nasza 30-letnia historia pokazuje, że jesteśmy nie tylko w stanie utrzymać naszą pozycję, ale także jesteśmy zawsze gotowi do podejmowania wyzwań i wprowadzania innowacji. To połączenie sprawia, że jesteśmy silniejsi i bardziej zaawansowani niż nasi konkurenci i pozwala nam zawsze oferować klientom najlepsze rozwiązania ułatwiające prowadzenie biznesu

- podsumowuje Ryszard Wojtyła. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.