Zbliżająca się kolejna edycja targów Intermat w stolicy Francji – Paryżu, każe bliżej przyjrzeć się najciekawszym nowinkom technicznym przygotowanym przez wystawców. Nasz poniższy przegląd oprzemy o nominacje do nagrody Innovation Awards 2024.
W 9. edycji konkursu członkowie jury spotkali się kilka razy, aby wyłonić nominowanych do nagród związanych z targami Intermat. Oto nominacje:
Usługi wynikające z łączności:
1. Zapewnienie w 100% połączonej floty z danymi wysokiej jakości (w tym modernizacja, obejmująca wymianę przestarzałego sprzętu 2G/3G, wszystkich marek), przesyłanymi na platformie Bergerat Monnyeur lub dowolnej innej platformie wybranej przez klienta (ERP, GMAO, itd.); standardowy raport miesięczny z benchmarkiem i emisją CO2,
2. Zdalny dostęp diagnostyczny: dzięki rozszerzonej rzeczywistości i telemetrii firma oferuje bezpośredni dostęp do zdalnej usługi diagnostycznej,
3. Konserwacja predykcyjna: przy użyciu sztucznej inteligencji, codziennych danych o stanie maszyny, historycznych danych roboczych dotyczących maszyny i równoważnych komponentów na danym obszarze, danych producenta, w połączeniu z wiedzą zespołów BM, wydawane są spersonalizowane porady, w zależności od poziomu subskrypcji, bezpośrednio dla klienta lub za pośrednictwem sieci posprzedażowej (PSSR),
4. Zawsze proaktywne planowanie konserwacji zapobiegawczej floty.
Firma Chrono Flex koncentruje się na skróceniu czasu przestoju maszyn dla swoich klientów, poprzez wymianę przewodów hydraulicznych na miejscu. Dzięki codziennej pracy 300 techników w terenie firma zauważyła trzy główne elementy:
1. 70% awarii hydraulicznych jest związanych z zanieczyszczeniem olejem,
2. Trudność w znalezieniu zasobów do konserwacji maszyn w warsztatach,
3. Kontekst, w którym klienci muszą wdrożyć podejście CSR, a zatem musi nastąpić zmiana nawyków i mentalności.
Dzięki tej obserwacji, jako partner w zakresie rozwiązań hydraulicznych, Chrono Flex wspiera swoich klientów w wydłużaniu żywotności ich maszyn, oferując nową usługę filtracji oleju hydraulicznego.
Jaltest Diagnostics AR to pierwszy wielomarkowy system diagnostyczny opracowany w technologii rzeczywistości mieszanej, który umożliwia technikowi diagnozowanie jednostek elektronicznych pojazdu i interakcję z nimi, przeglądanie informacji technicznych i otrzymywanie zaawansowanego wsparcia technicznego. Wszystko to w czasie rzeczywistym i bez użycia rąk – jest to całkowicie innowacyjne i pionierskie na rynku.
Przedsiębiorstwo opracowało siłownik elektryczny, który zastępuje ciężkie układy hydrauliczne, zapewniając całkowicie elektryczny system do pchania, ciągnięcia i podnoszenia - z wydajnością energetyczną na poziomie 87%. Rozwiązanie to łączy w sobie dużą moc (ponad 80 ton) i długi skok (do 3 m). System elektryczny oferuje liczne korzyści, w tym wyższą wydajność energetyczną, brak zapotrzebowania na olej hydrauliczny i wydłużoną żywotność. Można go zaprojektować w kompaktowej obudowie o rozmiarach porównywalnych z istniejącymi układami hydraulicznymi, co eliminuje potrzebę znaczących modyfikacji konstrukcji maszyny budowlanej przy wymianie układów hydraulicznych na siłowniki elektryczne.
Innowacja ta uzyskała pieczęć doskonałości od Europejskiej Komisji Innowacji i otrzymała dofinansowanie w wysokości 10 mln EUR na wprowadzenie tej technologii na rynek w ramach programu Europejskiej Rady Innowacji w czerwcu 2023 r.
Komatsu Smart Construction Europe kończy opracowywanie niedrogiego, przyjaznego dla użytkownika zestawu narzędzi do gromadzenia powykonawczych danych o terenie. Ten pakiet produktów nie jest dostępny wyłącznie w ekosystemie Komatsu, ponieważ umożliwia łączność z konkurencyjnymi markami.
Ten zaawansowany pakiet obejmuje Smart Construction (SC) 3D Machine Guidance i Intermat 3D Machine Guidance Flex działające jako urządzenia IoT, Smart Construction Remote do ułatwiania transmisji danych oraz Smart Construction Dashboard do kompleksowej wizualizacji i analizy 3D.
Zebranie takich narzędzi do gromadzenia i wizualizacji danych powykonawczych skutkuje skróceniem cyklu przetwarzania tych informacji, który historycznie mógł trwać od tygodnia do miesiąca, do mniej niż jednego dnia, wykorzystując w większości sprzęt będący własnością wykonawców. Cyfrowa transformacja jest możliwa dla wszystkich, nawet najmniejszych wykonawców.
Moasure to pierwsze na świecie narzędzie pomiarowe oparte na ruchu, rewolucjonizujące budownictwo i inżynierię lądową. Opatentowana technologia Moasure zmienia sposób pracy profesjonalistów z tego sektora, umożliwiając szybkie i jednoczesne wykonywanie pomiarów i rysunków. Upraszczając pomiar trudnych kształtów i przestrzeni, Moasure umożliwia ekspertom budowlanym przyjęcie nowego podejścia z danymi wyświetlanymi w czasie rzeczywistym na ich urządzeniach. To innowacyjne narzędzie pozwala użytkownikom rysować, przechwytywać w 3D, uwzględniać nachylenia, wzniesienia i obliczać powierzchnie bez wysiłku, nawet wokół przeszkód. Moasure zapewnia dokładne obliczenia powierzchni i objętości, pomagając w zamawianiu materiałów i niwelacji terenu.
Rozwiązanie to jako jedyny na świecie pozwala kilku użytkownikom ćwiczyć i uczyć się razem w wielu różnych dziedzinach, takich jak budownictwo, rolnictwo czy sektor transportu. Jest to system kilku symulatorów szkoleniowych połączonych w jednym środowisku.
Nominacje do Intermat Innovation Awards (część V) - budownictwo, inżynieria lądowa i sektor betonowy
Nominacje do Intermat Innovation Awards (część IV) - dekarbonizacja/Transformacja energetyczna
Nominacje do Intermat Innovation Awards (część III) - drogi, przemysł materiałowy i fundamenty
Nominacje do Intermat Innovation Awards (część II) - roboty ziemne, wyburzenia i transport
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę