[ATB] Nowości

Nowości w podnośnikach JCB

Data publikacji:

Firma JCB wprowadziła w pełni elektryczne i spalinowo-elektryczne hybrydowe podnośniki teleskopowe i zaktualizowała swój hydraulicznie napędzany asortyment podnośników nożycowych o 6 wersji z napędem elektrycznym.

    Nowości w podnośnikach JCB

Nowa para podnośników teleskopowych z wysięgnikiem przegubowym i 6 modeli podnośników nożycowych wprowadzają pełną gamę JCB Access do 3 podnośników teleskopowych z napędem elektrycznym i 8 „nożyc” elektrycznych. Nowe przegubowe podnośniki teleskopowe A45E i A45EH oferują maksymalną wysokość platformy 13,84 m przy zasięgu poziomym 7,47 m, udźwig kosza 300 kg w całym obrysie, wraz z dodatkowymi osłonami w standardzie, blokadą obrotu i awaryjnym sterowaniem, a także solidnymi oponami do jazdy w trudnym terenie. Dołączają one do istniejącego modelu AJ48D z silnikiem wysokoprężnym, wprowadzonego po raz pierwszy w 2021 r.

Podnośnik A45E jest zasilany 8 akumulatorami 6V, tworząc system operacyjny 48V, 400AH. Pakiety akumulatorów znajdują się po obu stronach dolnej części podwozia, utrzymując nisko położony środek ciężkości, co zwiększa stabilność i poprawia trakcję. Akumulatory zasilają silniki napędowe prądu przemiennego za pośrednictwem sterowników silnika i pompy hydraulicznej maszyny.

Z kolei A45EH wykorzystuje trzycylindrowy silnik wysokoprężny o mocy 14,8 kW i generator o mocy 7,5 kWa do zasilania 8 akumulatorów 6 V. Silnik jest zamontowany na odchylanej tacy, co ułatwia serwisowanie i bieżącą konserwację. 40-litrowy zbiornik paliwa zapewnia wystarczającą ilość paliwa na cały tydzień pracy. Akumulator można również podłączyć do zasilania sieciowego, jeśli tylko jest dostępne.

Do jazdy w trudnym terenie 

Obie platformy są standardowo wyposażone w napęd na 4 koła i układ kierowniczy na dwa koła. Koła są napędzane przez 4 silniki prądu przemiennego, które odzyskują energię poprzez hamowanie. Dzięki napędowi na każde koło, maszyna jest w stanie pokonywać wzniesienia o nachyleniu nawet do 40%. Oś wahliwa zapewnia maksymalną przyczepność na nierównym terenie, gdy wysięgnik jest złożony. Zostaje ona jednak blokowana, aby zapewnić stabilność maszyny, gdy ta przechodzi w tryb podnoszenia wysięgnika. Wypełnione pianką, niebrudzące opony należą zaś do wyposażenia standardowego.

Platforma o wymiarach 0,84x1,84 m ma 3 punkty wejścia i 4 miejsca do przypięcia uprzęży, co umożliwia operatorowi praktycznie pełny dostęp do kosza. Poza tym ma on do dyspozycji dodatkowy system zabezpieczający, który automatycznie zatrzymuje funkcje wysięgnika po uruchomieniu. Wysięgniki są wyposażone w funkcję Slew Acknowledgment, czujnik przechyłu zapobiega podniesieniu maszyny, gdy podwozie znajduje się na nierównym podłożu, przechylając maszynę o więcej niż 5°.

System monitorowania telematycznego LiveLink firmy JCB zapewnia dane operacyjne w czasie rzeczywistym dotyczące wydajności, harmonogramów serwisowych i kodów usterek. Pozwala to na rejestrowanie pracy silnika, a także uzyskiwanie ostrzeżeń o niskim poziomie paliwa czy czujnika przechyłu, a także o przeciążeniu. LiveLink zapewnia również dane dotyczące napięcia akumulatora, poziomu paliwa i procentowego obciążenia platformy. Maszyny brytyjskiego producenta są wyposażone w 5-calowy kolorowy ekran dotykowy na platformie, zapewniający operatorom dobry dostęp do najważniejszych danych i elementów sterujących. Ten intuicyjny interfejs zwiększa bezpieczeństwo i produktywność w miejscu pracy. Na koniec zaś, warto dodać, iż maszyny posiadają unikalny system sterowania, który eliminuje potrzebę przełączania się między elementami sterującymi znajdującymi się na platformie a zlokalizowanymi na ziemi.

Nożyce w centrum uwagi 

Aż 6 zaktualizowanych podnośników nożycowych z napędem elektrycznym, począwszy od trzech modeli, S1932E, S2632E i S3246E, które uzupełnią podnośniki S2646E, S4050E i S4550E, będzie oferować nawet do 53% dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora w porównaniu z wersją hydrauliczną - zmniejsza to oczywiście koszty eksploatacji maszyny. Silniki elektryczne zapewniają również większy moment obrotowy na kołach i - jak przekonuje producent - do 25% lepszą zdolność pokonywania wzniesień. Po wymianie silników hydraulicznych liczba połączeń hydraulicznych jest nawet o 50% mniejsza w przypadku maszyny jednocylindrowej lub o 48% w przypadku modelu z dwoma cylindrami podnoszącymi, co zmniejsza ryzyko wycieków.

Wysokość robocza wynosi (w zależności od modelu) od 5,71 m do 13,8 m, a udźwig od 230 kg do 450 kg. Model S1932E zastępuje poprzedni model S1930E - jest od niego szerszy o 5 cm, ale za to lżejszy aż o 106 kg. Ułatwia to transport na przyczepie lub przenoszenie wielu maszyn. Model S1932E oferuje platformę o wysokości roboczej 5,71 m i udźwigu 230 kg. Kolejny z tej gamy maszyn model S2632E ma wysokość platformy 7,92 m i udźwig 250 kg, a model S3246E oferuje wysokość roboczą 9,7 m, ale z wyższym limitem masy 320 kg. Z kolei zapowiadane w dalszej części roku modele legitymują się następującymi parametrami: S2646E - wysokość robocza 7,9 m i udźwig 450 kg, S4046E - 11,9 m i 320 kg oraz S4550E - 13,8 m i 230 kg.

Nowe „nożyce” z napędem elektrycznym korzystają ze wszystkich funkcji już widocznych w modelach JCB z napędem hydraulicznym, w tym funkcji bezpieczeństwa. Rzecz jasna cechuje je również łatwy dostęp do punktów wymagających konserwacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.