[ATB] Nowości

Nowy wymiar sterowania od Trimble

Data publikacji:

Podczas tegorocznych targów ConExpo firma Trimble ogłosiła wprowadzenie kolejnych funkcji na platformie Trimble Earthworks Grade Control w wersji 2.0 dla wszystkich typów maszyn. Jednocześnie wprowadziła aplikację Trimble Earthworks Assistant, oferującą materiały szkoleniowe dostępne dla operatorów bezpośrednio w wyświetlaczu w kabinie. Celem tych usprawnień jest zapewnienie szybszego zwrotu z inwestycji, zwiększenie produktywności i skrócenie czasu wdrożenia operatorów.

Bez wątpienia nowością w branży budowlanej jest system sterowania poziomego (Horizontal Steering Control) dla spycharek, który pozwala na automatyczne sterowanie maszyną względem dowolnej osi poziomej, takiej jak: brzeg krawężnika, linia przerywana, linia środkowa jezdni lub dno skarpy, bez pomocy operatora. Sterowanie poziome pozwala operatorowi skoncentrować się na niwelacji terenu i pracy maszyny, zamiast martwić się o kierowanie, tym samym obniżając poziom zmęczenia i ryzyko popełniania błędów przez operatora. Dzięki temu rozwiązaniu maszyna podąża za wytyczoną z modelu 3D dowolną osią poziomą, oferując operatorom większą świadomość otoczenia maszyny, zwiększoną precyzję i wydajność przy mniejszym nakładzie pracy i mniejszej liczbie przejazdów.

Równiarka bezmasztowa

Z kolei nowa konfiguracja równiarki bezmasztowej oferuje większy zakres ruchu lemiesza, umożliwiając sterowanie maszyną w sytuacjach, które wcześniej nie były możliwe. Konfiguracja bezmasztowa Trimble Earthworks dla równiarek wykorzystuje montaż jednego odbiornika GNSS na kabinie i drugiego na froncie maszyny w celu wyeliminowania konieczności montażu masztów i przewodów, które zazwyczaj umieszczane są na lemieszach. Bezmasztowe odbiorniki GNSS są idealne dla osiągnięcia maksymalnego zakresu ruchu lemiesza, co jest istotne w pracy na dużych nachyleniach oraz przy skomplikowanych projektach z niewielkimi tolerancjami. Nowa konfiguracja wpływa na zmniejszenie ryzyka uszkodzenia maszyny, zapewnia bezpieczeństwo cennych odbiorników, a także skraca czas potrzebny na ich demontaż i ponowną instalację każdego dnia.

Rozszerzona rzeczywistość dla koparek

Kolejna nowość - rozszerzona rzeczywistość (Augmented Reality) dla koparek - pozwala użytkownikom w łatwy sposób na zrozumienie modeli 3D, informacji o wykopach/nasypach, danych o nachyleniach i innych punktów odniesienia na wyświetlaczu kabinowym, bez konieczności analizowania skomplikowanych projektów lub wytyczeń. Rozwiązanie rozszerzonej rzeczywistości zostało po raz pierwszy udostępnione w systemie Trimble SiteVision i jest dostępne w koparkach pracujących z systemem Trimble Earthworks. Dzięki kamerze zamontowanej na maszynie, operatorzy mogą wyświetlać na istniejącym otoczeniu modele 3D w rzeczywistej skali i odwzorowaniu. Na wyświetlaczu Trimble Earthworks model jest nakładany na istniejący teren, co pozwala operatorowi lepiej zrozumieć pracę, która jest do wykonania. Widoczność łyżki daje operatorowi lepszy ogląd sytuacyjny, co pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa osobom i przedmiotom w otoczeniu.

– Dzięki połączeniu świata fizycznego i cyfrowego, Trimble umożliwia szybszą realizację zadań przez kontrahentów. Rozszerzona rzeczywistość upraszcza złożone koncepcje, oferując użytkownikom połączenie treści cyfrowych i z rzeczywistego otoczenia – mówi Cameron Clark, kierownik obszaru biznesowego w Civil Engineering and Construction firmy Trimble.

Aplikacja Earthworks Assistant

Spośród nowości, warto zwrócić uwagę, iż Trimble oferuje też łatwiejszy dostęp do kluczowych materiałów szkoleniowych i dokumentacji Earthworks, co skraca proces uczenia się i ewentualne przestoje. Ta samodzielna aplikacja upraszcza dostęp do instrukcji szkoleniowych i materiałów wideo umieszczając je w jednym miejscu. Aplikacja Earthworks Assistant ułatwia naukę i rozwiązywanie problemów przy użyciu telefonu z systemem Android - nawet zdalnie.

Jaka dostępność?

Rozwiązania Trimble Earthworks Grade Control Platform w wersji 2.0, w tym zintegrowany Loadrite Payload Management, rozwiązanie bezmasztowe dla wybranych równiarek Cat oraz system rozszerzonej rzeczywistości dla koparek powinny być dostępne w drugim kwartale 2020 r. Przewiduje się, że pozioma kontrola sterowania dla spycharek będzie dostępna w drugiej połowie br. Z kolei bezmasztowa równiarka, rzeczywistość rozszerzona dla koparek oraz pozioma kontrola sterowania dla spycharek będą wymagać zakupu dodatkowego sprzętu i oprogramowania. Aplikacja Trimble Earthworks Assistant jest dostępna do pobrania bezpłatnie w Google Play Store.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 05/2020 - zamów:

Bezpłatny egzemplarz   prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.