[ATB] Budownictwo

Obwodnica Inowrocławia za 2 lata w komplecie

Data publikacji:

Trwają intensywne przygotowania do rozpoczęcia dużych prac budowlanych przy II etapie obwodnicy Inowrocławia. Firma „Kobylarnia” odpowiedzialna za to zadanie opracowała projekt budowlany i złożyła wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Trwają roboty przygotowawcze w terenie.

Obwodnica Inowrocławia oprócz budowy trasy ekspresowej S5 to największe zadanie realizowane na drogach województwa kujawsko-pomorskiego. W latach 2014-2017 w ramach pierwszego etapu powstał odcinek o długości 19 kilometrów omijający miasto od strony wschodniej. Teraz powstaje 5-kilometrowy odcinek od strony północnej. Wartość tej części inwestycji to 93,97 mln zł. Zadaniem trasy jest wyprowadzenie tranzytu korzystającego z drogi krajowej nr 25, komunikującej m.in. Bydgoszcz, Konin i Kalisz.

Umowa z GDDKiA na budowę II etapu obwodnicy została podpisana w sierpniu ubiegłego roku. Inwestycja realizowana jest w trybie „zaprojektuj i wybuduj” – Jesteśmy dobrze przygotowani do realizacji tego zadania, ponieważ wcześniej nasza firma działająca w grupie Mirbud była zaangażowana również w budowę I etapu tej trasy – wyjaśnia prezes spółki „Kobylarnia”, Andrzej Ładyński. – Z początkiem lutego zakończyliśmy prace projektowe i złożyliśmy wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Nie ukrywam, że liczymy na jego szybkie rozpatrzenie. Skrócenie procedur administracyjnych ma istotny wpływ na możliwości dynamicznego rozwoju polskich firm budowlanych. By nie tracić czasu rozpoczęliśmy szereg robót przygotowawczych m.in. niezbędne wycinki oraz wywożenie nadmiaru humusu – dodaje.

Na trasie obwodnicy przebadano wszystkie stanowiska archeologiczne i przejęto już wszystkie grunty pod inwestycję. W ramach zadania zakłada się budowę 1 węzła drogowego („Sławęcinek”), pięciu obiektów inżynierskich (dwa wiadukty nad liniami kolejowym i trzy wiadukty drogowe), a także przebudowę istniejącej sieci drogowej, oświetlenia, odwodnienia, budowę chodników i zatok autobusowych.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.