[ATB] Budownictwo

Obwodnica Lubina w ciągu S3 oddana do ruchu

Data publikacji:

Dziś pierwsze samochody pojechały drogą ekspresową S3 na odcinku Lubin Północ – Lubin Południe. Trasę wykonało konsorcjum na czele z firmą Mota Engil Central Europe.

Cały odcinek realizowany przez Motę Engil ma długość 11,3 km. Jego krótkim fragmentem kierowcy pojechali pod koniec czerwca– został udostępniony wraz z odcinkiem prowadzącym od Lubina do Legnicy Południe (połączenie z A4). Dziś otwarto drogę o długości 9,6 km.

Co zbudowano

Nowo oddana droga ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas. W ramach całego zadania powstały 2 węzły drogowe: Lubin Zachód i Lubin Południe.
Wykonawca przebudował także istniejące drogi kolidujące z nową trasą i wybudował drogi do obsługi terenów przyległych.
Na trasie Lubin Północ – Lubin Południe powstały dwa nowe wiadukty (te budowano już w docelowym przekroju 2x3) oraz 3 przejścia dla zwierząt. Dodatkowo powstał jeden wiadukt w ciągu drogi lokalnej, nad drogą ekspresową.
Kontrakt na to zadanie w systemie zaprojektuj i buduj został zawarty w styczniu 2015 roku. Umowa była warta blisko 261 mln zł.
Udostępniony dziś kierowcom odcinek ekspresówki jest częścią powstającej drogi ekspresowej S3 między Nową Solą a Legnicą (to tzw. zad. IV). Już od 25 czerwca kierowcy korzystają z fragmentu prowadzącego od Lubina do Legnicy (autostrady A4) – wówczas udostępniony został odcinek zbudowany przez Budimex oraz część trasy realizowanej przez firmę Mota Engil. Dziś oddano pozostały fragment tego drugiego wykonawcy.
Jak informuje GDDKiA we Wrocławiu, wykonawca uzyskał wszelkie pozwolenia 15 czerwca, jednak oddanie trasy uzależnione było od zakończenia prac na węźle Lubin Północ, który realizowany jest przez konsorcjum firm Salini–Pribex.
Dzięki zakończeniu także węzła Lubin Północ kierowcy zyskują m.in. połączenia z węzła Lubin Zachód z drogą wojewódzką nr 335 w kierunku Lubina i Chocianowa a z węzła Lubin Północ połączenie drogi ekspresowej S3 z drogą krajową nr 3, która po oddaniu do ruchu S3 stanie się drogą wojewódzką, w kierunku Lubina i Góry.
W kolejnych etapach ma być udostępniony odcinek S3 od węzła Lubin Północ do węzła Kaźmierzów. – Wykonawca tego zadania – konsorcjum firm Salini – Pribex, prowadzi intensywne prace budowalne na całym zadaniu, aby jak najszybciej przejąć ruch z drogi krajowej nr 3 – informuje Magdalena Szumiata z GDDKiA we Wrocławiu.

Budowa w trakcie

Obecnie trwa jeszcze realizacja dwóch odcinków drogi ekspresowej S3: Nowa Sól – Gaworzyce i Gaworzyce – Kaźmierzów o łącznej długości ponad 33 km. Za ich realizację odpowiada GDDKiA Oddział w Zielonej Górze. Wykonawcami zadań są firmy Dragados oraz konsorcjum Mirbud – PBDIM Erbedim. Ich udostępnienie ma nastąpić w tym roku.
Także w tym roku, według planów, mają być gotowe odcinki od Legnicy do Bolkowa. To dwa zadania realizowane przez konsorcjum Eurovia i Warbud oraz Mota Engil. - Stan zaawansowania rzeczowego inwestycji jest na poziomie ok. 90 proc. – informuje GDDKiA.
Odcinek S3 od Bolkowa do granicy państwa, również podzielony na dwa zadania, jest jeszcze na etapie prac komisji przetargowej.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.