[ATB] Technika

Odzyskać znaczy zyskać

Data publikacji:

Istnieją materiały, które niektórzy operatorzy uważają za „trudne” do utylizacji, do tego stopnia, że ​​często są gromadzone przez lata, nie generują zysków i zajmują miejsce. Stare słupy oświetleniowe, betonowe kolumny i rury, podkłady kolejowe: wszystko, co długie, wydaje się skomplikowane i kosztowne w recyklingu. Zmiana punktu widzenia zmienia sytuację, konieczne jest jednak znalezienie łatwego i taniego sposobu na kruszenie i recykling tego rodzaju materiałów.

Czasami wystarczy bowiem zmienić sposób myślenia i przyjąć rozwiązania ułatwiające pracę na budowie. W przypadku zastosowania osprzętu MB Crusher nie ma potrzeby angażowania dużych powierzchni magazynowych, odpady kruszone są bezpośrednio na placu budowy, a elementy metalowe szybko się oddziela, gromadzi i można je odsprzedać. Prace są wykonywane na placu budowy, z wykorzystaniem własnej maszyny. 

Utylizacja bez przeszkód

Czas kruszenia słupa oświetleniowego o długości 8 m, przez łyżkę kruszącą firmy MB Crusher, wynosi ok. 4 minut. W takim wypadku osprzęt MB wystarczy zamontować na koparce, która jest już obecna na budowie. Wtedy, bez pomocy innych maszyn czy pracowników, operator jest w stanie załadować słup, przekruszyć go i oddzielić elementy metalowe.

Utylizacja betonowych słupów w wyspecjalizowanych centrach recyklingu wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, nawet jeśli chodzi tylko o koszty transportu materiału. Jeśli zaś firma chce być autonomiczna i korzysta z kruszarki, zbrojenie w betonie może się łatwo zakleszczyć, a żelazo przeciąć przenośnik taśmowy - oznacza to oczywiście przestoje maszyny, przestoje w pracy, stratę czasu i pieniędzy. Inni kruszą za pomocą chwytaka, ale czynność ta może być bardzo czasochłonna. Tymczasem problemy tego typu omijają użytkowników łyżek kruszących MB - elementy metalowe wychodzą podczas kruszenia, a następnie można je oddzielić za pomocą separatora żelaza, zamontowanego na jednostce MB i obsługiwanego bezpośrednio przez operatora z kabiny.

Wykorzystanie łyżki kruszącej MB oznacza, że można w łatwy sposób otrzymać różne rozmiary frakcji materiału na wyjściu. Może to zrobić operator koparki, wystarczy tylko odkręcić kilka śrub, włożyć lub usunąć podkładki i dopasować rozstaw szczęk do własnych potrzeb. Otrzymany materiał jest materiałem o dobrej jakości, i jest gotowy do ponownego użycia lub sprzedaży.

Takie doświadczenia płyną z dwóch firm wykonawczych, działających w Bułgarii i we Francji, gdzie utylizacja podkładów kolejowych i słupów z betonu zbrojonego, stała się nowym i bardzo interesującym źródłem przychodów. Wystarczy wyposażyć koparkę w łyżkę kruszącą MB Crusher, aby firmy te mogły bez większych przeszkód ładować słupy i podkłady, a następnie je kruszyć. Elementy metalowe w trakcie kruszenia oddzielają się od betonu i za pomocą separatora żelaza - zainstalowanego bezpośrednio na łyżce MB, można je zebrać i odłożyć. Tej samej łyżki MB używa się do kruszenia materiału skalnego. Materiał zostaje przerobiony z łatwością, za pomocą jednej maszyny.

Dobry biznes

Dlaczego wyrzucać materiał, gdy można go poddać recyklingowi? Takie właśnie pytanie zadały sobie władze lokalne jednego z małych miast na Słowacji, gdy przyszło im zmierzyć się z wieloma metrami sześciennymi materiału pochodzącego z rozbiórki wszystkich chodników. Firma, która zajęła się odzyskiem materiału, zorganizowała prawdziwe centrum recyklingu, w którym wykorzystana tylko dwa, ale jakże przydatne akcesoria: łyżkę kruszącą BF70.2 do kruszenia odpadów i łyżkę przesiewającą MB-S14 do przesiewania. Efekt? Materiał został ponownie wykorzystany jako podłoże do prac drogowych.

Inny przykład płynie z Ameryki Południowej. Od dłuższego czasu na terenie jednej z dużych, brazylijskich firm, bezużytecznie leżały stare słupy oświetleniowe. Wystarczyło użyć kruszarkę mobilną MB, aby je przekruszyć, odzyskać elementy metalowe i uzyskać dochód ze sprzedaży całego materiału.

Niejednokrotnie oznacza to, że koszty wynajmu maszyn i transportu mogą zostać zredukowane nawet do zera. Taki wynik osiągnęła firma z Czech, która zajmuje się robotami kolejowymi. Jej problem polegał na pozbyciu się starych podkładów, które zalegały na magazynie. Z kolei wynajem kruszarki stacjonarnej okazał się zbyt drogi i skomplikowany. Dostarczenie materiału do centrum recyklingu oznaczałoby zaś wysokie koszty transportu. Rozwiązanie było w zasięgu wzroku, zamontowanie na maszynie nośnej łyżki kruszącej BF70.2, za pomocą której przekruszono stare podkłady bezpośrednio na miejscu, eliminując w ten sposób koszty wynajmu i transportu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.