[ATB] Technika

Optymalna konfiguracja agregatów

Data publikacji:

Firma Himoinsa bierze aktywny udział w licznych projektach realizowanych na całym świecie, także w ekstremalnie trudnych warunkach środowiskowych. Przystępując do takich projektów, doświadczony zespół inżynierów technicznych producenta zawsze przeprowadza wstępne badania środowiskowe na miejscu i uczestniczy w podjęciu najbardziej odpowiednich decyzji konfiguracyjnych sprzętu.

Przed wybraniem charakterystyki zestawu generatorów konieczne jest jasne określenie warunków otoczenia, w którym będzie on działał. W ten sposób zapewnia się maksymalną wydajność pracy urządzeń oraz wydłuża okres bezawaryjnej eksploatacji, ponieważ to właśnie warunki klimatyczne mają duży wpływ na prawidłową pracę generatorów prądu. Istnieją 4 główne czynniki decydujące o możliwości zastosowania zestawu generatora w obliczu ekstremalnych warunków klimatycznych. Są to: temperatura powietrza, jego wilgotność, panujące w danym miejscu średnie ciśnienie atmosferyczne oraz jakość powietrza związana ze stężeniem tlenu, ilością zawieszonych cząstek stałych, zasoleniu, zanieczyszczeniu itd. Te czynniki, wspólnie decydują o możliwości zastosowania konkretnego typu agregatu na danym terenie. Inne rozwiązania są stosowane w klimacie, gdzie temperatura osiąga poniżej -10°C i powyżej 40°C, przy wilgotności powyżej 70% lub w pustynnym środowisku z dużą ilością pyłu unoszącego się w powietrzu oraz przy zmniejszonym udziale tlenu w terenach wysokogórskich. W ekstremalnych warunkach środowiska pracy mogą występować problemy z użytkowaniem generatorów, a także skróceniu ulega ich okres żywotności i to niezależnie od tego czy działają one w trybie gotowości czy w sposób ciągły.

W ekstremalnym zimnie i gorącu

W temperaturze poniżej -10°C mogą wystąpić: trudności w uruchomieniu urządzenia; kondensacja wilgoci na alternatorze i chłodnicy, która może powodować oblodzenie; przyspieszony jest też proces rozładowania akumulatora. Niskie temperatury powodują również zwiększanie gęstości substancji takich jak olej napędowy, przez co może wystąpić zatykanie filtrów. Naprężenia termiczne przyczyniają się z kolei do zablokowania silnika i przerwania obwodów oraz niespodziewanych pęknięć ruchomych części, które stają się bardziej wrażliwe również z powodu możliwego zamarznięcia smaru.

W ekstremalnie gorącym klimacie, w temperaturach ponad +40°C zasadniczo następuje zmniejszenia mocy generatora z powodu zmiany gęstości powietrza i zmniejszeniu stężenia tlenu, który jest niezbędny do prawidłowego procesu spalania paliwa. Szczególne przypadki dotyczą klimatu tropikalnego, np. w dżunglach, gdzie oprócz temperatury występuje wysoka wilgotność powietrza sięgająca często ponad 70%. W takich warunkach nie przystosowane zwykłe generatory mogą stracić około 5-6% mocy lub nawet więcej, dodatkowo wysoka wilgoć w powietrzu powoduje, że miedziane uzwojenia alternatora ulegają szybkiej oksydacji powierzchniowej. Zupełnie odmienne warunki i wyzwania stwarza klimat pustynny. Występuje w nim drastyczna zmiana między temperaturą w ciągu dnia i nocy: w ciągu dnia temperatury mogą osiągnąć powyżej 40°C, a nocą mogą spaść nawet do 0°C. W takich warunkach występują typowe problemy związane z wysokimi temperaturami w dzień. Są to: spadek mocy spowodowany zmianami gęstości powietrza oraz zmniejszenie wydajności chłodzenia powietrza elementów zespołu prądotwórczego, a zwłaszcza bloku silnika. Niskie temperatury w nocy mogą z kolei powodować trudności w uruchomieniu, przyspieszone rozładowanie akumulatora, naprężenia termiczne na bloku silnika itp. Dodatkowo w warunkach pustynnych występuje podwyższone stężenie pyłów zawieszonych, co  może negatywnie wpływać na układ dolotowy silnika, chłodzenie poprzez zmniejszenie przepływu powietrza w chłodnicy, elementy elektryczne panelu sterowania, alternator itp. Częstym problemem jest także zasolenie środowiska i udział zanieczyszczeń chemicznych, co powoduje szybszą korozję elementów metalowych, niszczenie układów elektronicznych.

Zalecana konfiguracja
 
Aby uniknąć zmniejszenia wydajności agregatu oraz jego awarii,  producenci  oferują dedykowane rozwiązania techniczne w zależności od warunków w jakich ma pracować urządzenie. W ekstremalnie zimnym klimacie tj.<-10ºC  można zastosować następujące rozwiązania: zabezpieczenia temperaturowe (odporny na ogrzewanie płyn chłodzący silnik, opór cieplny oleju, ogrzewanie paliwa, system grzewczy z palnikiem wysokoprężnym do miejsc, w których dodatkowe źródło zasilania nie jest dostępne, ogrzewanie wlotu powietrza, rezystory grzewcze przedziału generatora, ogrzewanie panelu sterowania), ochrona przed śniegiem (pokrywy śniegowe „Snow-Hood”, filtr alternatora, listwy motorowe lub ciśnieniowe) i ochrona na dużych wysokościach (silniki z turbodoładowaniem dla mocy poniżej 40 kVA i zależnie od modelu, ponieważ w wyższych mocach jest to standard).

W klimacie z ekstremalnie wysokimi temperaturami czyli powyżej 40 ºC stosowne są: zabezpieczenia temperaturowe (radiatory odprowadzające ciepło, chłodzenie obwodu powrotnego paliwa, specjalne silniki wytrzymujące temperatury powyżej 40°C - dla agregatów gazowych), ochrona przed wilgocią (specjalny lakier na alternatorze, panele sterowanie i alternatory odporne na kondensację pary wodnej, specjalne pokrycia farbą antykorozyjną C5I-M i podkładem wzbogaconym cynkiem) oraz ochrona przed piaskiem/pyłem (osadniki piasku we wlotach powietrza, filtr alternatora, filtr cyklonowy w silniku).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.