[ATB] Nowości

Osłona przed pyłem dla frezarek Bomag

Data publikacji:

Frezowanie nawierzchni asfaltowej na zimno jest kontrolowanym procesem skrawania górnej warstwy nawierzchni asfaltowej, bez jej ogrzania, na określoną głębokość. Podczas tego zabiegu wytwarza się znaczna ilość pyłów zawieszonych, w tym niebezpieczne PM10 oraz PM2.5. Firma Bomag postanowiła wyeliminować to zagrożenie z placu budowy.

Im drobniejsze „ziarno” pyłu, tym dłużej utrzymuje się w powietrzu i oddziałuje w bardzo negatywny sposób zarówno na środowisko, jak i ludzkie organizmy. Obecne na rynku systemy odpylające zasysają pył z bezpośredniego środowiska pracy dla ochrony personelu obsługującego, a następnie zwracają go do przenośnika taśmowego. W ten sposób cząsteczki o największych wymiarach są usuwane dość wydajnie, lecz mniejsze frakcje pyłów pozostają zawieszone w powietrzu przez długi okres czasu. Rozwiązaniem firmy Bomag jest innowacyjna technologia Ion Dust Shield dedykowana dla wszystkich maszyn frezujących na zimno w klasie 1-metrowej. Cały system jest zamontowany w niewielkim module umieszczonym bezpośrednio na taśmie przenośnika. System odpylania firmy Bomag to rodzaj elektrofiltru, w którym usuwanie pyłu z powietrza następuje poprzez wykorzystanie siły elektrostatycznej, działającej na cząstki zawieszone w gazie. Cząstki pyłu niesione przez gaz są z natury elektrycznie obojętne i z tego powodu muszą zostać naelektryzowane, tak aby proces oczyszczania mógł zachodzić. Ładowane są w silnym polu elektrycznym, gdzie uzyskują ładunek dodatni. Następnie przyciągane są do ujemnie naładowanej obudowy. Jest to tzw. zjawisko elektroforezy. Drobne cząstki pyłu kumulują się, tworząc grubsze ziarna. Po ich rozładowaniu spadają na przenośnik i są transportowane wraz z usuniętą nawierzchnią drogi. Gruboziarnisty pył szybciej opada i nie stanowi tak dużego zagrożenia dla pracujących w pobliżu ludzi. Zjawisko elektrofiltracji cechuje się bardzo wysoką skutecznością działania i stosowane jest szeroko w różnych gałęziach przemysłu ciężkiego. Wykorzystanie go w maszynach frezujących asfalt jest innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym po raz pierwszy przez niemieckiego producenta.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.