[ATB] Aktualności

Palfinger - Rekordowa passa trwa

Data publikacji:

Firma Palfinger osiąga rekordowe przychody już siódmy raz z rzędu. W całym roku 2017 znany producent innowacyjnych żurawi i urządzeń podnoszących stosowanych w pojazdach użytkowych i w branży morskiej zanotował obroty w wysokości 1471 mln, czyli o 8,4% wyższe niż rok wcześniej. Rekordowy okazał się również zysk operacyjny EBIT, który wyniósł 110,2 mln euro i był większy od tego w 2016 o 3,9%, mimo wysokich kosztów związanych z restrukturyzacją firmy.

Niewykluczone, że rekordowy okaże się także rok bieżący. Ze względu na duże zaległości w realizacji zamówień na koniec 2017 r., wynikające z przejściowych problemów z dostawami wewnętrznymi i zewnętrznymi, firma jest optymistycznie nastawiona również co do tegorocznych wyników i oczekuje, że utrzyma się wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych zakładów. Nawet jeśli sytuacja gospodarcza pozostawia duży margines niepewności, zarząd firmy spodziewa się w roku 2018 kolejnego rekordu obrotów. Przemawiają za tym zmiany wprowadzone w ub. roku, przewidywane w pierwszej połowie br. zakończenie restrukturyzacji w Ameryce Północnej oraz dalsze działania w branży morskiej, co ma przyczynić się do ponadprzeciętnego wzrostu zysków.

Efekty przejęcia

Według Palfingera dobre wyniki w 2017 r. to przede wszystkim efekt
korzystnej sytuacji w budownictwie
i przemyśle na rynkach regionu EMEA, związanej z ożywieniem gospodarczym w Europie, oraz wysokiej sprzedaży w krajach WNP. Z kolei w Azji, a szczególnie w Chinach, fundamentem rozwoju okazało się partnerstwo z firmą Sany, w formie spółki joint venture Sany Palfinger, która odnotowała w okresie sprawozdawczym znaczący wzrost przychodów. Firmie Palfinger udało się przy tym kontynuować wzrost mimo intensywnej restrukturyzacji w Ameryce Północnej oraz w segmencie morskim (SEA), której koszty sięgnęły 19,5 mln euro. W segmencie morskim koszty te wynikały głównie z integracji przejętej w poprzednim roku Grupy Harding, dzięki czemu Palfinger rozszerzył swoją ofertę dla branży morskiej o sprzęt ratunkowy. Przejęcie to stanowiło istotny czynnik wzrostu, jednak było jednocześnie poważnym wyzwaniem. – Rok 2017 był rokiem konsolidacji. Po dokonaniu w 2016 r. największego przejęcia w swojej historii, firma podjęła kompleksowe działania, głównie w Ameryce Północnej oraz w branży morskiej, aby zapewnić dalszy wzrost rentowności. Aby móc czerpać zyski z przyszłego ożywienia, potrzebne są dodatkowe środki, zwłaszcza w segmencie SEA. W roku 2017 wyznaczyliśmy również kierunki na przyszłość, ustanawiając naszą nową wizję i strategię – skomentowali wyniki Felix Strohbichler i Martin Zehnder, członkowie zarządu firmy Palfinger.
Restrukturyzacja i efekty jednorazowe obciążyły skonsolidowany wynik netto Grupy Palfinger, który w roku 2017 wyniósł 52,5 mln euro i był o 14,2% niższy niż w roku 2016.

Na lądzie i morzu

Działalność w tzw. segmencie lądowym (LAND), obejmującym przede wszystkim hydrauliczne żurawie przeładunkowe, w roku 2017 wygenerowała 83,6% przychodów Grupy Palfinger (85% w roku 2016), które wyniosły
1230,2 mln euro. Oznacza to wzrost o 6,6% w porównaniu z rokiem 2016, gdy uzyskano przychody 1153,9 mln euro. Wzrost został osiągnięty głównie w Europie, m.in. na skutek przejęcia duńskiego partnera dystrybucyjnego Palfinger Danmark. W tym segmencie wyniki były też satysfakcjonujące w Azji i krajach WNP. Zysk operacyjny EBITDA (przed odsetkami, opodatkowaniem i amortyzacją środków trwałych oraz innych aktywów) dla tego segmentu, uwzględniający koszty restrukturyzacji, wzrósł aż o 14,6%, z 175,6 mln euro w 2016 r.
do 201,4 mln w 2017. Wzrosły jednocześnie koszty restrukturyzacji, naliczone głównie w regionie Ameryki Płn., które wyniosły 13,3 mln euro (9,5 mln euro w 2016). Segment odnotował również wyjątkowo wysoki wzrost EBIT (zysk przez odsetkami i opodatkowaniem), z poziomu 128,9 mln euro w 2016 r. do 147,5 mln euro.
Przychody w segmencie morskim (SEA), stanowiące ok. 16,4% skonsolidowanych przychodów Grupy w roku 2017 (15% w 2016 r.), wzrosły natomiast aż o 18,6%, do 240,9 mln euro (203,1 mln w 2016 r.),
głównie na skutek przejęcia Grupy Harding, która wniosła aż 101,6 mln euro do przychodów Palfingera. Znormalizowany kosztami restrukturyzacji zysk EBITDA w tym segmencie spadł z 11,5 mln euro w roku 2016 do 3,2 mln w roku ubiegłym. Z kolei EBIT dla tego segmentu zmniejszył się z -3,2 mln w roku 2016 do -14,8 mln euro w okresie sprawozdawczym, a koszty restrukturyzacji poniesione w ostatnim roku wyniosły 5,5 mln euro i były niższe o 0,6 mln euro niż w roku 2016.

SS

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.