[ATB] Technika

Palfinger - Wszędobylskie żurawie serii PCC

Data publikacji:

Na wrześniowej wystawie pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze swoją światową premierę miał żuraw PCC firmy Palfinger – pierwszy pojazd tego producenta na podwoziu gąsienicowym, który początkowo będzie dostępny w trzech wariantach od 50 do 115 tonometrów. Innowacyjną maszynę wyróżnia zdolność do pracy w najtrudniejszym terenie oraz brak ograniczeń typowych dla większości dotychczas dostępnych na rynku dźwigów mobilnych.

Oferta obejmuje trzy modele - PCC 57.002, o udźwigu do 17,9 t, maksymalnej wysokości podnoszenia 32 m oraz maksymalnym zasięgu 29,5 m; PCC 71.002 o udźwigu do 19,1 t oraz wysokości do 34 m i zasięgu 31,6 m, a także PCC 115.002, który podnosi maksymalnie 30 t i zapewnia wysokość podnoszenia 35,8 m oraz zasięg boczny 33,3 m. Dwa większe żurawie są już dostępne na rynku, a najmniejszy PCC 57.002 pojawi się w sprzedaży w drugim kwartale 2019 r. Wśród dedykowanego osprzętu są m.in. kosze-podesty robocze dla pracowników oraz różne rodzaje chwytaków - uniwersalne, podciśnieniowe, obrotowe-manipulatory do rur.

System modułowy

Maszyny Palfingera wyróżnia koncepcja modułowa, w której trzy główne podzespoły - podwozie gąsienicowe, żuraw oraz przeciwwaga, mogą być konfigurowane i obsługiwane indywidualnie. –  W trudnym terenie, na przykład podczas budowy linii energetycznych lub wyciągów linowych, zwykle jedyną alternatywą dla dźwigu samochodowego jest użycie helikoptera. Dzięki żurawiom PCC takie zadania można teraz wykonywać bezpiecznie, sprawnie i niedrogo z ziemi – komentuje Michael Hagenauer, szef działu dźwigów gąsienicowych w firmie Palfinger.
Dzięki modułowej konstrukcji, układ jezdny i żuraw mogą być sterowane, transportowane i obsługiwane osobno, co jest bardzo korzystne np. w przypadku ograniczeń wagowych. Moduł żurawia może być również wykorzystany jako stabilizator podczas samodzielnego przesuwania się maszyny tylko przy wykorzystaniu samych podpór, bez użycia podwozia gąsienicowego. Możliwy jest także montaż modułu na samochodzie ciężarowym.

Mobilność w terenie

Według producenta żuraw PCC jest o 40 cm węższy niż standardowa ciężarówka i może podjeżdżać pod stromiznę o nachyleniu do 60%. Na nierównym podłożu 4 solidne stabilizatory pozwalają natomiast zniwelować pochyłość w zakresie od 8 do 20°, zależnie od wysunięcia. PCC ma ciasno składany przegubowo-teleskopowy wysięgnik, podobnie jak inne oferowane żurawie przeładunkowe, z których austriacki producent jest dobrze znany. Dlatego małe przestrzenie na terenach zurbanizowanych czy nawet wewnątrz hal i budynków to kolejne obszary zastosowań dla nowych żurawi. Mocną stroną żurawi Palfingera jest też możliwość łatwego i szybkiego przemieszczania się z miejsca na miejsce.
Wyjątkowo kompaktowe gabaryty żurawi po złożeniu ułatwiają ich przejazdy i załadunek na środki transportu. W pozycji transportowej PCC mają tylko od 2 do 2,2 m szerokości, a ich wysokość, nie licząc gąsienic, wynosi zaledwie od 2,2 do 2,5 m. Opcja przesuwania się na podporach umożliwia oprócz zmiany pozycji roboczej maszyny również jej załadunek do kontenera. 

SS

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.