[ATB] Aktualności Bobcat budowlane

Parada nowości Bobcat w Dobris

Data publikacji:
Parada nowości Bobcat w Dobris

Kampus Doosan Bobcat w Dobris w czerwcu 2022 r. zamienił się w tętniące życiem miejsce tłumnie odwiedzane przez klientów i dilerów z całej Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Ich celem była oczywiście impreza Bobcat Demo Days, w ramach której również redakcja atb mogła zobaczyć i wypróbować najnowsze produkty Bobcat, jak również całą gamę rozwiązań koncepcyjnych, zanim trafią one na rynek.

Kampus w Dobris to unikalne miejsce wśród wielu oddziałów Doosan Bobcat na całym świecie. Mieści się tam siedziba firmy na region EMEA, Centrum Innowacji oraz Ośrodek Szkoleniowy dla EMEA. Na terenie znajduje się również jeden z zakładów produkcyjnych Bobcat, który wytwarza kompaktowe maszyny sprzedawane nie tylko na rynku EMEA, ale również eksportowane na cały świat.

Nowe ładowarki

Tegoroczne Demo Days było doskonałą okazją do pokazania całej gamy prezentacji przedpremierowych. Pierwszą z nich były nowe ładowarki z serii R - o sterowaniu burtowym S86 (masa robocza 4,5 t) i gąsienicowa T86 (5,6 t). Te dwie nowe ładowarki zastępują poprzednie modele 700 i 800 z serii M. S86 oraz T86, dzięki wyższej mocy silnika i mocy hydraulicznej to najmocniejsze ładowarki kompaktowe, jakie kiedykolwiek wyprodukowała firma Bobcat. Obie maszyny wykorzystują sprawdzony silnik firmowy o pojemności 3,4 l zgodny z normą Stage V, zapewniający 78 kW (105 KM) przy 2600 obr./min.

Warto dodać, iż obie maszyny po raz pierwszy mają trzy różne wyjścia przepływu pomocniczego. Jest standardowa konfiguracja przepływu zapewniająca 87 l/min do zastosowań takich jak przenoszenie i przewożenie oraz do użycia osprzętu o niskim przepływie. Bobcat oferuje też dodatkowe funkcje zwiększające wydajność hydrauliczną, wykorzystujące nową pompę o wydatku sterowanym elektronicznie: funkcję wysokiego przepływu High Flow zapewniającą 138 l/min oraz nową funkcję Super Flow zwiększającą przepływ do 159 l/min. Kolejną przedpremierą była miniładowarka gąsienicowa MT100, wprowadzana na rynek w drugiej połowie br., łatwo mieszcząca się w bramach, drzwiach i innych przejściach. Mimo to zapewnia wysoką wydajność pracy, ze znamionowym udźwigiem roboczym przekraczającym 450 kg, dużą siłą odspajania i sporą wysokością podnoszenia.

Pierwsza całkowicie elektryczna

Pierwsza całkowicie elektryczna kompaktowa ładowarka gąsienicowa T7X po raz pierwszy pojawiła się w Europie na Demo Days - została ona zaprojektowana jako maszyna, która spełnia wysokie wymagania dotyczące emisji i hałasu. Jej sercem jest akumulator litowo-jonowy (62 kWh), który zapewnia 4 godziny ciągłej pracy - jest to możliwe częściowo dzięki układowi zarządzania mocą z wykrywaniem obciążenia, który automatycznie zmniejsza moc na taką, jaka jest wymagana do danego zadania.

Operatorzy mogą też ręcznie dostosować wydajność T7X do określonych zadań, m.in. poprzez możliwość zmiany prędkości jazdy przy pełnym momencie obrotowym. Poza tym w maszynie praktycznie nie ma żadnych płynów. Tradycyjny hydrauliczny zespół roboczy został w całości wymieniony na elektryczny układ napędowy składający się z elektrycznych siłowników i silników elektrycznych. Jedyny płyn, jaki należy wlać do maszyny, to 1 litr ekologicznego płynu chłodniczego. Ładowarka T7X ma znamionowy udźwig roboczy 1374 kg i charakteryzuje się minimalnym śladem węglowym oraz zerową emisją CO2. Najbliższe miesiące Bobcat zamierza wykorzystać na zbadanie potencjału rynkowego w regionie EMEA.

Pora na automatyzację

Firma Bobcat po raz pierwszy zaprezentowała również nową, 3,5-tonową minikoparkę E35 sterowaną elektrohydraulicznie. Podobnie jak w większości ciężkich koparek, dżojstiki hydrauliczne zostały tam zastąpione układem elektrohydraulicznym. Pozwala to dostosować sterowanie maszyny do dowolnego poziomu umiejętności operatora. Maszyna zapewnia również operatorowi dodatkowe funkcje cyfrowe i specjalne rozwiązania. Interesujące, iż dzięki wbudowanym czujnikom maszyna może wykonywać niektóre zadania półautomatycznie, pomagając operatorowi w precyzyjnym wyrównywaniu i poziomowaniu, robieniu wykopów lub w powtarzalnych zadaniach, takich jak powrót do wykopu. 

Unikanie przeszkód dzięki czujnikom radarowym

Na terenie prac budowlanych jest wiele nieznanych przeszkód, takich jak pracownicy, maszyny czy linie przesyłowe. Aby rozwiązać ten problem, w 2021 r. Bobcat zainwestował w amerykańską firmę Ainstein, która produkuje najnowocześniejsze czujniki radarowe. Wykorzystując tę współpracę i inwestycję, firma opracowała koncepcję czujnika radarowego podobnego do czujników parkowania w samochodach lub maszynach rolniczych. Urządzenie to można zamontować w każdej maszynie i w zależności od jej sterowania (elektronicznego lub mechanicznego) może ono zatrzymać maszynę, ograniczyć jej parametry lub powiadomić operatora za pomocą ostrzeżeń świetlnych lub dźwiękowych. Czy rozwiązanie prezentowane podczas Demo Days doprowadzi do nieodległego wdrożenia na rynek?

Zdalne sterowanie Bobcat MaxControl

W 2021 r. wprowadzono  zdalne sterowanie Bobcat MaxControl. To niezwykle funkcjonalne i bardzo łatwe w obsłudze (co potwierdza niżej podpisany) rozwiązanie, zapewnia zdalne sterowanie maszyny wyłącznie przy użyciu aplikacji na smartfonie - wystarczy umieścić telefon w uchwycie, aby włączyć fizyczne dżojstiki do obsługi maszyny. Dzięki temu operator może wykonywać proste, codzienne zadania, takie jak otwieranie i zamykanie bram czy też ładowanie bel w krótszym czasie i z mniejszą ekipą. System jest zgodny z kompaktowymi ładowarkami Bobcat z przełączanym sterowaniem dżojstikami SJC produkowanymi od 2004 r.

Do pielęgnacji terenów zielonych

Firma Bobcat wchodzi też na rynek profesjonalnego sprzętu do pielęgnacji terenów zielonych. W związku z tym podczas Demo Days zaprezentowano nowe ciągniki kompaktowe, kosiarki o zerowym promieniu skrętu i sprzęt do pielęgnacji trawników, tworzące część oferty wraz z miniładowarkami gąsienicowymi, małymi ładowarkami przegubowymi i odpowiednim osprzętem. Przyjrzymy się bliżej temu asortymentowi w jednym z najbliższych wydań atb.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.