[ATB] Aktualności Peri

Peri - Bezpiecznie i komfortowo

Data publikacji:

W pracach konserwacyjnych cylindrycznego zbiornika na chemikalia w Bitterfeld-Wolfen Chemical Park w regionie Lipsk-Halle w Niemczech bardzo dobrze sprawdziły się rozwiązania firmy Peri. Niezbędne zadaszenie, podpory i rusztowanie wewnętrzne wykonano wykorzystując elementy systemu Peri Up Flex.

Utworzony w roku 1990 „Park Chemiczny” w miejscowości Bitterfeld-Wolfen to odpowiednio wyposażony i specjalnie przygotowany obszar o powierzchni 12 km², zapewniający znakomite warunki działania głównie firmom chemicznym i farmaceutycznym, skupiający obecnie aż 360 przedsiębiorstw z branży i nie tylko. Infrastrukturę Parku ułatwiającą funkcjonowanie firm tworzą różne obiekty, w tym m.in. zbiorniki wymagające okresowej konserwacji. W ramach prac renowacyjnych jeden ze zbiorników na solankę o pojemności 10 tys. m³, wysokości 13,5 m i średnicy 32 m należało ponownie pokryć trwałą powłoką antykorozyjną, co wiązało się z koniecznością postawienia odpowiedniej konstrukcji dla pracowników. Aby prace mogły przebiegać niezależnie od warunków pogodowych, wzniesiono specjalnie zaprojektowany do takich zadań dach ochronny Peri LGS. W ten sposób utworzono otwartą po bokach, zadaszoną przestrzeń o rozpiętości aż 36,5 m. Zarówno rusztowanie podporowe dachu, jak i wysokie na prawie 13 m rusztowanie wewnętrzne w zbiorniku zbudowano jako wolno stojące struktury bez żadnego kotwienia.

Wspólna koncepcja

Podstawą do złożenia zamówienia na rozwiązanie Peri było wspólne opracowanie przez firmę i gospodarza terenu rusztowania w pełni spełniającego rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa w budownictwie przemysłowym, ze szczególnym uwzględnieniem wysokiego poziomu ochrony pracowników. Rusztowanie zmontowano szybko i bezpiecznie wykorzystując wyłącznie elementy systemu Peri Up Flex, bez użycia innych czasochłonnych połączeń rurowych  i złączy. Zastosowanie na poszczególnych kondygnacjach perforowanych podestów systemowych zapewniło bezpieczeństwo pracowników, minimalizując ryzyko potknięcia czy upadku.
Do wykonania okrągłego rusztowania wewnętrznego zastosowano 33 moduły, każdy z 7 podestami (6-kondygnacji), ustawione w pierścień w formie wielokąta tuż przy ścianie wewnętrznej zbiornika, połączone od strony ściany za pomocą 3-metrowych rygli, z dodatkowym ustabilizowaniem co trzeciego modułu przy użyciu żeber stężających.
Bezpieczeństwo było również priorytetem w wypadku zadaszenia, dlatego wybrano dach LGS, który może być także bez żadnych problemów otwierany. Podczas trwającej 16 tygodni konserwacji zbiornika chodziło bowiem o możliwość podniesienia za pomocą dźwigu rusztowania z wnętrza zbiornika, w celu wyczyszczenia i pokrycia powłoką ochronną jego dna. Łatwy dostęp do konstrukcji dachu i zwijanego poszycia wykonanego z plandeki typu Keder zapewniły zintegrowane z kratownicami podesty.

System uniwersalny

Wykonywany z elementów systemowych Peri Up Flex dach ochronny LGS w pełni zabezpiecza przestrzeń pod nim przed opadami atmosferycznymi - deszczem czy śniegiem, zwiększając bezpieczeństwo oraz komfort pracy. System LGS (Lattice Girder System) został zaprojektowany z myślą o dużych rozpiętościach (do 45 m) i obciążeniach, zapewniając wysoki stopień bezpieczeństwa zarówno podczas montażu, jak i użytkowania. Zintegrowane pod kratownicowymi krokwiami opcjonalne podesty umożliwiają pracę na segmentach dachu, np. podczas naciągania plandeki lub tymczasowego otwierania i zamykania dachu, bez potrzeby stosowania dodatkowych środków ochrony indywidualnej zapobiegających upadkowi z wysokości.
Dzięki niewielkiej masie poszczególnych elementów montaż segmentów dachu, także z podestami roboczymi, a nawet plandekami wykonuje się ręcznie na ziemi. Plandeki typu Keder sprawnie rozwija się z lekko chodzących rolek (w trakcie późniejszej eksploatacji poszycie zwija i rozwija się równie łatwo). Zastosowanie ruchomego ułożyskowania segmentów umożliwia też bezproblemowe ręczne przesuwanie nawet całego dachu.
Standardowe elementy systemu LGS stanowią podstawę nie tylko dla konstrukcji dachowych. Przy ich zastosowaniu można również montować szerokie platformy robocze i tymczasowe pomosty dla pieszych, gdy ruch musi odbywać się bez przeszkód ponad budowami miejskimi, drogami czy torowiskami. Podesty i platformy robocze w tym systemie mogą być realizowane także na dużej wysokości, na podporach stałych lub ruchomych, przemieszczających się na wózkach po aluminiowych szynach.

SS

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.