[ATB] Technika Peri

Peri - Duo na medal

Data publikacji:

Przyznano już złote medale tegorocznych Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury Budma i towarzyszących im targów WinDoor-tech, które odbędą się od 7 do 10 lutego w Poznaniu. Wśród 29 nagrodzonych wyrobów, w zdecydowanej większości materiałów budowlanych, stolarki otworowej i akcesoriów, znalazło się również innowacyjne deskowanie systemowe Peri Duo, łączące wszystkie najbardziej pożądane cechy szalunków, wyróżniające się minimalną liczbą elementów, niewielkim ciężarem i wyjątkowo łatwym montażem.

Zaprojektowane od podstaw z wykorzystaniem wieloletnich doświadczeń ramowe deskowanie systemowe Peri Duo ma uniwersalne zastosowanie i umożliwia formowanie zarówno fundamentów i ścian, jak i stropów, słupów czy podciągów, przy użyciu minimalnej liczby tych samych, modułowo zestawianych elementów. Oprócz innowacyjności samego rozwiązania, szalowanie Peri Duo zwraca również uwagę bardzo dużą trwałością elementów, umożliwiającą ich wielokrotne wykorzystanie.

Elementy z polimeru

Podstawowymi elementami systemu są modułowe kratownicowe płyty polimerowe o wysokości 60 i 135 cm oraz szerokości do 90 cm, umożliwiające wykonanie szalunków o dopuszczalnym nacisku mieszanki betonowej do 50 kN/m² dla ścian i do 80 kN/m² dla słupów, a także zoptymalizowanych szalunków dla stropów o grubości do 30 cm.
Płyty ramowe, a także poszycie wykonane są z innowacyjnego polimeru Polytech, będącego efektem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych firmy Peri w zakresie inżynierii tworzyw sztucznych, wyróżniającego się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych oraz bardzo dużą trwałością. Dzięki temu elementy systemu można wykorzystywać wielokrotnie, w tym płyty poszycia do nawet 100 razy, co w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, które można wykorzystać zwykle tylko kilka razy, oznacza wymierne oszczędności i mniej odpadów. Poza tym wszystkie elementy konstrukcyjne z tworzywa Polytech podlegają 100-procentowemu recyklingowi i można z nich wyprodukować nowe. W przypadku drobnych uszkodzeń przykręcane do paneli kratownicowych śrubami poszycie można też naprawiać, a w razie nieodwracalnego zniszczenia – bez problemu wymienić na placu budowy.

Szybko, łatwo i przyjemnie

Przygotowanie szalunków ułatwia intuicyjny, szybki montaż, z którym bez trudu poradzą sobie także mniej doświadczeni monterzy, co gwarantuje zawsze dużą wydajność robót. W większości montaż nie wymaga użycia żadnych narzędzi, nawet młotka, dzięki czemu wznoszenie konstrukcji przebiega również cicho, co ma znaczenie w strefach o obniżonym poziomie dopuszczalnego hałasu. Prostota konstrukcji, niewielkie zróżnicowanie i mała liczba elementów ułatwiają również projektowanie, zamawianie oraz logistykę szalunków. Ich niska masa obniża też koszty transportu.
Symbolem prostoty rozwiązań jest uniwersalny łącznik Duo do łączenia płyt między sobą, a także z narożnikami i wstawkami kompensacyjnymi, który zaprojektowano w ten sposób, że niemożliwe jest jego zastosowanie niezgodne z instrukcją. Kształt łącznika i odpowiedni otwór w płycie wymuszają tylko jeden sposób montażu, bez użycia narzędzi i wielkiej siły. Poza tym łączniki licują płyty i chowają się w konstrukcji nie wystając poza płaszczyznę, co umożliwia składowanie na płasko w stosach większych, połączony modułów szalunku.
Dzięki małej masie elementów, która w wypadku największego modułu nie przekracza 25 kg, Peri Duo to w istocie szalowanie ręczne, nie wymagające do montażu pomocy żurawia. Lekkie elementy są także pozbawione ostrych krawędzi, co minimalizuje ryzyko obrażeń i wypadków. Oczywiście do montażu jak najbardziej można wykorzystać żuraw, jednak wówczas wystarczy urządzenie o niewielkim udźwigu, co pozwala zaoszczędzić energię i obniżyć koszty.

SS

fot. firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.