[ATB] Aktualności Peri

Peri na budowie Sky Park Residence

Data publikacji:

W stolicy Słowacji Bratysławie budowane jest obecnie nowe, wielofunkcyjne centrum Sky Park, które ma w zamierzeniu pomysłodawców łączyć nowoczesne życie i pracę z przestrzeniami publicznymi. Na powierzchni około 5 ha teren inwestycji obejmuje 3 wieże mieszkalne, 2 budynki biurowe, duży park i ciepłownię Jurkovič, która jest remontowana w ramach tego projektu. W inwestycji czynnie uczestniczy również niemiecka firma Peri.

Sky Park powstaje na terenie dawnego, nieużytkowanego już obszaru przemysłowego Mlynské Nivy. Za projekt odpowiada światowej sławy architekt Zahy Hadid i jej biuro architektoniczne. Inwestycja zawiera 3 kompleksy mieszkalno-użytkowe,31-kondygnacyjne, o wysokości 105 m, które zapewnią docelowo  ponad 700 mieszkań, 1100 miejsc parkingowych i 2000 m² powierzchni handlowej.
Firma Peri z siedzibą główną w Weissenhorn koło Ulm uczestniczyła w projekcie już w fazie planowania. Inżynierowie Peri ze Słowacji i Czech pracowali w ścisłej współpracy, aby zrealizować projekt zgodnie z oczekiwaniami inwestorów. Duże wymagania stanowiły złożone systemy rusztowań do skomplikowanych operacji elewacyjnych. Planowane kompleksy mieszkalne o monolitycznej konstrukcji i wentylowanych fasadach wykonane są ze zbrojonego systemu ścian i słupów z betonu. Jednocześnie oferują   wysoki stopień izolacji termicznej. Miejsca parkingowe znajdują się na dwóch poziomach podziemnych. Apartamenty mieszkalne znajdują się między 2 a 23 kondygnacją. Do budowy 3 wież mieszkalnych firma Peri wysłała na Słowację materiały do rusztowań o łącznej powierzchni 37,5 tys. m² i wadze 400 ton.
Miks rozwiązań

Do realizacji projektu wykorzystano optymalne w tym przypadku połączenie różnych systemów rusztowań. Niższy, 25-metrowy odcinek został wzniesiony przy użyciu oszalowania Peri Up Flex, które zapewnia wysoką nośność i elastyczność, a dla górnej części, która rozciąga się aż do stalowej kopuły budynku, wykorzystano rusztowanie fasadowe Peri Up Easy. Ze względu na ograniczoną ilość możliwości zakotwiczenia na ziemi, stabilność rusztowania zapewniono za pomocą podpór pchająco-ciągnących RS i standardów UVR. W celu przyspieszania tempa budowy, większość rusztowań została rozebrana po ukończeniu fasady zewnętrznej i wzniesieniu pierścienia z materiałów rusztowań na wysokości 89 m. Instalacja wieńcowa umożliwiła montaż konstrukcji stalowej na dachu budynku na wysokości około 100 m. Większą wydajność prac uzyskano również dzięki zastosowaniu niestandardowych rozwiązań szalunkowych. Podczas budowy wież mieszkalnych zastosowano szalunek ochronny, który składał się z połączenia systemu wspinania szynowego RCS i szalunku ściennego dźwigarowego Vario GT 24. System można szybko i łatwo dostosować do konkretnych wymagań budynku. Podczas wznoszenia płyty podstawowej, ścian zewnętrznych, płyt sufitowych, schodów i szybów windowych zastosowano natomiast szalunki Trio. Przy formowaniu ścian wewnętrznych stosowano deskowanie ramowe Maximo z elementami o wysokości 300 cm.
Firma Peri podczas realizacji projektu zapewniała szerokie wsparcie dla wykonawców inwestycji, prowadziła działania z zakresu nadzoru technicznego przy pracach z rusztowaniami oraz przeprowadzała niezbędne szkolenia pracowników. Prace konstrukcyjne zostały zakończone w 2019 r., a obecnie trwają tam prace z fasadami budynków.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.