[ATB] Technika Peri

Peri - Wymagająca hydrobudowa

Data publikacji:

Jeden z najokazalszych obiektów inżynieryjnych ostatnich lat, imponująca tama na rzece Tua w Północnej Portugalii z siłownią szczytowo-pompową, powstał dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki deskowania oraz rusztowań firmy Peri, czołowego dostawcy rozwiązań w tym segmencie. Licząca 108 m wysokości i 275 m długości w koronie potężna zapora stanowiła duże wyzwanie zarówno ze względu na rozmiary, jak również oryginalny, wymagający profil wpisujący się w styl regionu.

Rozpoczętą w roku 2011 inwestycja dobiega ku końcowi – zgodnie z planem ma być oddana do użytku w przyszłym roku. Przy tak dużej skali projektu jednym z priorytetów było dotrzymanie harmonogramu i jakości wykonania prac oraz utrzymanie się w budżecie inwestycji, kosztującej według założeń 370 mln euro. Dlatego firma Peri nie tylko wykonała projekt deskowań i rusztowań oraz dostarczyła gotowe rozwiązania, lecz także wspierała wykonawcę, firmę Barragem de Foz i innych uczestników budowy organizacyjnie i logistyczne oraz doradztwem technicznym.
Jeśli chodzi o deskowanie, szczególnym wyzwaniem była złożoność konstrukcji szerokiej na 5 m w koronie żelbetowej zapory, o profilu z podwójną krzywizną, oraz zintegrowanego zespołu przelewowego. Specyficznym zadaniem było też przygotowanie rozwiązań dla układu hydraulicznego elektrowni wodnej, obejmującego 2 niezależne tunele-kanały o długości ponad 700 m wzdłuż prawego brzegu rzeki oraz podziemną siłownię na dwie turbiny.

Rozwiązania kompleksowe

Do budowy tamy głównej zastosowano kombinację jednostronnego systemu wznoszącego SCS oraz deskowania ściennego Vario GT 24, która okazała się dla ogromnej konstrukcji o takim profilu idealnym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia przenoszenie dużych obciążeń jednostronnych, a jednocześnie spełnia wysokie wymagania co do jakości wykończenia.
SCS umożliwia betonowanie jednostronne bez bieżącego kotwienia, ponieważ przenosi poprzez wsporniki siłę parcia świeżego batonu na kotwy z poprzedniego etapu betonowania. Dzięki modułowej koncepcji z wieloczęściowymi wspornikami system SCS jest bardzo elastyczny i umożliwia dopasowanie się do geometrii konstrukcji. Duże zespoły wznoszące i wysoki współczynnik obciążalności wsporników zapewniają szybki postęp prac. Platformy robocze o szerokości 1,9 m pozostają przy tym zawsze w pozycji poziomej, mimo pochylenia ściany, co zapewnia bezpieczne warunki pracy.
Z kolei uniwersalny modułowy system Vario GT 24 to wysoce elastyczne deskowanie umożliwiające optymalne zaszalowanie każdego obiektu wielkowymiarowego, ze swobodnym doborem rodzaju i wymiarów poszycia,  poziomej i pionowej siatki ściągów czy dopuszczalnego parcia betonu. Poza tym wstępnie zmontowane, gotowe do zastosowania pomosty Vario zapewniają bezpieczną pracę i mogą być przenoszone przez dźwig, co pozwala zaoszczędzić czas.


Inżynierowie Peri wiele nawet złożonych konstrukcji wsporczych i deskowań, m.in. do systemu przelewowego zapory, przygotowali w oparciu o standardowe, gotowe komponenty systemowe Variokit, dostępne w parku wynajmu Peri, co jest rozwiązaniem obniżającym koszty. Ponadto przy budowie tamy szeroko wykorzystywano uniwersalne modułowe rusztowania Peri Up oraz popularne płyty szalunkowe Trio – szybkie i optymalne rozwiązanie na mniej skomplikowanych odcinkach, np. na galerii tamy. Specjaliści z Peri przygotowali także deskowania dla rur żelbetowych oraz 700-metrowych podziemnych tuneli o średnicy 5,5 i 7,5 m układu hydraulicznego elektrowni.

Stefan Szolc

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.