Opracowany przy udziale firmy Peri system deskowań
„TwistBlock Moulds” otrzymał Niemiecką Nagrodę Innowacyjności 2021 w kategorii „Budownictwo i elementy”. To już kolejne tego typu wyróżnienie dla tego producenta - takie samo wyróżnienie zyskał projekt druku budowlanego 3D.
TwistBlock Moulds jest wynikiem współpracy firmy Peri z założonym w 2017 r. przez architekta Olivera von Malma start-upem non-profit „Start Somewhere”, którego celem jest zrównoważona poprawa warunków życia w slumsach na całym świecie. – Nad pomysłem opracowania produktu do zastosowania w najprostszych metodach budowlanych pracowaliśmy w Peri od 2017 r. – powiedział Frank Ilg, szef działu Future Products & Technologies w Peri. – Aktywnie poszukiwaliśmy partnerów i natrafiliśmy na „Start Somewhere” i Olivera von Malma, który w tym czasie poszukiwał partnera technologicznego do realizacji takiego podejścia. W ten sposób doszło do udanej współpracy. Rezultatem „Start Somewhere” jest elastyczny, nadający się do wielokrotnego użytku, efektywny kosztowo i bezpieczny przeciwpożarowo system budowlany oparty na pustakach betonowych, zaprojektowany specjalnie dla slumsów. Przy użyciu systemu szalunków TwistBlock Moulds te pustaki betonowe można montować ręcznie, przy użyciu najprostszych środków - efektem jest bowiem modułowy, bezzaprawowy system wtykowy, który można wznosić i demontować ręcznie.
Oprócz wyżej wymienionych zalet technicznych, budowanie w tym systemie przynosi znaczące korzyści społeczno-ekonomiczne: dzięki systemowi deskowania pustaki betonowe mogą być produkowane przez samych mieszkańców slumsów w małych lokalnych zakładach. W ten sposób bezpośrednio na miejscu powstają miejsca pracy i przemysł budowlany. Wartość dodana pozostaje więc w całości w rękach mieszkańców slumsów. – Nasz system tworzy miejsca pracy, a tym samym dochody na szczeblu lokalnym. W ten sposób tworzymy perspektywę wyjścia z ubóstwa dla pracowników fabryk bloków betonowych i ich rodzin, dając im szansę na stworzenie dla siebie taniego i przytulnego domu – mówi Oliver von Malm, założyciel i dyrektor zarządzający Start Somewhere.
Pierwszy, zakończony sukcesem projekt z użyciem form TwistBlock został zrealizowany we współpracy pomiędzy kierownikiem projektu dr Jürgenem Mayerem z firmy Peri a zespołem Start Somewhere w slumsie Kibera w Nairobi (Kenia). Tam właśnie, zgodnie z planami Olivera von Malma, nowe „Centrum Dziecka Oloo” zbudowano z ponad 7200 bloków, które zostały wyprodukowane lokalnie na miejscu przy użyciu form TwistBlock Moulds w zakładowej fabryce pustaków betonowych. Jest to pierwszy budynek na świecie, który został zbudowany w całości w tym systemie. Szkoła oferuje miejsce dla 400 dzieci, które obecnie się tam uczą.
Według Spectis największe firmy budowlane w Polsce osiągnęły 48 mld zł przychodów
John Deere inwestuje w kierunku zerowej emisji
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę