[ATB] Budownictwo

Pierwszy wiadukt nad budowaną Zakopianką gotowy. Dziś wpuszczą kierowców

Data publikacji:

Przed południem ma być udostępniony kierowcom pierwszy z obiektów na budowanej drodze ekspresowej S7 Lubień – Rabka. Chodzi o wiadukt na węźle Zabornia.

– Jest to wiadukt w ciągu DK7, w kierunku na Chyżne, przebiegający nad budowaną drogą ekspresową – informuje Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału GDDKiA. 

Ruch na obiekt ma być przełożony dzisiaj w godzinach przedpołudniowych. – Po przełożeniu ruchu dotychczasowa droga, którą poruszali się kierowcy zostanie wyłączona z ruchu i rozebrana – dodaje rzeczniczka krakowskiej GDDKiA.
Oddawany dziś obiekt powstał w ramach odcinka Skomielna Biała – Rabka-Zdrój. To trzeci z budowanych odcinków siódemki pomiędzy Lubniem a Rabką-Zdrojem. Jego wykonawcą jest Salini Impregilo.
Odcinek ma ponad 5 km długości. Dodatkowo, wykonawca w ramach kontraktu wykonuje niespełna kilometrowy fragment DK-47 między Rabką a Chabówką (w sumie to 6,1 km, w tym 1 km to droga klasy GP). 

Umowa z wykonawcą zawarta 31 marca 2016 roku miała wartość ponad 615 mln zł.
Przełożenie ruchu na nowy wiadukt jest niezbędne, by dalej budować S7. Do tej pory bowiem, w poprzek budowanej drogi ekspresowej przebiegała droga DK-7, do granicy państwa ze Słowacją, w miejscowości Chyżne.
Pierwotnie droga S7 na tym odcinku miała być gotowa latem tego roku. Termin został jednak przedłużony – aktualny to wakacje 2019 roku.
Na kontrakcie napotkano na skomplikowane warunki geologiczne, skutkujące trudnościami w obrębie estakady nad ciekiem bez nazwy, nad DK-7 oraz drogami lokalnymi w Skomielnej Białej. 

– Estakadę o długości 281 m, która będzie się wznosić nad powierzchnią terenu do wysokości 32 m tworzą dwa równoległe mosty z dwoma pasami ruchu – tłumaczy Iwona Mikrut, rzecznik prasowa GDDKiA w Krakowie. – Według pierwotnego projektu podpory tej estakady miały być posadowione na palach o dużych średnicach. Wykonawca, firma Salini Impregilo wykonał uzupełniające badania geologiczne, geofizyczne i stwierdził, że jest tu wysoki stopień zaburzeń tektonicznych warstw skalnych – mówi.
Po konsultacjach z ekspertami z Politechniki Krakowskiej przeprojektowano estakadę, dało to podstawę do zawarcia aneksu do umowy.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.