[ATB] Budownictwo

Pilotażowy prefabrykowany kompleks mieszkalny Pekabex

Data publikacji:

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Zarządu Spółki została podpisana umowa zakupu działki pod budowę kompleksu mieszkalnego. Przy ul. Jasielskiej 9 w Poznaniu powstanie osiedle budynków mieszkalnych w technologii prefabrykowanej - pilotażowa inwestycja Pekabex Development.

W ramach realizacji zaplanowanych zostało sześć pięciokondygnacyjnych, nowoczesnych budynków. Po sukcesie inwestycji planowany jest dalszy rozwój projektów  mieszkaniowych zarówno  w roli inwestora, jak i  wykonawcy konstrukcji prefabrykowanych dla firm deweloperskich.

Pekabex w Szwecji buduje rocznie 1-1,2 tys. mieszkań z prefabrykatów. Budowa w technologii prefabrykowanej zajmuje ok. 25-30% mniej czasu niż w przypadku budownictwa tradycyjnego i jest w bardzo dużym stopniu niezależna od warunków atmosferycznych, co przyspiesza czas  przekazania klientom gotowych mieszkań i zapewnia bardzo wysoką jakość wykonania. Proponowane w ramach inwestycji rozwiązania zakładają uzyskanie wysokich parametrów technicznych w zakresie akustyki i izolacji termicznej oraz dbałość o wygląd zewnętrzny budynków i otoczenie. Nie zabraknie również inteligentnych systemów pozwalających na zwiększenie komfortu mieszkania.
Biorąc pod uwagę czynniki charakteryzujące nowoczesne budownictwo modułowe, przewidywany jest duży wzrost udziału prefabrykacji w inwestycjach deweloperskich w najbliższych latach. Zgodnie z deklaracjami BGK Nieruchomości technologia prefabrykowana będzie wiodącą w rządowym programie Mieszkanie Plus.

O nowym projekcie deweloperskim opowiada Maciej Putowski, Specjalista ds. inwestycji w Pekabeksie:

Dlaczego ten projekt jest nazywany „pilotażowym”?
Jest to pierwszy projekt deweloperski realizowany przez Pekabex. Chcemy mocno skupić się na rozwiązaniach technicznych, szczególnie w zakresie konstrukcji budynku. Zależy nam na najwyższym komforcie przyszłych mieszkańców oraz ekologii, więc zadbamy o kameralny charakter osiedla, inteligentne instalacje, izolację termiczną z nawiązką wykraczającą poza obecne standardy i dobrą akustykę. W projekcie nie zabraknie również infrastruktury dla dzieci i rowerzystów oraz zieleni. Po sukcesie tego projektu planujemy wykorzystać zgromadzony „know-how” na podobnych inwestycjach w nowych lokalizacjach.

Czy firma Pekabex będzie deweloperem, który te budynki postawi i będzie sprzedawał w nich mieszkania?
Tak. Przedsięwzięcie deweloperskie z formalnego punktu widzenia nie będzie się różniło od innych tego typu realizacji.

Czy na projekt był konkurs? Kto zaprojektował te budynki?
Aby mieć różne spojrzenia na projekt zleciliśmy kilku lokalnym biurom architektonicznym przygotowanie koncepcji zabudowy uwzględniającej możliwości terenu. Wybraliśmy projekt pracowni Adam Mikulicz Architekci najlepiej spełniający przyjęte kryteria.

Kiedy rusza budowa i kiedy osiedle ma być gotowe?
Z budową planujemy wystartować wiosną 2018 roku i zakładamy, że pierwsi mieszkańcy będą mogli wprowadzić się na początku 2019 roku.

red/Pekabex

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.