[ATB] Budownictwo

PKO Bank Polski. Kłopot z kredytami

Data publikacji:
PKO Bank Polski. Kłopot z kredytami

PKO Bank Polski spodziewa się, że dynamika akcji kredytowej dla przedsiębiorstw osłabnie w 2023 roku - poinformował wiceprezes banku Piotr Mazur. – Obserwowaliśmy istotny wzrost portfela kredytów dla przedsiębiorstw w 2022 r. Myślę, że w 2023 r. takich wzrostów już nie będzie –powiedział.

Na rynku kredytów hipotecznych widzimy sporą zapaść, ale pewnie ten segment lekko odbije, jeśli stopy procentowe będą rzeczywiście dość szybko spadać - dodał. Podkreślił, że na dobrym poziomie utrzymuje się sprzedaż kredytów gotówkowych. Przyznał jednak, że są one obciążone coraz większym ryzykiem.

– Widzimy już pierwsze oznaki spowolnienia. Spodziewaliśmy się, że pierwsze symptomy ujrzymy na portfelu korporacyjnym w małych firmach, tymczasem widzimy lekki wzrost kosztów ryzyka na portfelu klientów detalicznych

– powiedział Mazur.

Zaznaczył jednak, że nie spodziewa się znaczącego pogorszenia jakości portfela, gdyż bank zawiązał rezerwy na portfele potencjalnie najbardziej wrażliwych na kryzys branż - m.in. przemysłów energochłonnych, budownictwa czy branży motoryzacyjnej.

PKO BP prognozuje, że wartość kredytów ogółem w sektorze bankowym zwiększy się o 2,7% r/r w tym roku (po wzroście o 1,7% w ub.r.); wartość kredytów hipotecznych w złotych spadnie - jak podał bank w prezentacji - o 0,7% r/r w br. (po spadku o 1,6% w ub.r.), zaś kredyty niefinansowych podmiotów gospodarczych zwiększą w tym roku wartość o 4,2% (po wzroście o 4,8% w ub.r.). 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.