[ATB] Aktualności

PKO Leasing - Rynek wyhamował

Data publikacji:

Jak wygląda obecna sytuacja na rynku leasingu maszyn budowlanych? Jakimi czynnikami należy ją tłumaczyć? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Piotra Klimczaka, dyrektora rynku maszyn i urządzeń w PKO Leasing, który dla redakcji atb - aktualności techniki budowlanej komentuje wyniki osiągnięte przez branżę finansową w pierwszym półroczu 2019 r.

Jak ocenia Pan bieżącą koniunkturę na rynku maszyn i urządzeń budowlanych?
Po pierwszym półroczu 2019 r. koniunktura sprzyja zakupowi maszyn i urządzeń budowlanych. Co prawda produkcja budowlano-montażowa w lipcu br. spadła o 1,2 proc. r/r, jednak ciągła dostępność środków unijnych wspierających inwestycje napędza koniunkturę na tym rynku. Widać to między innymi po wzroście w ramach sektora budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej, na który wpływ miały właśnie unijne realizacje. Cały czas optymizmem napawa fakt, że pomimo słabnięcia niemieckiej gospodarki nie widać u nas symptomów spowolnienia.  W związku z tym eksperci prognozują, że sektor maszyn i urządzeń w tym roku będzie motorem napędowym dla branży leasingowej.

A zatem proszę podsumować wyniki Państwa firmy w I półroczu 2019 r.
PKO Leasing po pierwszych sześciu miesiącach 2019 r. udzieliła łącznego finansowania na kwotę 5 mld zł, co przełożyło się na 14-proc. wzrost mierzony rok do roku. Na bardzo dobry wynik spółki wpłynęły przede wszystkim segment pojazdów lekkich oraz maszyn i urządzeń. Nasza dynamika jest znacznie powyżej rynku. Po pierwszych 6 miesiącach struktura leasingowanych przedmiotów nie uległa zmianie. Nadal na pierwszym miejscu znajdują się samochody osobowe i ciężarowe do 3,5 tony, które stanowią 43 proc. całego biznesu. Na drugim miejscu jest segment maszyn i urządzeń (27 proc.), a na trzecim transport ciężki.

Jaka jest Państwa strategia działania w sektorze budowlanym, w kontekście niedługiego już czasu pozostałego do końca bieżącego finansowania unijnego?
Po wynikach branżowych za pierwsze półrocze widać, że cały rynek wyhamował. Wiąże się to z jego nasyceniem i kilkuletnim rokrocznym wzrostem na poziomie ok. 20 proc. Sytuacja w segmencie maszyn i urządzeń jest jednak dobra. Sprzyja temu oczywiście absorpcja środków unijnych mocno wpływająca na koniunkturę w tym sektorze. Nasza strategia zakłada jednak możliwość dostępu do finansowania dla przedsiębiorców niezależnie od okoliczności i koniunktury gospodarczej. Pomimo wyhamowania całego rynku PKO Leasing osiągnęło bardzo dobre wyniki. Oczywiście obserwujemy uważnie rynek i badamy jego potrzeby. W drugim półroczu przygotowujemy kilka nowości produktowych. Jedną z nich będzie łatwiejszy dostęp do finansowania dla startupów w segmencie maszyn. Dodatkowo chcemy edukować naszych klientów i pokazywać im korzyści płynące z leasingu opartego na stałej stopie procentowej. To rozwiązanie, które ma zapewnić gwarancję stałej raty leasingowej w okresie obowiązywania umowy. Obserwujemy również, że w tym segmencie rośnie zainteresowanie wynajmem. Dla takiej grupy klientów także przygotujemy ciekawe rozwiązania. Naszym zadaniem jest oferować jak najlepszy produkt przy ograniczeniu procedur. Zależy nam, by przedsiębiorca uzyskał szybkie finansowanie, a sprzęt był dostarczony zgodnie z wymaganiami.

Dziękujemy za rozmowę.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.