[ATB] Budownictwo

PKP PLK: 13 firm zainteresowanych monitorowaniem sieci kolei za pomocą dronów

Data publikacji:

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły 2 lutego przeprowadzenie dialogu technicznego, dotyczącego monitorowania inwestycji kolejowych za pomocą dronów. Do udziału w postępowaniu zgłosiło się 13 firm, z których komisja wybrała 5 – poinformowała Rynek Lotniczy Magdalena Janus z biura prasowego PKP PLK. Dialog techniczny ma zakończyć się w połowie marca.

Na początku lutego informowaliśmy o ogłoszonym przez PKP PLK dialogu technicznym na monitorowanie inwestycji kolejowych za pomocą bezzałogowych statków powietrznych. Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym spółki, do udziału w postępowaniu zgłosiło się 13 firm. PLK wybrały z nich pięć, które spełniały warunki określone w informacji.
„Dialog techniczny zostanie zakończony w momencie, kiedy zarządca infrastruktury uzna, że uzyskał już wszelkie informacje niezbędne do uruchomienia postępowania zakupowego na wykonanie usługi monitorowania wybranych inwestycji kolejowych z wykorzystaniem BSP” – poinformowała Rynek Lotniczy Magdalena Janus z biura prasowego spółki. Jak dodała, PKP PLK liczą, że dialog techniczny zakończy się 16 marca. PKP Polskie Linie Kolejowe realizują obecnie największy program inwestycyjny w infrastrukturę kolejową w historii – Krajowy Program Kolejowy, który obejmuje ponad 220 projektów o łącznej wartości ponad 66 mld zł. Spółka chce zainwestować w wykorzystanie nowoczesnych technologii, do których zalicza także drony, by monitorować działania na budowie. Urządzenia te wspomagałyby prace i pozwoliły na efektywniejsze sprawowanie nadzoru nad inwestycjami oraz skuteczniejsze monitorowanie ich postępów.
Monitoringiem mają zostać objęte kluczowe zadania inwestycyjne na terenie całego kraju, a w szczególności: „Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk na odcinku Warszawa – Otwock – Dęblin – Lublin, etap I”; „Modernizacja linii kolejowej E 30, odcinek Zabrze – Katowice – Kraków, etap IIb”; „Prace na linii kolejowej E 20 na odcinku Warszawa - Poznań - pozostałe roboty, odcinek Sochaczew – Swarzędz; „Prace na linii kolejowej Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki linia 447”; „Prace na linii kolejowej E 59 na odcinku Wrocław – Poznań etap IV odcinek granica województwa dolnośląskiego – Czempiń”; „Prace na linii E 75 na odcinku Sadowne – Czyżew wraz z robotami pozostałymi na odcinku Warszawa Rembertów – Sadowne. Konkretne odcinki linii kolejowych wyznaczane będą na podstawie bieżącego zapotrzebowania na wykonywanie takiego monitoringu. 

Dotychczas PLK nie wykorzystywały tego typu narzędzi do monitorowania przebiegu inwestycji. Mając na uwadze specyfikę projektu, podjęto decyzję o przeprowadzeniu dialogu technicznego w celu pozyskania informacji, które pozwolą na opracowanie odpowiedniej dokumentacji przetargowej oraz zarezerwowanie odpowiedniej ilości środków.

Źródło: rynek-lotniczy.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.