[ATB] Budownictwo

Planetarium Śląskie - przebudowa za 66 mln zł

Data publikacji:

W Katowicach podpisano umowę na modernizację Planetarium Śląskiego. Wybudowany zostanie nowy budynek, który w większości znajdzie się pod ziemią oraz wieża widokowa.

Pod umową w sprawie modernizacji Planetarium Śląskiego podpisały się w środę władze województwa, a także dyrektor Planetarium Śląskiego Lech Motyka i Radosław Górski, dyrektor firmy Budimex SA.

Umowa warta 66milionów złotych zakłada wzbogacenie Planetarium Śląskiego o nowy budynek, który w większej części znajdzie się pod ziemią. Ulokowane zostaną w nim między innymi sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca w nowatorski sposób zagadnienia z trzech dziedzin nauki: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii.

W specjalnych pokojach klimatycznych będzie można na własnej skórze sprawdzić, jak wilgotność powietrza wpływa na odczuwanie temperatury. Prezentowana będzie także kilkumetrowa kolumna pogodowa, gdzie będzie można wytworzyć mgłę, tornado, chmurę, opad deszczu lub śniegu. Powstanie także symulator pozwalający na wirtualny lot w kosmos.

W pobliżu Planetarium zostanie wybudowana wieża widokowa. Na zewnątrz kompleksu powstanie plac zabaw. Zmodernizowana zostanie również główna sala projekcyjna, wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy i projekcyjny.

Całkowita wartość modernizacji – wraz z zakupem nowego wyposażenia – szacowana jest na 136 mln zł, z czego 82,5 mln to unijna dotacja, blisko 44 mln zł to środki z budżetu województwa, a niespełna 10 mln to dotacja z budżetu państwa.

Planowany termin zakończenia prac to 31 grudzień 2020 roku.

Źródło:katowice.wyborcza.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.