[ATB] Budownictwo

Planowany przetarg na kolejny odcinek Via Carpatia

Data publikacji:

Przetarg na odcinek Via Carpatia od Rzeszowa do Babicy ma być ogłoszony w maju lub czerwcu 2019 roku – poinformowano podczas konferencji "Droga ekspresowa S19 na Podkarpaciu jako element Via Carpatia: wczoraj – dziś – jutro".

Dyrektor rzeszowskiego oddziału GDDKiA Bogdan Tarnawski, na Podkarpaciu przypomniał, że do użytku oddano już ponad 30 km szlaku Via Carpatia - od Rzeszowa do Sokołowa Małopolskiego.

W realizacji mamy obecnie 6 odcinków na północ od Rzeszowa, od Sokołowa w kierunku Lublina. Umowy na budowę tych odcinków zostały już podpisane, jest to łącznie ponad 54 km. Ich budowa powinna zakończyć się najpóźniej w 2022 roku - dodaje - Natomiast koncepcja programowa jest przygotowana dla ponad 85 - kilometrowego odcinka Via Carpatia od Rzeszowa do Barwinka (granica państwa). Jak zaznaczył Tarnawski, fragment ten jest podzielony na 5 odcinków - Pierwszy przetarg na budowę odcinka od Rzeszowa do Babicy powinien być ogłoszony w maju lub czerwcu 2019 r. 

Obecny na konferencji europoseł PiS Tomasz Poręba zaznaczył, że za 3 lata,po oddaniu odcinków na północ od Rzeszowa, będzie można dojechać z Podkarpacia przez Lublin do Warszawy (drogą S17) a następnie autostradą A1 nad polskie morze. 

Jego zdaniem otwarcie województwa na Warszawę i Bałtyk pomoże przyśpieszyć rozwój regionu: To nowe miejsca pracy, nowe inwestycje, nowe perspektywy dla ludzi, szczególnie młodych, którzy nie będą musieli stąd wyjeżdżać - powiedział. 

Europoseł zaznaczył, że trwają starania, aby cała Via Carpatia została wpisana do sieci korytarzy transportowych TEN-T, aby jej budowa mogła być finansowana z budżetu UE. 

- Jesteśmy na etapie zaawansowanych rozmów z Brukselą. Negocjacje trwają, zarówno te oficjalne jak i nieoficjalne. Bruksela widzi zaangażowanie rządu w budowę tej drogi i widzi strategiczne znaczenie tej drogi. Jestem dobrej myśli, jeśli chodzi o wpisanie jej w sieć TEN-T - powiedział Poręba. 

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), wskazuje budowę szlaku jako główny priorytet inwestycyjny. Docelowo Via Carpatia połączy kraje Bałtyckie z resztą Unii Europejskiej oraz jej wschodnimi sąsiadami. Na Podkarpaciu będzie mieć długość niemal 170 km.

Źródła:WNP, Ministerstwo Rozwoju

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.