W 1974 roku firma CIFA wprowadziła na rynek pierwszą pompę z mieszadłem. Pięćdziesiąt lat później pompy te (Magnum) są najlepiej sprzedającymi się pompami na świecie.
2019 - Energya MK28E
1974 - Inauguracyjnym modelem mieszalnika-pompy była CIFA 301B, zaprezentowana na wystawie Samoter w Weronie. Projekt koncentrował się na potrzebach włoskiego rynku budowlanego, charakteryzującego się inwestycjami często zlokalizowanymi w historycznych centrach miast, co stwarza wyzwania związane z dostępnością. Po raz pierwszy w historii producent zintegrował zdolność transportu betonu z możliwością jego dystrybucji na miejscu, łącząc betonomieszarkę z pompą.
Mieszalnik-pompa natychmiast odniósł znaczący sukces komercyjny dzięki swojej zdolność do objęcia pracy dwóch maszyn w jednej, stając się idealnym rozwiązaniem dla małych firm i placów budowy o ograniczonej przestrzeni (takich jak centra starych miast, obszary górskie itp.).
Początkowo wyposażony w bęben o pojemności 4 m³, pojedynczy tylny cylinder stabilizujący, 17-metrowy dwusekcyjny rozdzielacz montowany z tyłu i poprzeczny zespół pompujący wraz ze zbiornikiem, mieszalnikiem i pojedynczym siłownikiem dwustronnego działania. Później maszyna została również wyposażona w przedni wysięgnik z podwójnymi przednimi siłownikami stabilizującymi.
1983 - Model 301B został zastąpiony przez Pompuno, maszynę z dwu- lub trzyczęściowym wysięgnikiem montowanym z przodu, która wyposażona została w poprzeczny zespół pompujący z nowym zaworem "S", który stał się standardem w pompach montowanych na ciężarówkach.
1987 - CIFA po raz pierwszy wprowadziła wzdłużny zespół pompujący, podobny do tych z powodzeniem montowanych w pompach montowanych na ciężarówkach.
Był to zespół zaworu "S" z cylindrami o skoku 1000, który zwiększył produkcję betonu do 65 m³/h, przy ciśnieniu 57 barów, umożliwiając wykonywanie wysokowydajnych zadań, które wcześniej wymagały pompy montowanej na ciężarówce.
Z nowym 24-metrowym trzyczęściowym wysięgnikiem, hydraulicznymi stabilizatorami teleskopowymi i nowym bębnem o pojemności 7 m³, nowa pompa mieszająca została nazwana Magnum.
1993 - Po zatwierdzeniu pojazdów 4-osiowych jako pojazdów operacyjnych, CIFA zaprezentowała nowy 28-metrowy czteroczęściowy wysięgnik o nazwie Metro przez analogię do narzędzia pomiarowego, otwieranego w ten sam sposób.
Dzięki nowemu wysięgnikowi i bębnowi o pojemności 9 m³, Magnum Metro był znakomitą propozycją w przypadku niewielkich prac. W kolejnych latach wysięgniki były aktualizowane i modyfikowane.
Ostatnia z tych modyfikacji zaowocowała najdłuższym obecnie wysięgnikiem montowanym przez CIFA na pompie mieszającej – o długości 32 m.
2010 - Wraz z wprowadzeniem włókna węglowego w wysięgnikach pomp montowanych na ciężarówkach, pierwszy Magnum Carbotech MK25H, wyposażony został w 25-metrowy wysięgnik z czterema sekcjami, z których dwie wykonano z włókna węglowego.
2019 - Rok pierwszej elektrycznej pompy mieszającej, MK28E z linii Energya, działającej w trybie elektrycznym w każdych warunkach pracy. Konwencjonalny układ hydrauliczny został zastąpiony wysokowydajną przekładnią elektryczną umożliwiającą obrót bębna, ruch wysięgnika, stabilizację i pracę zespołu pompującego przy wyłączonym silniku wysokoprężnym.
Atutem jest brak emisji spalin i zmniejszony hałas, przez co MK28E stał się idealnym rozwiązaniem dla placów budowy w historycznych centrach miast, gdzie priorytetem jest wysoki szacunek dla środowiska.
Ceny materiałów budowlanych w 2024 roku. Czego można się spodziewać?
Pompy CIFA z włóknem węglowym
Nowe betoniarnie CIFA z serii FiveTech
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę