[ATB] Budownictwo

Polacy wykonali największy na świecie wiadukt z blach falistych

Data publikacji:

W Dubaju, 6 marca otwarto największy na świecie wiadukt wykonany z blach falistych. Obiekt został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Za jego projekt oraz wykonanie odpowiadają Polacy.

Chodzi o wiadukt drogowy zlokalizowany na odcinku drogi S4 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Obiekt o rekordowych dla tej konstrukcji rozmiarach ma rozpiętość jednego przęsła wynoszącą 32,66 m.

Rekordowy wiadukt został zaprojektowany przez polskich inżynierów z firmy ViaCon, a wszystkie elementy konstrukcji UltraCor wyprodukowano w firmie ViaCon w Rydzynie k. Leszna – poinformowała o sukcesie jednego ze swoich członków Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa.

Uroczyste otwarcie wiaduktu odbyło się 6 marca, a w wydarzeniu uczestniczył m.in. minister rozwoju infrastruktury Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dr. Abdullah Belhaif AlNuaimi.

W Polsce konstrukcje z blach falistych kojarzą się głównie z przepustami i przejściami dla zwierząt. Wykorzystana w ZEA technologia UltraCor wyróżniają się największym na świecie profilem fali. Tego rodzaju konstrukcje są lekkie, ale i wytrzymałe. Pozwalają na uzyskiwanie rozpiętości przekraczającej 30 m.

Pod wiaduktem o rekordowych w skali świata parametrach poprowadzono dwie jezdnie drogowe z trzema pasami ruchu oraz tory kolejowe (w tym przypadku zastosowano przęsło o rozpiętości 24 m).

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.