[ATB] Technika

Polcab - Sprzedaż i wynajem używek

Data publikacji:

Firma Polcab z siedzibą w Rybniku na Górnym Śląsku to doświadczony uczestnik rynku maszyn budowlanych w naszym kraju. Do podstawowych filarów działalności przedsiębiorstwa należy zaliczyć sprzedaż maszyn używanych oraz wynajem.

Historia firmy Polcab sięga lat 80. ubiegłego stulecia - pierwszą działalnością były usługi w transporcie międzynarodowym. W roku 2004 działalność firmy została jednak poszerzona o sprzedaż maszyn budowlanych, a pięć lat później Polcab wprowadził dodatkowe usługi wynajmu sprzętu budowlanego. – Pierwsze maszyny ściągnęliśmy na własne potrzeby, ale szybko pojawiła się potrzeba zaspokojenia rynku w tym zakresie. A po wejściu Polski do Unii Europejskiej de facto przebranżowiliśmy się z ciężarówek na maszyny budowlane. Flotę transportową ograniczyliśmy do poziomu 18-20 samochodów ciężarowych. W ślad za sprzedażą maszyn w ofercie pojawił się wynajem, początkowo z operatorem. Odbywało się to jednak ze zbyt dużym zaangażowaniem z naszej strony, dlatego niedługo później podjęliśmy decyzję, że miejscowym firmom nie będziemy robić dodatkowej konkurencji, w związku z czym obecnie oferujemy same maszyny – wspomina (Aleksander Gamoń) członek zarządu firmy Polcab.

Od małych do największych

Paleta oferowanych (maszyn) jest bardzo szeroką - od minikoparek i miniładowarek o masie już od 1,5 t, aż po znacznie bardziej okazałe koparki kołowe i gąsienicowe, ładowarki, spycharki, walce czy wozidła - nawet do 36 t, choć pod indywidualne zamówienia tonaż tych maszyn może być jeszcze większy. – Jeśli chodzi o marki, to staramy się mieć maszyny przodujących brandów, czyli JCB, które jest bardzo popularne na rynku, szczególnie w zakresie koparko-ładowarek i minikoparek, Komatsu, bardzo dobre, jeśli chodzi o koparki czy spycharki, i mający wyrobioną renomę Caterpillar. W przypadku walców stawiamy na maszyny Bomag i Hamm. Wszystko to jest podporządkowane potrzebom rynku, który obecnie w coraz większym zakresie wymaga bardziej specjalistycznych maszyn. Oferowany przez nas sprzęt jest technicznie sprawny – przekonuje (Nikodem Tomecki), wskazując, iż moc sprawczą w firmach w coraz większym zakresie stanowi rachunek ekonomiczny - stąd wzięciem cieszą się firmy usługowe czy rentalowe. – Dla firm wynajem to wygodne rozwiązanie, gdyż nie muszą się w ogóle przejmować stanem technicznym maszyn, kosztami serwisowymi itp. Tak jest zresztą na Zachodzie. A w tym czasie klienci mogą po sprawdzeniu maszyny wynajem zamienić w sprzedaż. Najchętniej sprzęt wynajmowany jest na kilka miesięcy, w pewnych przypadkach nawet pół roku. Obecnie - w zasadzie po sezonie - mamy wynajętych ponad 40 jednostek. A i sprzedaż rozwija się bez zarzutu - tylko w całym 2018 r. sprzedaliśmy 74 maszyny – mówi Nikodem Tomecki, specjalista ds. sprzedaży w Polcab.

Kłopotliwe usterki

Z wcześniejszego opisu doskonale widać, iż firma Polcab stara się mieć dobry sprzęt, który obsługiwany jest w jak najlepszy sposób. – Dla firmy wynajmującej każda awaria jest problemem, dlatego też staramy się ich unikać - stąd też większość naszych maszyn stanowią jednostki w wieku do 5 lat. W razie potrzeby posiadamy jednak własny serwis stacjonarny i mobilny, wspierany w innych częściach kraju przez zaprzyjaźnione firmy, mamy również maszyny zastępcze. Decyzja o ich podstawieniu zależy od diagnozy serwisu, oceniającego skalę potrzebnych napraw – mówi członek zarządu Polcab. Tak „na co dzień” problemem jest bez wątpienia wciąż niski poziom kultury pracy operatorów, odpowiedzialnych za wiele usterek i zaniedbań. – Za zaniedbania płaci właściciel firmy, natomiast wszelkie usterki eksploatacyjne leżą już po naszej stronie. W końcu nie możemy odpowiadać np. za to, że operator stłukł szybę. A tylko w Komatsu WB 93R z 2015 r. oznacza to koszt 2,5 tys. zł – zauważa (Aleksander Gamoń).

Mniej maszyn do wzięcia

Górnośląska firma zwraca uwagę na problemy z odnawianiem parku maszynowego. – Wiele fabryk ze względu na zawahania rynku w 2012 r. ograniczyło produkcję. Dlatego tez sprzętu w dobrym stanie i dobrej cenie jest znacznie mniej - to też zachęca klientów do zakupów produktów innych, o wiele tańszych marek, które tracą o wiele bardziej na wartości niż maszyny renomowanych producentów, tych oferowanych choćby przez nas – mówi członek zarządu Polcab.
Przy tak określonym przedmiocie działalności firmy kluczowe jest umiejętne rozliczanie z klientami - sposobem na zachowanie stabilności finansowej jest powszechne stosowanie przedpłat. Patrząc na aspekt finansowy, warto też zauważyć, iż w przypadku wyboru oferty firmy z Rybnika sfinalizowanie transakcji nie nastręcza większych problemów ze względu na możliwość bezproblemowego skorzystania z instrumentów finansowych, np. z leasingu.

fot. firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.