[ATB] Budownictwo

Polska stoi przed ryzykiem stagflacji

Data publikacji:

Pomimo bardzo dobrego wyniku PKB w IV kwartale 2021 r. oraz silnej aktywności w sektorze przemysłowym i budowlanym zanotowanym w styczniu br., w obliczu agresji Rosji na Ukrainie i toczącej się wojny, perspektywy wzrostu gospodarczego w Polsce i całej Europie pogorszyły się, a polska gospodarka może wejść w fazę stagflacji w br.

    Polska stoi przed ryzykiem stagflacji

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, Produkt Krajowy Brutto (wzrósł o 7,3% r/r w IV kwartale 2021 r. wobec 5,3% wzrostu r/r w poprzednim kwartale. Wpłynął na to wzrost popytu krajowego, który ukształtował się na poziomie 11,2% (w III kwartale 2021 r. odnotowano zwiększenie popytu krajowego o 8,6%).

Złożył się na to wzrost akumulacji brutto o 30% (wobec wzrostu w III kwartale 2021 r. o 33,8%) oraz wzrost spożycia ogółem o 5,3% (wobec wzrostu w III kwartale 2021 r. o 3,7%). Spożycie w sektorze gospodarstw domowych wzrosło o 7,9% (wobec wzrostu w III kw. 2021 r. o 4,7%). Nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 11,7% (wobec wzrostu w III kwartale 2021 r.
o 9,3%)” - podał GUS.

Skala hamowania gospodarki polskiej jest trudna do oszacowania. Niektórzy ekonomiści oceniają, że spowolnienie aktywności gospodarczej może sięgnąć +1,5-2,5% PKB w 2022 r., a spowolnienie w II połowie roku będzie bardziej dynamiczne. Jak wskazują analitycy, czynnikami hamującymi wzrost gospodarczy w br. będzie m.in. szok kosztowo-cenowy z uwagi na wojnę na Ukrainie, szok energetyczny oraz niepewność podażowa surowców energetycznych i żywnościowych.

Analitycy zgodnie oceniają, że wpływ zmniejszonego popytu z Ukrainy i Rosji będzie ograniczony (łączny udział obu krajów w eksporcie to 5%). Napięta sytuacja geopolityczna i ryzyko wyższej inflacji zahamują popyt prywatny w Polsce oraz negatywnie wpłynąć na nastroje inwestycyjne firm prywatnych. Ekonomiści oceniają, że w uwagi na toczącą się wojnę na Ukrainie, znaczącą niepewność geopolityczną kreślenie ostatecznych prognoz co do wzrostu PKB jest przedwczesne.

– Jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę wskaźniki koniunktury inwestycyjnej firm pogorszyły się (badanie NBP), a wydarzenia z ostatnich dni tę ostrożność inwestycyjną mogą pogłębiać. Czynnikiem łagodzącym skalę spowolnienia gospodarki może być natomiast, poza wzrostem inwestycji publicznych, szybszy i silniejszy wzrost wydatków publicznych na inwestycje zbrojeniowe

– skomentowała Aleksandra Świątkowska, ekonomistka BOŚ Banku. 
 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.