[ATB] Budownictwo

Polska w europejskiej czołówce

Data publikacji:

Rok 2023 przyniósł istotne zmiany na rynku nieruchomości w Europie, w tym także w Polsce. Wzrosty stóp procentowych, skutki kryzysu energetycznego i ogólna niepewność gospodarcza wpłynęły na spadek liczby nowych inwestycji mieszkaniowych w wielu krajach regionu. Jednak pomimo tych wyzwań, Polska utrzymała swoją pozycję w czołówce państw, gdzie buduje się najwięcej nowych mieszkań. Takie wnioski płyną z lektury 13. edycji raportu Property Index – Overview of European Residental Markets, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

    Polska w europejskiej czołówce

W 2023 r. w Polsce oddano do użytku ponad 220 tys. nowych lokali, co plasuje nasz kraj na miejscu 3. w Europie pod względem intensywności budownictwa mieszkaniowego. Wskaźnik ten wyniósł 586 nowych mieszkań/1000 mieszkańców, co czyni Polskę jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków mieszkaniowych w UE, ustępując jedynie Irlandii.

Mimo spadku liczby nowych inwestycji o 76% w porównaniu do roku poprzedniego, Polska nadal pozostaje na podium pod względem liczby rozpoczętych budów. W 2023 r. rozpoczęto budowę blisko 190 tysięcy mieszkań, co plasuje nas na trzecim miejscu za Francją i Niemcami.

 

Wzrost cen mieszkań i dostępność kredytów hipotecznych

Dynamiczny rozwój rynku mieszkaniowego w Polsce wiąże się również ze wzrostem cen nieruchomości. W 2023 roku ceny mieszkań w Polsce wzrosły średnio o 7,9% w porównaniu do roku poprzedniego, co sprawia, że za 1 m² trzeba było zapłacić średnio 2219 euro. Choć tempo wzrostu cen nieco wyhamowało, Polska nadal pozostaje w czołówce europejskich rynków pod względem dynamiki podwyżek.

Jednocześnie nasz kraj znalazł się na miejscu 1. w Europie pod względem wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych, które w 2023 r. wynosiło średnio 8,08%. Wysokie koszty kredytu znacznie ograniczają możliwość zakupu nieruchomości przez Polaków, co skłoniło rząd do wprowadzenia programu „Bezpieczny kredyt 2%”. Program ten oferuje korzystniejsze warunki finansowania, jednak nie jest w stanie w pełni zniwelować luki między popytem a podażą na rynku nieruchomości.

 

Wyhamowanie wzrostu cen a sytuacja najemców

Choć wzrost cen mieszkań w Polsce nieco spowolnił, nadal pozostają one wysokie, co utrudnia wielu Polakom zakup własnego lokum. W Warszawie, gdzie za 1 m² trzeba zapłacić średnio 15 tys. euro, na zakup mieszkania o powierzchni 70 m² trzeba przeznaczyć równowartość aż 89 rocznych pensji brutto.

Wysokie ceny zakupu mieszkań wpływają również na rynek najmu. W 2023 r. średnia cena wynajmu za 1 m² w Warszawie wyniosła 16,7 euro, a w Gdańsku i Krakowie 13,9 euro. Pomimo rosnących kosztów wynajmu, Polska nie znalazła się w czołówce najdroższych europejskich miast pod względem czynszów, co sugeruje, że ceny te mogą jeszcze wzrosnąć w przyszłości.

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.