[ATB] Budownictwo

Polskie Budownictwo 5.0 – przyszłość w nowoczesnych technologiach

Data publikacji:

Polska branża budowlana wciąż opiera się na tradycyjnych metodach, mimo rosnącej dostępności nowoczesnych technologii. Niemal 80% firm budowlanych narzeka na trudności we wprowadzaniu innowacji, a aż 98% domów jednorodzinnych powstaje metodą tradycyjną. To pokazuje, jak konserwatywne jest podejście sektora do nowoczesnych technologii, mimo presji społecznej, środowiskowej i finansowej.

    Polskie Budownictwo 5.0 – przyszłość w nowoczesnych technologiach

Wyzwania w sektorze budowlanym

Jednym z głównych problemów, które hamują rozwój nowoczesnych technologii w budownictwie, jest brak wykwalifikowanych specjalistów oraz odpowiednich szkoleń. Istnieje duży potencjał rewolucyjny innowacji, które mogłyby znacząco usprawnić procesy budowlane, od planowania, przez projektowanie, aż po samą budowę.

 

Korzyści z innowacji

Raport "Budownictwo 5.0. Innowacyjne materiały i technologie" podkreśla długoterminowe korzyści finansowe wynikające z wprowadzenia nowoczesnych technologii. Optymalizacja procesów dzięki integracji narzędzi cyfrowych i materiałów obniżających zapotrzebowanie na klimatyzację to tylko niektóre z nich. Takie rozwiązania łączą korzyści ekonomiczne z ekologicznymi, a także poprawiają zdrowie i bezpieczeństwo pracowników.

 

Integracja innowacyjnych rozwiązań

Budownictwo przyszłości opiera się na trzech kategoriach innowacji: produkty fizyczne, cyfrowe oraz systemy cyberfizyczne, takie jak inteligentne drony. Kluczowym elementem jest tutaj modelowanie informacji o budynku (BIM), które umożliwia cyfrowe tworzenie i zarządzanie informacjami o budynku przez cały jego cykl życia. W 2023 roku ponad 40% polskich biur projektowych korzystało z metodyki BIM, co pokazuje rosnące zainteresowanie tą technologią.

 

Sztuczna inteligencja w budownictwie

Sztuczna inteligencja (AI) jest kolejnym krokiem w rozwoju budownictwa. Chociaż obecnie tylko 22% firm budowlanych korzysta z narzędzi AI, to aż 35% planuje ich wdrożenie w najbliższych latach. AI ma potencjał przekształcenia procesów projektowania i budowy, jednak spodziewać się należy, iż ludzie nie zostaną zastąpieni przez AI, lecz przez ludzi korzystających z AI.

 

Nowoczesne materiały budowlane

Nowoczesne technologie to nie tylko narzędzia cyfrowe, ale także materiały budowlane. Nowoczesne produkty muszą być wielofunkcyjne, inteligentne i ekologiczne. Dobrym przykładem jest styropian akustyczny, który dzięki specjalnej obróbce mechanicznej zyskuje elastyczność i dobrą izolacyjność akustyczną.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.