[ATB] Aktualności

Ponury obraz

Data publikacji:

Najnowsze badanie przeprowadzone przez europejską organizację CECE przedstawia ponury obraz rynku sprzętu budowlanego w regionie - 61% producentów OEM zgłosiło znaczne zmniejszenie produkcji, a kolejne 15% całkowite jej zatrzymanie.

Ankieta - przeprowadzona między 23 a 27 kwietnia - pokazuje, że producenci OEM mają do czynienia z bazą klientów poważnie dotkniętych przez kryzys, przy czym firmy te zgłaszają, iż jedynie 5% wykonawców pracuje w pełnym wymiarze, a tylko 20% dilerów i 11% firm rentalowych działa na pełnych obrotach. Na szczęście niski pozostaje odsetek klientów, którzy w ogóle nie pracują - jest to poniżej 5% zarówno w przypadku wykonawców, jak i dilerów, ale już znaczące 15% firm zajmujących się wynajmem.

– We wszystkich kategoriach przeprowadzonego badania, zauważalne jest wyraźne pogorszenie sytuacji w porównaniu z ubiegłym miesiącem. Natomiast skupienie się na potrzebach rynku jest silnym sygnałem ostrzegawczym, że najgorsze jest jeszcze przed producentami – komentuje przedstawione wyniki CECE.

Jeśli chodzi o oczekiwania dotyczące sprzedaży na ten rok, 60% respondentów OEM spodziewa się spadku od 10 do 30%, a kolejne 25% prognozuje spadek o ponad 30%. Około 12% spodziewa się spadku na poziomie nie przekraczającym 10%.

Producenci informowali również o poziomie zatrudnienia w swoich firmach, przy czym prawie połowa z nich podała, że mniej niż 50% siły roboczej pracuje w normalny sposób. Nieco mniej niż jedna trzecia stwierdziła, że 70-100% ich pracowników jest aktywnych, a 22% zgłosiło, że pracuje od 50 do 70% pracowników.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 05/2020 - zamów:

Bezpłatny egzemplarz   prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.