[ATB] Aktualności Ritchie Bros budowlane

Ritchie Bros - popyt na używane maszyny

Data publikacji:

Wiele branż nadal próbuje wyjść z kryzysu spowodowanego trudnościami w roku 2020, dlatego globalny popyt na używany sprzęt nadal rośnie. Znaczna część firm wciąż obawia się dużych inwestycji w nowe maszyny, a problemy związane z łańcuchem dostaw spowodowały zakłócenia w dostarczaniu nowego sprzętu. W związku z tym rynek używanego sprzętu ciężkiego to miejsce atrakcyjnych możliwości zarówno dla nabywców, jak i sprzedawców — wyjaśnia Karl Werner, prezes ds. działalności międzynarodowej firmy Ritchie Bros.

Firma Ritchie Bros., zajmująca się zarządzaniem aktywami i ich sprzedażą na całym świecie, zaobserwowała, że w 2020 roku sprzedaż większości typów używanych maszyn osiągnęła poziom, który przekroczył ich oczekiwania. Nie ulega wątpliwości, że przemysł budowlany dotkliwie ucierpiał z powodu pandemii, jednak nie był to zastój o charakterze uniwersalnym. W wielu krajach prace budowlane w ramach projektów związanych z rozbudową infrastruktury są ponownie realizowane na tym samym poziomie co przed pandemią. Jednocześnie w wielu sektorach, takich jak rolnictwo, leśnictwo i górnictwo, coraz częściej korzysta się z używanego sprzętu, aby zaspokoić obecne potrzeby w zakresie maszyn.

„Mieliśmy do czynienia z ogromnym globalnym zapotrzebowaniem na używane maszyny”, mówi Karl Werner, prezes ds. działalności międzynarodowej w firmie Ritchie Bros. „Nadal trwają intensywne prace i wciąż można korzystać z kredytu. W czasach niepewności przedsiębiorstwa kupują raczej używane maszyny niż nowe sprzęty, aby uniknąć dużych zobowiązań finansowych”.

 Przejście na zakup maszyn używanych zbiegło się z problemami związanymi z łańcuchem dostaw z powodu pandemii zgłoszonymi przez kilku producentów oryginalnego sprzętu (OEM). Inne firmy zmniejszyły produkcję w 2020 roku, aby chronić pracowników podczas obowiązywania obostrzeń, co miało również wpływ na dostawy nowych maszyn. „Dłuższy czas oczekiwania na nowy sprzęt powoduje, że zwiększa się zapotrzebowanie na używane maszyny, które są dostępne natychmiast. Wszystkie te czynniki razem stworzyły sytuację, która stymuluje duże zapotrzebowanie na używany ciężki sprzęt, co przekłada się na korzystne ceny sprzedaży”, dodaje Werner.

Wstępne wskaźniki zapotrzebowania na rok 2021

Według wielu opinii większe aukcje sprzętu na początku roku sygnalizują sytuację na rynku. Wysoki popyt został doskonale uwidoczniony na ostatniej aukcji Ritchie Bros., która miała miejsce w Orlando na Florydzie. Była to największa aukcja firmy w całym roku. Podczas trwającej 6 dni aukcji w połowie lutego sprzedano łącznie ponad 12 tysięcy maszyn za ponad 191 mln USD. We wszystkich kategoriach aktywów zaobserwowano wysokie ceny, co potwierdza pozytywną tendencję zaobserwowaną przez Ritchie Bros. Wyjątkowo wysokie ceny osiągnęły ciągniki siodłowe, ładowarki o sterowaniu burtowym i koparko-ładowarki, a zaraz po nich ładowarki kołowe, podnośniki i spycharki. Udział w aukcji w Orlando osiągnął rekordowo wysoki poziom, przyciągając ponad 22 700 oferentów online z ponad 80 krajów – o 25% więcej niż w przypadku tej samej aukcji w 2020 roku.  
 
W Europie Ritchie Bros. również odnotowuje duży popyt na używane maszyny. Podczas ostatniej aukcji w Moerdijk w Holandii liczba zarejestrowanych oferentów była o 19% wyższa w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wzięło w niej udział ponad 2580 uczestników online z 92 krajów, co stanowiło największą liczbę oferentów w ciągu pięciu lat. Około 80% maszyn zostało sprzedanych oferentom spoza Holandii po wysokich cenach: podnośniki koszowe, spycharki, koparki hydrauliczne, podnośniki nożycowe i ładowarki kołowe sprzedano w cenie średnio o 5% wyższej, niż cena aukcyjna podczas licytacji w Moerdijk w listopadzie ubiegłego roku.
 
„Przeniesienie aukcji do Internetu pozwoliło nam przyciągnąć nowych klientów na naszą platformę”, mówi Karl Werner. Zauważa też, że firma Ritchie Bros. odnotowała wzrost udziału odbiorców końcowych w aukcjach, na przykład właścicieli/operatorów sprzętu budowlanego, którzy w przeszłości nie stanowili dużej części uczestników aukcji na żywo.  

 
Nowsze usługi, takie jak system Aukcji Czasowych online firmy Ritchie Bros., sprawiają, że aukcje sprzętu używanego są bardziej dostępne, zwłaszcza dla małych i średnich firm. Aukcje Czasowe są intuicyjne, a czas na składanie ofert jest dłuższy

— dodaje Karl Werner.

Przyspieszone tempo wprowadzania aukcji internetowych

Pandemia COVID przyspieszyła rozpowszechnienie występujących już wcześniej tendencji, w tym licytowania online. W 2020 roku firma Ritchie Bros. odnotowała o 35% większy ruch na stronie internetowej, podczas gdy liczba zarejestrowanych oferentów wzrosła o 71%. Ponad 470 tysięcy nowych użytkowników pobrało aplikację mobilną Ritchie Bros., czyli o 78% więcej niż w 2019 roku. W 2020 roku klienci przeprowadzili ponad 24 mln wyszukiwań dotyczących sprzętu ciężkiego i wyświetlili 30 mln pozycji w aplikacji mobilnej Ritchie Bros. Obecnie użytkownicy aplikacji mobilnej stanowią około 30% klientów na stronie rbauction.com. Według Karla Wernera przejście na transakcje internetowe rozszerza rynek dla nabywców i sprzedawców sprzętu oraz stwarza nowe możliwości wglądu w dane. 

Dane to bardzo cenny zasób. Z każdym dniem stają się coraz cenniejsze i bardziej osiągalne. Nie tylko przynoszą korzyści firmie Ritchie Bros, ale także pozwalają nam pomagać naszym klientom. Dysponujemy wieloma danymi dotyczącymi transakcji maszyn używanych — sprzedajemy więcej maszyn, niż jakakolwiek inna firma na świecie. Możemy gromadzić i przedstawiać dane, aby pomóc naszym klientom w sprawniejszym prowadzeniu działalności

- twierdzi Karl Werner.

Taki rodzaj analizy rynku otwiera nowe możliwości właścicielom sprzętu. Będą oni wiedzieć, kiedy najlepiej sprzedać lub kupić sprzęt — w zależności od typu i wieku maszyny, motogodzin i innych czynników. Wraz z przejęciem firmy dostarczającej dane — Rouse Services — Ritchie Bros. jest na dobrej drodze do tego, aby faktycznie umożliwić przeprowadzanie tego typu analiz klientom ze swojej globalnej bazy.

To naprawdę ciekawy czas w branży. Mimo że pandemia spowodowała niestabilność we wszystkich sektorach, zmusiła nas do zmiany sposobu prowadzenia działalności oraz szybszego wdrożenia pracy zdalnej i zarządzania zasobami online. Przewidujemy, że ta tendencja będzie utrzymywać się nawet po zniesieniu ograniczeń. Przyszłość najprawdopodobniej będzie oparta na hybrydowym modelu, dzięki któremu nasi nabywcy i sprzedawcy będą mieć dostęp do szerszego rynku światowego

- podsumowuje Karl Werner

Karl Werner, prezes ds. działalności międzynarodowej, spędził ostatnie 25 lat pracując w Ritchie Bros. W tym czasie ściśle współpracował z klientami i pomagał osiągać zyski w całej organizacji. 31 marca2021 roku Karl opuści firmę, aby realizować cele prywatne. W wyniku odejścia Karla Wernera, Kari Taylor, prezes ds. sprzedaży w Ameryce Północnej, obejmie nowo utworzone stanowisko Dyrektora ds. przychodów, aby skupić się na stymulowaniu wzrostu sprzedaży na całym świecie.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.