Europejskie Stowarzyszenie Wynajmu (ERA) tworzy pierwsze w historii wytyczne dotyczące raportowania emisji CO2 dla branży wynajmu sprzętu, a globalny dostawca usług profesjonalnych KPMG zakontraktował realizację projektu.
Raportowanie emisji CO2 jest coraz ważniejsze dla branży wynajmu sprzętu, ponieważ różni interesariusze oczekują, a nawet wymagają, aby firmy mierzyły swoje wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju, wyznaczały cele i informowały o postępach. Staje się to wymogiem prawnym dla większych firm w Europie, wraz z wejściem w życie dyrektywy UE w sprawie sprawozdawczości korporacyjnej w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Michel Petitjean, sekretarz generalny ERA, powiedział: – Obecnie nie ma uzgodnionej metodologii obliczania śladu węglowego firm wynajmujących sprzęt, które obecnie raportują swój ślad węglowy w sposób, który nie jest zharmonizowany, a zatem nie jest porównywalny między różnymi firmami. Mając to na uwadze, a także w kontekście rosnącej presji prawnej i innych nacisków na firmy, aby raportowały swoje wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju, ważne jest zdefiniowanie ram odniesienia dla całego sektora wynajmu. Będzie to korzystne nie tylko dla branży europejskiej, ale także będzie stanowić przykład dla firm wynajmujących sprzęt na całym świecie.
Wytyczne ERA dotyczące raportowania emisji dwutlenku węgla będą opierać się na metodologii Equipment CO2 Calculator - i będą zawierać listę i definicje kategorii protokołu GHG, które są kluczowe dla sektora wynajmu, metodologię obliczania emisji gazów cieplarnianych we wszystkich kategoriach zakresów 1, 2 i 3 (szczególna uwaga zostanie zwrócona na kategorie zakresu 3) oraz standardowy zestaw wartości dla elementów stosowanych w metodologii, w tym dane dotyczące działalności sektora wynajmu i odpowiednie wskaźniki emisji.
Wytyczne będą koncentrować się na operacjach specyficznych dla branży wynajmu, takich jak
Użytkowanie sprzętu: Aby obliczyć emisje generowane przez użytkowanie sprzętu, konieczne jest śledzenie czasu trwania wynajmu, a także każdego rodzaju i rozmiaru wynajmowanego sprzętu. Jest to następnie wykorzystywane do obliczenia ilości paliwa zużywanego przez sprzęt podczas jego wynajmu klientom (paliwo, energia elektryczna).
Wykorzystanie sprzedanych produktów: Aby obliczyć emisje generowane przez użytkowanie sprzętu po jego sprzedaży i wycofaniu z wynajmowanych flot, konieczne jest zdefiniowanie metody gromadzenia liczby pozostałych godzin użytkowania i średniego wykorzystania sprzętu.
Produkcja sprzętu: Emisje generowane przez produkcję sprzętu przez producenta OEM.
Konserwacja i naprawy: Emisje generowane przez konserwację i naprawę urządzeń. Obejmuje to emisje generowane podczas procesu naprawy.
Transport: Emisje generowane przez transport sprzętu do i z lokalizacji wynajmu. Obejmuje to emisje związane z zewnętrzną dostawą i odbiorem sprzętu (zakres 3), a także emisje generowane przez własną flotę transportową wypożyczalni (zakres 1).
Utylizacja odpadów: Emisje generowane przez utylizację odpadów generowanych przez wynajmowany sprzęt. Obejmuje to emisje z utylizacji zużytego oleju i filtrów, a także z utylizacji złomu i innych odpadów.
Jakie przetargi na drogi w 2024 r.?
Bobcat stawia na wózki widłowe i sprzęt magazynowy
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę