[ATB] Aktualności

Praca bez spalin, maszyny bez operatorów cz.1

Data publikacji:
Praca bez spalin, maszyny bez operatorów

Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczna Bauma została przesunięta o 6 miesięcy. Od 24 do 30 października w centrum wystawowym w Monachium wszystko kręciło się wokół maszyn budowlanych, pojazdów budowlanych, sprzętu i komponentów. W tym roku w centrum uwagi znalazły się napędy elektryczne i autonomiczne maszyny niewymagające operatora.

Praca wolna od emisji spalin należy do najsilniejszych trendów w branży maszyn budowlanych. Dla ochrony klimatu redukuje się emisję gazów cieplarnianych, przez co projektuje się coraz więcej maszyn i pojazdów budowlanych z napędem elektrycznym. Taki trend wzmacniają także inne zalety tego rozwiązania. Silniki elektryczne są ciche, co sprawia, że zaleca się ich stosowanie podczas pracy w miejscach wrażliwych na hałas, np. w sąsiedztwie szpitali czy na śródmiejskich placach budowy. Ponadto chronią one operatorów jak i otoczenie od lokalnych spalin. Zatem wiele etapów pracy można wykonywać w słabo wentylowanym środowisku.

Kolejną zaletą jest to, że silniki elektryczne uważa się za tanie w konserwacji i wydajne. Tym samym zapewniają one niskie koszty eksploatacji i energii. W związku z tym „droga do zerowej emisji” była również jednym z wiodących tematów tegorocznej Baumy.

Zagęszczarka dwukierunkowa z napędem akumulatorowym

Do takich rozwiązań należy pierwsza rewersyjna płyta wibracyjna na baterię. W modelu APU3050e firmy Wacker Neuson zmiana kierunku jazdy następuje poprzez sprawdzoną regulację hydrauliczną, tak jak w modelach konwencjonalnych. Maszyna z szerokością roboczą wynoszącą 50 cm i siłą odśrodkową 30 kN wyróżnia się dobrym prowadzeniem, a dzięki najniższej wysokości spośród wszystkich zagęszczarek dwukierunkowych na rynku jest wprost stworzona do pracy w ciasnych wykopach.

Bezemisyjne zagęszczanie z elektrycznymi walcami tandemowymi

Tam, gdzie będzie potrzeba bezemisyjnego zagęszczania na jeszcze większą skalę, można w przyszłości stosować napędzane elektrycznie walce tandemowe. W ramach światowej premiery Hamm zaprezentował podczas targów Bauma 8 modeli z serii HD CompactLine. Prąd czerpią one z bezobsługowej baterii litowo-jonowej o pojemności ok. 23 kWh.

Ponadto energia uwalniana podczas hamowania silników trakcyjnych i wibromotorów jest wykorzystywana dzięki rekuperacji. Pojemność baterii starcza zaś na cały dzień roboczy. Napęd elektryczny zdecydowanie redukuje również emisję hałasu. Tym samym elektryczne walce tandemowe nadają się do wszystkich zastosowań, gdzie potrzeba jest szczególnie cichego zagęszczania.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.