[ATB] Aktualności

Praca bez spalin, maszyny bez operatorów cz.2

Data publikacji:
Praca bez spalin, maszyny bez operatorów cz.2

Halle A 2, Leica Geosystems Hexacon

Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczna Bauma została przesunięta o 6 miesięcy. Od 24 do 30 października w centrum wystawowym w Monachium wszystko kręciło się wokół maszyn budowlanych, pojazdów budowlanych, sprzętu i komponentów. W tym roku w centrum uwagi znalazły się napędy elektryczne i autonomiczne maszyny niewymagające operatora.

W pełni elektryczna kompaktowa ładowarka jako koncepcja

Nadal status konceptu ma model T7 X, pierwsza w pełni elektryczna kompaktowa ładowarka na świecie. Jej producent - firma Bobcat chce wykorzystać targi Bauma, aby dalej zbierać opinie od klientów z różnych stron świata. Ma to na celu lepszą ocenę szans rynkowych tej maszyny w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Dzięki zestawowi baterii litowo-jonowych 62 kWh model T7 X może być w ciągłej eksploatacji przez 4 h. W odróżnieniu od wszystkich innych ładowarek świata ta innowacja praktycznie nie wymaga żadnych płynów: Bobcat w całości zastąpił tradycyjny układ hydrauliczny przez elektryczny system napędowy, który składa się z elektrycznych cylindrów i silników napędowych. Jedyny płyn, jakim napełnia się tę maszynę, to ok. 4 l bezpiecznego dla środowiska środka chłodzącego.

Betonomieszarka ze stuprocentowym napędem elektrycznym

Dzięki elektrycznej betonomieszarce iONTRON firmy Putzmeister w przyszłości także transport betonu będzie mógł się odbywać w pełni przy wykorzystaniu prądu. Bateria tego pojazdu ma moc 350 kWh. Dzięki temu jedno ładowanie akumulatora wystarcza na pięć do sześciu wyjazdów w obszarze miejskim - a więc z reguły na cały dzień roboczy. Jeśli zaplanowanych jest więcej zastosowań, można po prostu w tzw. międzyczasie doładować baterię.

Ładowanie do pełna betonomieszarki odbywa się w nocy dzięki stacji ładującej DC. Jej prawie bezgłośna eksploatacja umożliwia nieograniczone użytkowanie nawet tam, gdzie obowiązują surowe przepisy dotyczące ochrony przed hałasem - znaczna przewaga w stosunku do konkurencji podczas przetargów w dużych aglomeracjach miejskich. Rosnące ceny paliw kopalnych sprawiają ponadto, że napęd elektryczny jest oszczędną alternatywą.

Elektro-hydrauliczne podnoszenie ciężarów

E-Pack firmy Tadano jest elektrohydraulicznym systemem ze zintegrowanym silnikiem elektrycznym o mocy 32 kW dla cichej i bezemisyjnej pracy żurawia. To rozwiązanie można było oglądać już podczas ostatnich targów Bauma w roku 2019. Było ono wtedy jednak dostępne tylko dla jednego pojazdu. W tym roku Tadano pokazuje, że w międzyczasie 5 jego żurawi AC można zamówić z rozwiązaniem E-Pack albo istniejące maszyny można doposażyć w ten system.

Poza tym ten japoński producent poinformował o pierwszym na świecie w pełni elektrycznym żurawiu terenowym. Maszyna jest obecnie w zaawansowanej fazie projektowej i ma zostać wprowadzona na rynek pod koniec roku 2023. Będzie w stanie wyłącznie dzięki energii dostarczanej przez jego akumulatory dojechać do miejsca działania i z powrotem, i wykonać tam wszystkie prace podnośnikowe.
Inni wystawcy zapowiedzieli wprawdzie nowe maszyny elektryczne, jednak dopiero w czasie trwania targów Bauma „wyciągali kota z worka”. Do tej grupy należy model 5055e będący następcą elektrycznej ładowarki kołowej ze sterowaniem wszystkimi kołami firmy Kramer-Werke. 
 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.