[ATB] Aktualności

Praca bez spalin, maszyny bez operatorów cz.3

Data publikacji:
Praca bez spalin, maszyny bez operatorów cz.3

Nawet jeśli jest jeszcze kilka przeszkód do pokonania - rozwój autonomicznych maszyn budowlanych jest dla producentów oraz instytucji badawczych jednym z najważniejszych aktualnych celów. W związku z tym temat ten znalazł odzwierciedlenie na wielu płaszczyznach podczas targów Bauma. Póki co jednak trudno w najbliższym czasie wyobrazić sobie prawdziwą autonomię klasycznych maszyn budowlanych - inaczej niż np. w zamkniętym środowisku roboczym charakterystycznym dla kamieniołomów czy kopalni.

Znacznie bardziej realistyczny i osiągalny dla budownictwa jest rozwój i stosowanie „inteligentnych” maszyn budowlanych z półautomatycznymi, zautomatyzowanymi lub wspomagającymi funkcjami - i to w przypadku wybranych procesów budowlanych, np. przy pracach ziemnych, budowie dróg lub specjalistycznym budownictwie podziemnym. Takie rozwiązania mają potencjał do zauważalnego podniesienia efektywności i produktywności. W ten sposób mogłyby odciążyć operatorów maszyn podczas powtarzających się i męczących czynności. Inteligentne maszyny są poza tym bardziej niezależne od indywidualnych umiejętności operatorów - w czasach braku wykwalifikowanych pracowników stanowi to zaletę nie do przecenienia. 

MiC 4.0 - Praca u podstaw dla placu budowy przyszłości

Aby najpierw umożliwić częściową autonomię na bardziej złożonych placach budowy, najistotniejsza jest komunikacja machine-to-machine różnych producentów. Warunki ku temu chcą stworzyć dwie niemieckie organizacje - VDMA i HDB, które podczas targów Bauma 2019 wspólnotę roboczą „Machines in Construction 4.0” (MiC 4.0).

– Obecnie mamy 105 członków z 7 państw oraz 31 grup roboczych

– relacjonuje dr Darius Soßdorf, prezes MiC 4.0.  

Aby procesy na placach budowy mogły w przyszłości przebiegać bardziej cyfrowo, inteligentnie i ostatecznie także bardziej autonomicznie, trzeba przykładowo ujednolicić dane dotyczące stanów maszyn. Zaczyna się to już od informacji, czy jakaś maszyna jest włączona, czy wyłączona.

– Podczas gdy dotychczas producenci sami definiowali to dla swoich produktów, obecnie dla wszystkich producentów, którzy opowiadają się za MiC 4.0 obowiązuje zasada: w przypadku każdej maszyny budowlanej z silnikiem spalinowym, która wysyła sygnał „włączona”, obraca się wał korbowy silnika

– opisuje Soßdorf.

To wspólne podejście jest według niego absolutnie nowe i wyjątkowe. Te i wiele innych wyników osiągniętych w ciągu ostatnich 3 lat przez MiC 4.0, zostało przedstawionych w hali innowacji LAB0. Oprócz prezentacji wypracowanych dokumentów odbyła się również ich fizyczna demonstracja.

Coboty redukują czas trwania procesów

Maximilian Schöberl z katedry Inżynierii Transportu Materiałów i Logistyki Uniwersytetu Technicznego w Monachium liczy się z tym, że w ciągu 10 lat na placach budowy aktywne będą różnorodne coboty. Pojęcie to jest połączeniem angielskich słów collaboration i robot. Opisuje roboty, które zostały opracowane w celu bezpośredniej współpracy z człowiekiem. Dla rozwoju w tym kierunku Schöberl i zespół badawczy jego katedry rozpoczęli od dostępnej w handlu, sterowanej radiowo płyty wibracyjnej.

Została ona najpierw „przystosowana do autonomii” dzięki odpowiednim czujnikom i jednostkom sterującym. Następnie naukowcy przyłączyli maszynę do koparki na zasadzie leader-follower - koparka przygotowała podłoże, a płyta wibracyjna podążała za nią w sposób samodzielny oraz ciągły i zagęszczała materiał. – W efekcie dzięki tej kooperacji poszczególne kroki robocze odbywały się równolegle, a czas trwania procesu mógł w idealnym przypadku zostać zmniejszony o połowę – informuje Schöberl.

Obszerny program fachowy

Oprócz wystawców i ich eksponatów Bauma zaoferowała w tym roku obszerny program merytoryczny z różnorodnymi, częściowo nowymi formatami. Przedsiębiorstwa z ugruntowaną pozycją, startupy, związki i instytuty badawcze zaprezentowały podczas nich nowatorskie rozwiązania i dyskutowały o największych aktualnych trendach w branży.

W tym roku w celu przekazywania wiedzy funkcjonowało także nowe centralne miejsce w postaci hali innowacji Bauma LAB0. To tutaj umiejscowione zostało Forum Bauma z wykładami i prezentacjami oraz dyskusjami. W jego ramach poruszono m.in. takie tematy jak: „Sposoby budowy i materiały jutra”, „Górnictwo - zrównoważone, efektywne i niezawodne” czy „Droga do zerowej emisji”.  

Pierwszego dnia targów zostali tam również przedstawieni zwycięzcy 5 kategorii nagród „Bauma Innovation Award”. Laureatami 13. edycji tej nagrody zostali w kategoriach:

  • ochrona klimatu: Liebherr France za swoją koparkę napędzaną wodorem,
  • cyfryzacja: MiC 4.0 Machines in Construction z jednym wspólnym cyfrowym językiem dla placów budowy,
  • inżynieria mechaniczna: Herrenknecht za ciągły postęp,
  • budownictwo: Holcim - za CPC - Carbon Pre-stressed Beton
  • badania: Freiberg University of Mining and Technology Mechanical - za wykonanie próbek z głębin morskich.

W bezpośrednim sąsiedztwie forum znalazło się Centrum Nauki. Na tym obszarze 10 szkół wyższych i instytutów naukowych poinformowało o najnowszych wynikach swoich badań. Kolejnym segmentem hali innowacji w International Congress Center Monachium (ICM) była powołana do życia start-up area, na której obiecujące młode przedsiębiorstwa mogą przedstawić się fachowej publiczności.

Już w 2019 r. magnesem dla odwiedzających okazała się strefa VR Experience. Na targach Bauma 2022 obszar ten dzięki nowemu naciskowi tematycznemu skupił się na cyfryzacji placów budowy. Odwiedzający VR Experience mogli osobiście doświadczyć interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną w przestrzeni cyfrowej. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.