[ATB] Technika

Praca na wysokości. Uprawnienia UDT od A do Z

Data publikacji:

Podesty ruchome przejezdne i ładowarki teleskopowe, podobnie jak wózki widłowe, są urządzeniami transportu bliskiego, które na pierwszy rzut oka wydają się łatwe w obsłudze. W rzeczywistości ich użytkowanie wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale także świadomości zagrożeń związanych z pracą na wysokościach. Maszyny te są wykorzystywane w różnych warunkach, często w trudnym terenie, przy wykopach lub liniach energetycznych, co dodatkowo komplikuje pracę. Dlatego, zanim ktokolwiek przystąpi do obsługi tych urządzeń, musi ukończyć odpowiedni kurs i zdać państwowy egzamin Urzędu Dozoru Technicznego (UDT).

    Praca na wysokości. Uprawnienia UDT od A do Z

Na początek kurs

Kurs na podesty ruchome i ładowarki teleskopowe jest niezbędny dla każdego operatora, który chce profesjonalnie obsługiwać te maszyny. Szkolenie prowadzone przez doświadczonych instruktorów umożliwia kursantom zdobycie zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznych umiejętności. Operatorzy uczą się, jak pracować w różnych warunkach, reagować w sytuacjach awaryjnych oraz jak bezpiecznie poruszać się na różnych typach podestów, niezależnie od ich marki czy konstrukcji.

Jednym z kluczowych elementów szkolenia jest nauka rozpoznawania oznaczeń oraz obsługi urządzeń, co jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy. Szczegółowe omówienie konstrukcji podestów ruchomych oraz zasad ich działania pozwala zrozumieć funkcjonowanie poszczególnych elementów tych maszyn.

 

Czy mogę zostać operatorem?

Wymagania stawiane kandydatom na operatorów podestów ruchomych i ładowarek teleskopowych nie są w żaden sposób wyśrubowane. Aby zapisać się na kurs szkoleniowy, należy spełnić kilka podstawowych warunków:

  • Ukończyć szkołę podstawową;
  • Mieć ukończone 18 lat;
  • Uzyskać zaświadczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości powyżej 3 m (dla podestów ruchomych przejezdnych) lub do pracy na stanowisku operatora maszyn określonej specjalności (dla ładowarek teleskopowych).

 

Zakres szkolenia

W ramach kursu uczestnicy zdobywają zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczne umiejętności. Program szkolenia, zgodny z wytycznymi UDT, obejmuje m.in.:

  • Podstawowe informacje o dozorze technicznym i wymaganych uprawnieniach do obsługi urządzeń transportu bliskiego;
  • Zagadnienia dotyczące stateczności urządzeń, kluczowe dla bezpieczeństwa pracy;
  • Szczegółowe omówienie konstrukcji podestów ruchomych i oznaczeń;
  • Zasady obsługi różnych rodzajów podestów ruchomych – przewoźnych, samojezdnych i przejezdnych;
  • Przepisy BHP oraz metody pracy w trudnych warunkach, np. w pobliżu linii energetycznych.

Po zakończeniu części teoretycznej, każdy z uczestników przystępuje do zajęć praktycznych, które pozwalają na bezpośrednie zapoznanie się z maszynami i naukę wykonywania operacji w sposób bezpieczny i stabilny.

 

Egzamin UDT wieńczy dzieło

Po ukończeniu kursu szkoleniowego, uczestnicy muszą zdać egzamin przed komisją UDT. Należy przy tym pamiętać, iż na egzamin należy przyjść w odpowiednim ubiorze – przykładowo w pełnych butach z noskiem ochronnym. 

Egzamin przed komisją UDT stanowi ostatni etap potwierdzający zdobycie umiejętności i wiedzy niezbędnej do bezpiecznej obsługi podestów ruchomych. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu, w ciągu 30 dni kursant otrzymuje listownie zaświadczenie w formie plastikowej karty, które uprawnia do pracy na tego typu urządzeniach.

Uprawnienia na podesty ruchome oraz ładowarki teleskopowe są ważne przez 5 lat na terenie całego kraju. Istnieje możliwość bezpłatnego przedłużenia ich ważności na kolejne 5 lat po złożeniu odpowiedniego wniosku do jednostki dozoru technicznego.

 

AA Herkules szkoli w trzech lokalizacjach

Firma AA Herkules, oprócz wynajmu podestów ruchomych oferuje również certyfikowane przez UDT-CERT szkolenia. Spoglądając na ofertę przedsiębiorstwa w tym zakresie, przedstawiciele firmy zwracają uwagę na: wysoki odsetek zdawalności egzaminów, przyjazną atmosferę sprzyjającą nauce oraz organizację egzaminów na tych samych maszynach, na których odbywało się szkolenie.

Od 2024 r. firma rozszerzyła działalność szkoleniową o dwie nowe lokalizacje – w Rzeszowie i Radomiu, oprócz dotychczasowej bazy w Katowicach.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.