[ATB] Aktualności

Praktyczne zastosowanie rozściełacza

Data publikacji:

Rozściełacze Vögele Universal Class są podstawą w działalności wielu wykonawców w branży budownictwa drogowego. Najlepiej sprzedająca się układarka na świecie to właśnie Vögele Super 1800-3i. Również nieco bardziej kompaktowy model Super 1600-3i jest bardzo popularny, co przedstawia jego przykładowe zastosowanie w południowych Niemczech.

ErgoPlus 3: Prosta obsługa toruje drogę do jakości

Podczas renowacji drogi miejskiej w Karlsruhe wykorzystano rozściełacz asfaltu Super 1600-3i wraz z rozkładającym stołem hydraulicznym AB 500 TV Extending Screed o szerokości roboczej od 2,55 do 5 m. Podczas prac operator stołu Marcel Keule wraz z zespołem brukarzy firmy Oettinger położyli spoiwo i nawierzchnię na krótkim odcinku drogi miejskiej, brukując na szerokości od 3,5 do 3,8 m. Jednym z kluczowych czynników, które przyczyniły się do tak sprawnie przeprowadzonej pracy, był moduł ErgoPlus 3, który obejmuje platformę operatora oraz konsolę brukarza i stołu, a także system Niveltronic Plus do zautomatyzowanego sterowania nachyleniem. Konsola ErgoPlus 3 operatora rozściełacza jest wyjątkowo przejrzysta i ergonomiczna. Wszystkie funkcje są połączone w logiczne grupy, które operator odnajduje w intuicyjny sposób. Przyciski są łatwo wyczuwalne dotykiem, nawet w rękawicach roboczych, a po naciśnięciu przypisana funkcja jest wykonywana bezpośrednio - bez potrzeby potwierdzania.

Bezkontaktowe i bardzo precyzyjne czujniki

Podczas prac w Karlsruhe wymagane było bardzo precyzyjne układanie nawierzchni. Określono dokładność wykonania nawierzchni na ± 4 mm. Aby spełnić to wymaganie, zespół brukarzy firmy Oettinger postanowił zastosować dwa wielokomórkowe czujniki dźwiękowe Vögele. Bezkontaktowe czujniki skanowały bazę jako punkt odniesienia i współpracując z systemem automatycznej kontroli nachylenia Niveltronic Plus nie miały problemu z osiągnięciem określonego poziomu precyzji. Kalibracja czujników jest wyjątkowo prosta, wystarczy tylko nacisnąć przycisk funkcji szybkiego ustawiania na konsoli ErgoPlus 3. Układarka Premium Line z najnowszą technologią „Dash 3”

Drugim przykładem wykorzystania układarki Super 1600-3i był projekt w Titisee-Neustadt. W tym przypadku kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie maszyny klasy Universal był szeroki zakres zastosowań rozściełacza, który może poradzić sobie w różnorodnych warunkach, od wąskich ścieżek po budowę i remont dróg wiejskich. Silnik o mocy 116 kW, duży zbiornik materiału o masie 13 t i maksymalna wydajność 600 t/h stanowiły mocne argumenty na korzyść rozściełacza Super 1600-3i. Jednak nie wydajność zdecydowała o powodzeniu przedsięwzięcia, lecz minimalizowanie straty czasu z powodu częstych zmian pozycji maszyny. Tutaj nieoceniona okazała się funkcja repozycjonowania AutoSet Plus. Dzięki niej wszystkie bieżące ustawienia rozściełacza są zapisywane i można je odzyskać po naciśnięciu przycisku po zmianie położenia rozściełacza. Dodatkowo zaimplementowany w linii Premium pakiet Vögele Eco Plus znacznie zmniejszał zużycie paliwa i emisję generowanego podczas pracy hałasu.

Wysuwany stół do skomplikowanych profili drogowych

Podczas pracy w Titisee-Neustadt rozkładający stół hydrauliczny AB 500 TV rozściełacza został ustawiony na szerokość około 5 m. Dzięki unikalnemu teleskopowemu systemowi zmiennej szerokości rozściełania rozciąga się od 2,55 do 5 m, a można go dodatkowo rozbudować za pomocą przykręcanych przedłużek do maksymalnej szerokości 8,5 m. Stosując wersję z ubijakiem i wibratorami, zespół brukarzy osiągnął wysoki stopień zagęszczenia wstępnego, zarówno na podstawie o grubości 10 cm, jak i na powierzchni o grubości 4 cm. Do ostatecznego zagęszczania zastosowano trzy walce z serii HD firmy Hamm: HD 10, HD 12 i HD 14.

Prace brukarskie obejmowały również jedno specjalne zadanie: utworzenie kilku spływów w kształcie leja, aby zapewnić szybki odpływ wody deszczowej. Dzięki szybko reagującym układom mechanicznym operatorzy stołu rozkładającego AB 500 TV idealnie ustawili poprzeczne profile nachylenia na konsoli operatora i mogli wykonać leje z dużą precyzją.

Układanie nawierzchni w pobliżu granic eliminuje pracę ręczną

Jednym z trudnych aspektów projektu był fakt, że maszyny musiały brukować wzdłuż budynków, ponieważ powierzchnia asfaltu sięgała miejscami aż do ich ścian zewnętrznych. Także i tutaj stół rozkładający AB 500 spełnił swoje zadanie, jakość nawierzchni asfaltowej była znakomita, aż do ostatnich kilku centymetrów, a prace ręczne zostały ograniczone do minimum. Podczas pracy układarka gąsienicowa zapewniała również doskonałą manewrowość. Można ją było np. obrócić na miejscu, przesuwając gąsienice w przeciwnych kierunkach. Prezentowana układarka Super 1600-3i ma długość zaledwie 5,7 m i mimo kompaktowych wymiarów zapewnia mocne i wydajne działanie nawet podczas pracy w trudnych warunkach

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.