[ATB] Nowości

Premiera Steelwrist pod Hamburgiem

Data publikacji:

Inauguracja nowego zakładu firmy Steelwrist w Norderstedt niedaleko Hamburga w Niemczech, połączona została z prezentacją nowości produktowych na sezon 2024. Dziennikarze prasy branżowej, w tym przedstawiciel redakcji atb, a także dilerzy i klienci, w dniu 13 marca wzięli bowiem udział w premierze trzeciej generacji tiltrotatorów Steelwrist oraz przedstawieniu szerokiej gamy nowych narzędzi roboczych.

    W prezentacja nowości firmy Steelwrist uczestniczył Piotr Kmieć, przedstawiciel tej marki na rynku polskim.

    W prezentacja nowości firmy Steelwrist uczestniczył Piotr Kmieć, przedstawiciel tej marki na rynku polskim.

Uroczysta inauguracja nowej siedziby w Niemczech to rzecz jasna doskonała okazja do spotkania z ekspertami firmy, którzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami i szczegółami dotyczącymi nowych produktów. Najważniejszym z nich był bezsprzecznie model XTR20, pierwszy z serii XTR - tiltrotatorów trzeciej generacji, który również został uzupełniony o szybkozłącze obrotowe XR pierwszej generacji, a także złącza przechylne XT drugiej generacji.

Firma Steelwrist uzupełniła również swoją ofertę osprzętów roboczych, o nową gamę zagęszczarek HCX, chwytaków wielofunkcyjnych MGX oraz sortujących SGX – zaprojektowanych do pracy z tiltrotatorem. Przedstawimy je w kolejnych wydaniach atb.

Zoptymalizowana geometria pochylenia

Wróćmy jednak do modelu XTR20, pierwszego z serii tiltrotatorów trzeciej generacji Steelwrist, przeznaczonych do koparek o masie 16-20 ton. Urządzenie istotnie zwiększające wydajność pracy koparki wyposażone zostało w elementy odlane ze stali, w tym górne złącze, mechanizm obrotu a także szybkozłącze poniżej tiltrotatora. Pomimo kompaktowej budowy, zmniejszającej całkowitą wysokość, XTR20 utrzymuje kąt pochylenia 45°, co pozwala zapewnić operatorowi płynną pracę. Zaprojektowane z niecentrycznymi mocowaniami siłowniki przechyłu, stały się krótsze, optymalizując geometrię przechyłu. Prowadzi to do zminimalizowania rozproszenia cylindra w całym skoku przechyłu, zapewniając płynny ruch i wysoki moment obrotowy.

W modelu XTR20 wprowadzono nowe, bezsmarowe, potrójnie uszczelnione łożyska we wszystkich głównych miejscach ruchomych, co skutecznie zabezpiecza przed wnikaniem kurzu i brudu. Biorąc pod uwagę realia placu budowy widać wyraźnie, iż niejednokrotnie operatorom zdarza się zapomnieć o smarowaniu tiltrotatora bądź też smarują go w sposób niewystarczający. Częstą praktyką jest stosowanie smaru bardzo płynnego lub niskiej jakości. Rozwiązaniem jest pokładowy system smarowania tiltrotatora OptiLube, w który został uzbrojony model XTR20 jako standard. System OptiLube automatycznie dba o smarowanie, zapewniając stałą i optymalną wydajność. A dodać trzeba, iż zastosowany smar został opracowany specjalnie dla tiltrotatorów Steelwrist i zmniejsza tarcie oraz wydłuża żywotność. OptiLube jest zintegrowany z systemem sterowania tiltrotatora, umożliwiając ciągłe monitorowanie wydajności smarowania i ostrzega operatora, gdy nadejdzie czas wymiany wkładu ze smarem. Rzecz jasna pozwala to wyeliminować przypuszczenia oraz rutynowe kontrole, dzięki czemu operator może po prostu skupić się na swojej pracy.

Bezpiecznie z LockSense

Firma Steelwrist wykonała również znaczący krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa pracy. Żadna to zresztą nowina, bo przecież już w 2012 r. wprowadziła na rynek system Front Pin Lock. Jeśli zaś chodzi o model XTR20, to został on wyposażony w opatentowaną technologię LockSense – najnowocześniejszy system czujników zapewniający bezpieczne blokowanie narzędzi roboczych. Rozwiązanie to posiada niezbędne funkcje, aby dostosować się do nadchodzących przepisów bezpieczeństwa. Jest to przede wszystkim rozwiązanie bezprzewodowe, które eliminuje kłopoty z delikatnymi kablami w odsłoniętych miejscach, a żywotność baterii wynosi ok. 5 lat. Operatorzy otrzymują potwierdzenia wizualne i dźwiękowe, dzięki czemu każda wymiana osprzętu roboczego jest bezpieczna i niezawodna.

Aktualizacja do wersji SQ

Ważną informacją jest też, iż nowe tiltrotatory, tak jak inne produkty Steelwrist, są dostępne z interfejsami zgodnymi ze standardem symetrycznym (standard Open-S), najszybciej rozwijającym się na arenie międzynarodowej. Dzięki modułowej konstrukcji możliwa jest modernizacja tiltrotatora z typu S do typu SQ. Technologia Steelwrist SQ pozwala operatorowi na zmianę narzędzi roboczych zasilanych hydraulicznie w ciągu zaledwie kilku sekund i to bez opuszczania kabiny.

W nowym modelu XTR20, a także w zapowiadanych już niebawem kolejnych tiltrotatorach trzeciej generacji, modernizacja z typu S do SQ jest możliwa zarówno w przypadku górnego łącznika, jak i szybkozłącza tiltrotatora, bez konieczności zmiany części konstrukcyjnych, jak miało to miejsce w poprzednich modelach. Jest to zatem zarówno mniej czasochłonne, jak i bardziej ekonomiczne dla klienta.

No i na koniec, wszystkie produkty Steelwrist SQ są zgodne z globalnym standardem branżowym Open-S dotyczącym automatycznych szybkozłączy do koparek. Standard ten ma zapewnić operatorom maszyn i wykonawcom swobodę łączenia szybkozłączy, tiltrotatorów i osprzętu roboczego różnych producentów zgodnych z tym standardem.

Nowy chwytak

Produktywność tiltrotatora znacznie zwiększa dostępny w opcji, przeprojektowany chwytak 3-palcowy skierowany w dół. Dzięki ulepszonej geometrii zapewnia szerokie otwarcie i niemal całkowite zamknięcie, a także ułatwia manipulację przedmiotami z wysoką precyzją. Płynną pracę we wszystkich rodzajach zadań zapewnia solidna konstrukcja, w tym wytrzymałe osłony cylindrów.

Integracja z systemem sterowania maszyny

Na początek krótka uwaga. Systemy sterowania maszynami (MCS) stale zyskują na popularności na całym świecie, gdyż znacznie zwiększają produktywność i dokładność koparki. I o ile do tej pory często zdarzało się, że dostawcy systemów sterowania maszynami musieli montować własne czujniki pochylenia na rotatorach, aby uzyskać wystarczającą szczegółowość pozycji pochylenia narzędzia roboczego, w przypadku XTR20 nie jest to już konieczne.

Nowy tiltrotator jest bowiem standardowo wyposażony w czujniki pochylenia i obrotu o wysokiej rozdzielczości. Integracja ta stanowi rękojmię precyzyjnej kontroli, dostarczając dokładne dane dotyczące pozycjonowania do systemu sterowania maszyną. Godne podkreślenia, iż Steelwrist już teraz oferuje szereg integracji dostępnych dla wszystkich najważniejszych dostawców systemów sterowania maszynami.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.