[ATB] Technika

Profesjonalne szyby do maszyn budowlanych Cogito

Data publikacji:

Szyby okienne, szklanki, talerze i inne naczynia, szyby do samochodów czy maszyn budowlanych - to zaledwie kilka przykładów szkła używanego na co dzień. Dzięki swoim właściwościom, na przestrzeni wielu lat szkło znacznie ewoluowało i dzisiaj stanowi ważny wkład w rozwoju wielu dziedzin życia. Każdego dnia, począwszy od spojrzenia przez okno, poprzez picie herbaty w ulubionej szklance, kończąc na wykonywaniu prac przez ciężkie maszyny pracujące na budowach, szkło jest nieodzownym elementem naszego funkcjonowania.

    Profesjonalne szyby do maszyn budowlanych Cogito

Szyby to bardzo ważny element konstrukcyjny wszystkich maszynach budowlanych. Oprócz ich podstawowego zadania - zapewnienia dobrej widoczności operatorowi w trakcie pracy, ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (deszcz, wiatr czy śnieg), szyby mają zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo wszystkim osobom, znajdującym się w zasięgu pracy maszyny.

Szkło bezpieczne (tzw. Safety Glass) renomowanych producentów, takich jak: Pilkington, Saint-Gobain, CVA czy AGC, dzięki swoim dodatkowym zabezpieczeniom, których zadaniem jest zmniejszenie prawdopodobieństwa stłuczenia czy rozwarstwienia, minimalizują w znaczącym stopniu możliwość wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń.

Szereg badań homologacyjnych, którym poddawane są szyby w trakcie ich produkcji, przy restrykcyjnym zachowaniu wszystkich norm jakościowych, skutkują nadaniem szybom homologacji oraz wszystkich niezbędnych atestów i certyfikatów poprodukcyjnych (tak jak ma to miejsce w przypadku szyb CVA).

Rodzaje szyb stosowanych w branży budowlanej

W maszynach budowlanych zastosowanie znalazły przede wszystkim dwa rodzaje szyb:

- szyby hartowanepowstają w wynikupodgrzania szkła do temperatury ponad 640°C, a następnie na gwałtownym ich schłodzeniu, aby w szybie powstać mogły naprężenia wewnętrzne. Uzyskane szkło hartowane ma bardzo dużą odporność na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i tolerancję na wyginanie. W razie stłuczenia, szyby hartowane rozsypują się na drobne kawałki o nieostrych krawędziach, przez co ryzyko odniesienia obrażeń jest niewielkie.

Szyby hartowane znalazły swoje zastosowanie szczególnie w bocznych ramach drzwi oraz szybach tylnych, we wszystkich kabinach maszyn budowlanych takich jak: koparko-ładowarki, koparki, ładowarki kołowe, teleskopowe czy wozidła.

- szyby laminowane – nazywane również szybami warstwowymi lub klejonymi.Są to dwie ukształtowane warstwy szkła, przedzielone cienką folią poliwinylobutyralu (PVB). Ten rodzaj szyb powstaje w wyniku zastosowania metody mechanicznej lub próżniowej, która usuwa pęcherze powietrza między warstwami szkła.

W dalszym etapie produkcji, szyby zostają podgrzane do temperatury ok. 140°C w autoklawie (hermetyczne zamknięcie) pod naciskiem 10-15 kg/cm², który kończy proces sklejania. Ze szkła laminowanego, tzw. bezpiecznego, głównie produkowane są szyby czołowe oraz dachowe. Miejsce ich zastosowania w kabinach maszyn nie jest przypadkowe. Maja one chronić operatorów w przypadku uszkodzeń lub pęknięć, poprzez utrzymanie odłamków szkła na przedzielającej je folii PVB.

Ze względu na kształt kabin maszyn budowlanych, producenci prócz szyb płaskich, zastosowali w ich budowie również szyby gięte o różnych barwach (bezbarwny, zielony, brązowy) oraz szyby wzbogacone o tzw „sitodruk”. Jest to pewnego rodzaju grafika umieszczona na szybie, a dokładniej rodzaj farby ceramicznej, która zostaje utwardzona w trakcie ich produkcji. Grafika umieszczana jest przeważnie na obrzeżach szyby lub w miejscach, w których montuje się dodatkowe akcesoria jak np. klamki czy odbojniki. Częściowo nieprzezierne tafle szklane pozwalają na kontrolowany przepływ światła, jak i również mają ogromny wpływ na wydłużenie żywotności kleju użytego w trakcie montażu - jest on bowiem narażony na nieustanne promieniowanie UV.

Przy realizowaniu indywidualnych zamówień, m.in. w budownictwie, sitodruk pozwala na doskonałe dostosowanie do oczekiwań klientów, przy realizowaniu niepowtarzalnych kompozycji z udziałem obrazów oraz grafik. Prócz funkcji dekoracyjnej, sitodruk pełni również rolę użytkową, np. zapewniając poczucie prywatności lub eliminując potrzebę przyciemniania pomieszczeń w domach.

Pełna paleta możliwości

Szkło daje nam jasny sygnał, że nie tylko w dniu dzisiejszym, będąc tak ważnym materiałem eksploatacyjnym dla każdego z nas, będzie ważnym narzędziem służącym do realizacji naszych celów i marzeń w przyszłości.

Termin „zwykłej szyby” wraz z upływem lat rozszerzył swoje znaczenie i dzisiaj prócz oszczędności energii, ogrzewania/chłodzenia budynków, czy stanowienia niewidocznej tarczy ochronnej naszych domów i pojazdów, pozwala by wszystkim po prostu żyło się lżej.

Lata udoskonaleń techniki szklarskiej dają obecnie niezwykle bogaty wachlarz możliwości materiału, a możliwości produkcyjne szkła stanowią obecnie coraz mniejszą przeszkodę w realizacji wszystkich naszych szklanych projektów. Coraz częściej w osiągnięciu wyznaczonych celów, ogranicza nas już tylko własna...wyobraźnia.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.