[ATB] Technika

Profesjonalny wynajem podnośników od AA Herkules 

Data publikacji:
Profesjonalny wynajem podnośników od AA Herkules 

Firma AA Herkules działa w branży wynajmu podestów ruchomych od 2008 roku. Główna siedziba firmy mieści się w Katowicach, jej oddziały znajdują się również w lokalizacjach Warszawa/Pruszków, Łódź/Rzgów, Wrocław/Tyniec Mały oraz Kraków. Wśród posiadanego asortymentu produktowego AA Herkules znajduje się dziś około 780 maszyn: podnośników i ładowarek teleskopowych. Firma prowadzi dodatkowo działalność w zakresie szkolenia operatorów, a także serwisu podnośników marki Genie, JLG, Haulotte i NiftyLift.

Oferta wynajmu firmy AA Herkules jest bardzo zróżnicowana i dostosowana do potrzeb klientów. Obejmuje podesty nożycowe, teleskopowe z napędem elektrycznym i spalinowym oraz na podwoziu gąsienicowym, wysokość podnoszenia od 6 do 26 m. W kwestii dostępnych marek posiadają samych sprawdzonych producentów, w tym Genie, JLG, Haulotte, NiftyLift i Teupen.

Bezpieczeństwo na pierwszym planie

– Dominującą marką w naszej ofercie jest Genie oraz JLG. Współpracujemy z nimi od lat, ale cenimy również innych producentów. Od 2020 roku mocno odnawiamy flotę maszyn, zamówiliśmy ponad 100 urządzeń Genie, a czekamy już na kolejne. Starsze maszyny, dzięki odpowiedniej konserwacji, również są bardzo wartościowe dla naszych klientów. Jeżeli klient chce od nas wykupić maszynę, to także jest to możliwe – mówi Urszula Grządziel, lider działu szkoleń i sprzedaży w AA Herkules.

Park maszynowy systematycznie się rozszerza, do końca roku 2024 firma będzie dysponowała ponad 800 maszynami. Co ważne, kultura pracy polskich firm budowlanych powoli się poprawia. Klienci zaczynają bardziej dbać o wypożyczany sprzęt, ponieważ w razie uszkodzeń maszyny ponoszą dodatkowe koszty. Każda maszyna przed dostawą do klienta jest sprawdzana i fotografowana, podobne czynności mają miejsce po zakończonym wynajmie. Na szczęście sytuacje z poważniejszymi uszkodzeniami nie są zbyt częste.  

Sprawy związane z bezpieczeństwem użytkowania wynajmowanych maszyn są w AA Herkules bardzo istotne. Poważnych wypadków póki co nie było, a zasługą tego jest po części dokładne serwisowanie posiadanej floty urządzeń. Klienci firmy mogą skorzystać z oferty szkoleń na operatora podestów ruchomych oraz operatora ładowarek teleskopowych w zakresie teoretycznym i praktycznym. Kurs kończy się egzaminem prowadzonym z ramienia Urzędu Dozoru Technicznego. Opcja ta jest chętnie wybierana przez klientów firmy, a możliwości szkoleniowe są całkiem spore, bo około 300-400 osób w ciągu roku.

Okres wynajmu maszyn waha się od kilku dni do kilku lat. Przeważają jednak wynajmy dwutygodniowe.  

– Większość naszych klientów to duże firmy, niemające problemów z płatnościami. Z perspektywy czasu zauważamy jednak, że mniejsze przedsiębiorstwa mają problemy z regulowaniem płatności w terminie. W momencie zamówienia pobieramy przedpłatę za maszynę w wysokości 1500 zł netto, która jest później zaliczana na poczet najmu. Darzymy naszych klientów dużym zaufaniem. Powierzamy im sprzęt wart 200 - 300 tysięcy zł. – zauważa Urszula Grządziel.

Maszyny budowlane mocno podrożały, ceny wynajmu utrzymują się jednak na stałym poziomie. Konkurencja w branży jest bardzo duża, w Polsce dominuje przekonanie „kto ma taniej”. W okresie „covidowym” były firmy zmniejszające cenę wynajmu nawet do 40 zł za dobę. 
Dla klientów AA Herkules nie jest priorytetem najniższa cena, ale jakość świadczonych usług i stan urządzeń. Dla stałych klientów istnieje możliwość negocjacji cen, rabatów itd. Jeżeli klient chce kupić wynajmowaną maszynę, również ma taką możliwość. Można także zamówić i kupić zupełnie nowy egzemplarz, a przy  dużych zamówieniach ceny sprowadzanych maszyn są bardzo konkurencyjne.

Maszyny pod kontrolą

Obszarowo, działalność firmy obejmuje zasięg w promieniu 150 km od poszczególnych oddziałów. Na południu Polski wynajem jest specyficzny ze względu na dużą konkurencję. Klientów chętnych na wynajem jednak nie brakuje. Wiele firm przenosi się na wschód, już wkrótce będzie tam duże zapotrzebowanie na maszyny. Potencjał wynajmu jest również w województwie kieleckim. W Polsce rozwija się coraz więcej wypożyczalni z kapitałem zagranicznym, ale nasze rodzime firmy też mają swój znaczący udział w rynku. AA Herkules jest jednym z liderów na polskim rynku wypożyczalni sprzętu budowlanego.

– Najważniejszym ogniwem i wartością w firmie są ludzie. Praca wykwalifikowanych specjalistów począwszy od biura po serwis jest nieoceniona. Wśród nas są osoby, które pracują niemal od początku naszej działalności. Ekipa jest raczej stała, nie ma dużej rotacji pracowników. Nie jesteśmy korporacją, nasze procedury nie zamykają nas w ciasnych ramach. Obecnie zatrudniamy około 50 osób – mówi Urszula Grządziel.

Wynajmowane maszyny są stale monitorowane. Sprawdzana jest ich lokalizacja, stan ładowania akumulatorów, godziny pracy. Roboczogodziny nie mają wpływu na stawkę wynajmu, są zapisywane i zliczane w celach serwisowych. Ma to duże znaczenie w przypadku wynajmu długoterminowego. Rekordziści wynajmują maszyny nawet od kilku lat. Podczas takiego wynajmu regularne konserwacje, naprawy i badania UDT spoczywają na właścicielu maszyny, klient zatem ma spokojną głowę i może skupić się na bezpiecznej pracy. Dobór odpowiedniego sprzętu oraz długości najmu w dużej mierze zależy od specyfikacji pracy klienta.

Jeżeli maszyna jest używana sporadycznie lub jeżeli potrzebny jest zróżnicowany zakres parametrów roboczych, to wynajem jest jak najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Dla prac powtarzalnych i stałych lepszą opcją jest zakup używanej maszyny i posiadanie jej na wyposażeniu firmy. Zakup maszyny generuje również nowe obowiązki takie jak stały serwis oraz coroczne badanie z Urzędem Dozoru Technicznego. AA Herkules dba o swoich klientów także w okresie posprzedażowym. Firma służy pomocą i wsparciem technicznym, dzięki czemu zdobyła zaufanie rzeszy klientów.

– Z naszej perspektywy rok 2023 przebiega owocnie. Nie brakuje chętnych klientów na wynajem urządzeń, dział sprzedaży również nie narzeka na brak pracy. Na rynku wynajmu zauważamy coraz większy wpływ producentów z dalekiej Azji. Nie odcinamy się od nich, jednak obecnie korzystamy z usług naszych zaufanych dostawców. Ich atutem jest dostęp do oryginalnych części zamiennych oraz serwis gwarancyjny działający na terenie całej Polski. – przekonuje Urszula Grządziel.

Teupen na gąsienicach

Pozycja AA Herkules jest dziś stabilna, firma rozwija się, a park maszynowy jest rozszerzany o nowe modele urządzeń. Stała kadra z profesjonalnym podejściem i maszyny o różnorodnych parametrach sprawiają, że klienci są zadowoleni i chętnie korzystają z usług firmy. Na zakończenie ciekawostka z oferty AA Herkules: podnośnik na gąsienicach Teupen LEO23 GT. 

Jest to idealna maszyna do pracy na wysokościach zarówno w wąskich pomieszczeniach oraz na zewnątrz budynków. Małe gabaryty podnośnika ułatwiają jego transport, podwozie gąsienicowe wywiera mniejszy nacisk na podłoże, pozwala też na podjazdy nawet po schodach. Podnośnik posiada regulowane podpory stabilizujące, a do obsługi służy zarówno pilot mobilny, jak i pulpit sterujący umieszczony na korpusie podestu. Maszyna świetnie sprawdza się np. w galeriach handlowych, muzeach i obiektach sakralnych. Niewiele wypożyczalni może pochwalić się takim sprzętem w swojej ofercie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.