[ATB] Aktualności koronawirus

Prognozowany spadek

Data publikacji:

Zamknięcia fabryk i blokady granic krajów na całym świecie będą kosztować globalny przemysł sprzętu budowlanego zmniejszenie produkcji o 43 tys. maszyn w tym roku - tak wynika z badań rynku i prognoz Off-Highway Research. Odpowiada to 4% ubiegłorocznej globalnej produkcji maszyn, która sięgnęła liczby 1,07 mln sztuk.

Globalny wpływ COVID-19 spowoduje, że przemysł maszyn budowlanych traci czas związany z zamrożeniem produkcji w wielu fabrykach. Obecnie najbardziej znaczące skutki zamknięć zakładów produkcyjnych są odczuwalne we Francji, Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii, które są największymi krajami produkującymi maszyny budowlane w Europie. Jednak badania Off-Highway Research podkreślają również doświadczenia Chin, gdzie przemysł stara się teraz nadrobić stracony czas.

Chris Sleight, dyrektor zarządzający Off-Highway Research, powiedział: – Zamknięcia fabryk w Chinach kosztują tę branżę przemysłu 6% jego produkcji. Niektórzy producenci co prawda wcale nie zamrozili produkcji, ale większość z nich postanowiła zamknąć znajdujące się tam zakłady na 2-6 tygodni, aby następnie zwiększyć produkcję maszyn po ponownym otwarciu. Aktywność jest obecnie bardzo wysoka, ponieważ przemysł przewiduje pewne bodźce rządowe i coś w rodzaju pędu zakupowego.

Przed pandemią COVID-19, Off-Highway Research przewidywało zmniejszenie globalnego zapotrzebowania na sprzęt.

– Przemysł maszyn budowlanych osiągnął szczyt w 2018 i 2019 r., a już w tym roku spodziewaliśmy się spadku o około 5% od tych rekordowych wartości. COVID-19 najprawdopodobniej pogłębi tę tendencję, ale oczekujemy również zdecydowanej reakcji politycznej ze strony rządów na całym świecie, aby ożywić ich gospodarki. Jest jeszcze za wcześnie, aby określić, jakie będą tego skutki – stwierdził Chris Sleight. – Nie sądzę, aby ograniczenie produkcji i trudności w łańcuchu dostaw były głównym problemem branży w tym roku. Największym wyzwaniem będzie dostosowanie się do popytu w drugiej połowie roku. Najprawdopodobniej będzie on niższy niż w ciągu ostatnich dwóch lat – dodał.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 05/2020 - zamów:

Bezpłatny egzemplarz   prenumeratę

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.