[ATB] Technika Pronar budowlane

Pronar - Mobilne przerzucanie

Data publikacji:

Rozwijający się dynamicznie sektor recyklingu obejmuje również realizowaną na dużą skalę utylizację odpadów organicznych, wymagającą specjalistycznych maszyn do ich zagospodarowania. Wzrost zapotrzebowania na sprzęt tego typu postanowiła wykorzystać firma Pronar, czołowy polski producent maszyn komunalnych i do recyklingu, wprowadzając na rynek mobilną przerzucarkę kompostu MBA 4512g.

Maszyna MBA 4512g jest przeznaczona do mechanicznego przerzucania odpadów organicznych gromadzonych na pryzmach w celu ich spulchnienia, napowietrzenia, uwolnienia nadmiaru ciepła oraz umożliwienia odparowania wody lub dodatkowego zwilżenia materiału, co prowadzi do przyspieszenia procesu biologicznego rozkładu kompostu. Przerzucarka stanowi kolejne uzupełnienie rodziny maszyn recyklingowych firmy Pronar, obejmującej dotychczas mobilne rozdrabniacze wolnoobrotowe, przesiewacze bębnowe i przenośniki taśmowe, dostępne w wielu wersjach napędowych i możliwych konfiguracjach wyposażenia, co ułatwia ich dostosowanie zarówno do bieżących, jak i przyszłych potrzeb użytkowników.

Wydajna w każdych warunkach

Maszyna MBA 4512g umożliwia przerzucanie pryzm o szerokości maksymalnej 4,5 m i wysokości do 2,2 m, z wydajnością do 3 tys. m³/h. Zespołem roboczym jest wał o średnicy 1,2 m, wykonujący do 220 obr./min, których kierunek operator może zmieniać w dowolnym momencie, także podczas pracy w pryzmie. Wyrzut kompostu ogranicza ruchoma klapa tylna, a cała maszyna wraz z wałem może być podnoszona hydraulicznie o 35 cm. Noże wału i lemiesze oraz ślizgi skrzydeł zgarniających są wykonane ze stali trudno ścieralnej, co gwarantuje dużą żywotność tych elementów. Aby zapewnić optymalne warunki dojrzewania masy kompostowej, w razie potrzeby zamontowany układ zraszania umożliwia zwilżanie przerzucanego materiału. Na pracę w niskich temperaturach pozwala układ podgrzewania oleju hydraulicznego, a w mocno zapylonym środowisku - system Cleanfix do automatycznego oczyszczania chłodnic.
Ważąca 14 ton maszyna o wymiarach 4/5,15/4,6 m (dł./szer./wys.) jest napędzana silnikiem Volvo o mocy 160 kW/218 KM spełniającym normy emisji spalin Stage IV i może poruszać się z prędkością maksymalną 4 km/h. Gąsienicowe podwozie ułatwia manewrowanie i jazdę w trudnym terenie, na podłożu o mniejszej nośności.

Łatwa obsługa

Odpowiedni komfort zapewnia klimatyzowana i ogrzewana kabina, z układem oczyszczania powietrza zapobiegającym przedostawaniu się do wnętrza pyłów i zapachów z zewnątrz, wyposażona w fotel z automatycznym pozycjonowaniem i pneumatycznym zawieszeniem, z regulacją amortyzacji dostosowaną do ciężaru ciała. Bez zarzutu jest także ergonomia stanowiska pracy. Maszyną steruje się intuicyjnie za pomocą dwóch dżojstików oraz panelu z dużym wyświetlaczem dotykowym o przekątnej 10,4 cala, a kontakt z obsługą kompostowni zapewnia radio CB (opcja).
Wysokie osadzenie kabiny, do której prowadzą składane hydraulicznie schodki, gwarantuje bardzo dobrą widoczność we wszystkich kierunkach, także podczas deszczu, dzięki wycieraczkom na szybach z każdej strony. Pełną kontrolę strefy za maszyną oferują opcjonalne lusterka boczne oraz kamera przekazująca obraz z tyłu przerzucarki. Pracę po zmroku umożliwia przednie i tylne oświetlenie robocze w postaci 4 regulowanych niezależnie reflektorów.
Łatwa jest również bieżąca obsługa i konserwacja. Przerzucarkę wyposażono w wyprowadzony na zewnątrz centralny system wymiany płynów eksploatacyjnych oraz w układ centralnego smarowania, automatycznie zaopatrujący w środek smarny najważniejsze punkty maszyny. Zasilanie postojowe pozwala wykonywać czynności serwisowe i konserwacyjne bez uruchamiania silnika (jeśli jest konieczne). Czyszczenie maszyny umożliwia dostępna w wyposażeniu dodatkowym instalacja pneumatyczna.

SS

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.