Przegląd kosiarek wysięgnikowych Kuhn

Data publikacji:
Przegląd kosiarek wysięgnikowych Kuhn

Seria kosiarek Pro-Longer GII może się pochwalić opatentowaną przez Kuhna głowicą bijakową Mecadrive.

Francuska marka Kuhn specjalizuje się w produkcji maszyn rolniczych - od siewników przez narzędzia uprawowe po specjalistyczne urządzenia dla hodowców bydła. W swojej ofercie przedsiębiorstwo z Saverne ma także kilka propozycji dla firm komunalnych, w tym również serie kosiarek wysięgnikowych. Firma Kuhn dysponuje kilkoma seriami kosiarek wysięgnikowych, od tych najbardziej profesjonalnych do nieco prostszych maszyn dla mniej wymagających klientów. 

Jedną z nowości francuskiej firmy jest gama kosiarek Pro-Longer GII, która zapewnia bezawaryjną pracę przez 1500 motogodzin rocznie i jest przeznaczona dla firm profesjonalnie zajmujących się utrzymaniem dróg i innych terenów, jak władze lokalne, usługodawcy czy firmy dbające o zieleń przy autostradach i drogach głównych. Zasięg poziomy maszyn waha się od 5,1 do 7,4 m, przy napędzie rotora o mocy 80 KM. Kosiarki Pro-Longer GII są dostępne z wysięgnikami w 5 wersjach, dzięki czemu są dostosowane do różnych wymagań pod względem komfortu jazdy (są to: ramię proste, wyprzedzające OPTIview, wyprzedzające OPTIView z mechanizmem równoległowodowym, prowadzące MAXIView z mechanizmem równoległowodowym, proste teleskopowe, proste teleskopowe z mechanizmem równoległowodowym)

Kosiarki wysięgnikowe tej serii są wyposażone w 4-funkcyjne proporcjonalne sterowanie elektryczne: obrót, ramię główne, ramię zewnętrzne oraz pozycja głowicy. Prędkość ruchu wzrasta w miarę przesuwania dżojstika w danym kierunku. 

Dżojstik sterujący EP może być dostosowany do wielkości dłoni, a jego montaż jest łatwy nawet w bardzo małej kabinie (jest podłączony do maszyny pojedynczym kablem elektrycznym o małej średnicy). Wszelkie funkcje maszyny mogą być aktywowane jednocześnie przy użyciu ergonomicznego joysticka i przełączników.

Firma Kuhn jest szczególnie dumna ze swej głowicy bijakowej stosowanej w omawianych modelach. Rotor z układem napędowym 80 KM jest urządzeniem opatentowanym przez francuskie przedsiębiorstwo. Przeniesienie napędu odbywa się w systemie Mecadrive za pomocą czterech kół zębatych pracujących w kąpieli olejowej. Innowacyjna przekładnia zajmuje znacznie mniej miejsca, ułatwia pracę na dnie rowów i pozwala zminimalizować ilość nieprzyciętej trawy na końcu głowicy. Inne plusy to m.in. całkowicie wodoszczelna obudowa oraz odporność na przedwczesne zużycie spowodowane trudnymi warunkami roboczymi. Zespół napędowy typu Mecadrive nie wymaga konserwacji, oprócz wymiany oleju (raz w roku). Jeśli rotor podczas pracy napotka poważną przeszkodę, zawory powrotne oleju zabezpieczą napęd.

Inne kosiarki Kuhna

Kosiarki Multi-Longer GII powstały z myślą o pracy powyżej 800 roboczogodzin w roku. Maszyny tej serii mają zasięg poziomy od 5 do 5,7 m i są wyposażone w rotor o mocy 57 KM. Sprzęt wyposażono w trzy typy wysięgnika: ramię proste, ramię wyprzedzające OPTIview, ramię wyprzedzające OPTIview z równoległobokiem. Modele wyposażone w ramię OPTIview pozwalają operatorowi zawsze widzieć głowicę tnącą, bez konieczności obracania się na siedzeniu, dzięki czemu łatwiej jest ominąć przeszkody. Ramię jest wysunięte o 985 mm do przodu (odległość między osią rotora i osią sprzęgu na przegubach kulowych ciągnika).

Kosiarki Multi-Longer GII pozwalają na bezpieczną pracę ponad ogrodzeniem lub żywopłotem bez ryzyka zaczepienia, zaś modele z ramieniem o konstrukcji równoległowodowej mogą pracować nad wyższymi ogrodzeniami ze względu na mocowanie ramienia na wahaczu. Oprócz tego kosiarki omawianej serii dobrze sobie radzą na wąskich ścieżkach dzięki wyśrodkowanej pozycji przegubu i dużemu zakresowi ruchu wysięgnika. Podczas pracy z głowicą ustawioną pionowo, tuż przy ciągniku, ramię nie wystaje po stronie przeciwnej.

Nieco mniejszą kosiarką Kuhna jest seria Poly-Longer, która powstała do pracy przez ok. 500 roboczogodzin w roku. W tym wypadku maszyna ma zasięg poziomy do 5 m i jest wyposażona w rotor o mocy 51 KM. Jeśli chodzi o typy ramion, to są one dobrane podobnie jak w przypadku Multi-Longer GII. 

Najprostszymi kosiarkami w ofercie Kuhna są maszyny serii Agri-Longer GII M (do 100 motogodzin w roku) oraz Agri-Longer GII M (do 250 motogodzin w roku). Obie maszyny są przeznaczone dla klientów indywidualnych, rolników, administracji osiedli czy mniejszych samorządów. Modele Agri-Longer GII 4245 M i 4745 M są dostępne z zasięgiem bocznym 4,2 i 4,7 m oraz rotorem o mocy 40 KM. W przypadku serii P zasięg może wynieść 5 lub 6 m, a rotor ma moc 45 KM. Wszystkie kosiarki tej serii wyposażone są seryjnie w zabezpieczenie najazdowe na przegubie wysięgnika, dzięki któremu operator może pracować z ramieniem odwróconym o 116°.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.