[ATB] Budownictwo

Przychód Grupy MIRBUD wzrósł o 50 mln r/r

Data publikacji:

Na koniec III kwartału Grupa MIRBUD uzyskała przychód ze sprzedaży na poziomie 578 mln zł, czyli o 50 mln zł więcej niż w analogicznym okresie ub.r. znacznie poprawiając rentowność sprzedaży w segmencie deweloperskim, ale również utrzymując wysoki poziom rentowności segmentu budowlanego i najmu.

Kluczowe fakty

  • Wyższy przychód w III kwartale br. o 50 mln
  • Utrzymanie zysku ze sprzedaży brutto Grupy na koniec września na zbliżonym do ub. r. poziomie (64 mln zł)
  • Wysoka rentowność segmentu budowlanego 8,41%
  • Znaczny, bo aż o 4 p.p. wzrost rentowności segmentu deweloperskiego
  • Stabilny poziom przychodu i rentowności w sektorze najmu


Wyższe przychody

Na koniec III kwartału Grupa MIRBUD uzyskała przychód na poziomie 578 mln zł, czyli o 50 mln zł więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Na wynik Grupy miały wpływ przede wszystkim bardzo dobre wyniki w segmencie deweloperskim. Na koniec III kwartału to właśnie w segmencie deweloperskim zanotowano największy wzrost przychodów, bo aż o ponad 50 mln zł. „Działająca w ramach Grupy MIRBUD spółka deweloperska JHM DEVELOPMENT S.A. osiąga coraz lepsze rezultaty, które są wynikiem przemyślanej, dobrze zaplanowanej strategii rozwoju segmentu deweloperskiego Grupy. Już dziś mamy pewność, że zapowiadane przez nich osiągnięcie poziomu sprzedaży 300 mieszkań w tym roku nie tylko zostanie zrealizowane, ale nawet znacznie przekroczone” – podsumowuje Jerzy Mirgos. Tym samym wzrósł udział tego segmentu w przychodach Grupy z 3 do 11%.

Nadal dominującym obszarem działalności Grupy MIRBUD, generującym ponad 80% przychodów jest segment usług budowlano-montażowych. „Utrzymanie ubiegłorocznego poziomu przychodów i zysku w tym segmencie to wynik realizacji licznych inwestycji w ramach intensywnie rozwijanej współpracy z międzynarodowymi deweloperami powierzchni magazynowej, a także realizacji dużych kontraktów drogowych, takich jak S-3, S-5, Obwodnica Bolkowa, czy łącznik Obwodnicy Inowrocławia.” - Podkreśla Jerzy Mirgos Prezes Zarządu MIRBUD S.A.

Na koniec lipca zakończono budowę I Etapu hali magazynowej w Pruszkowie, a pod koniec września zakończono roboty na budowie hali MLP we Wrocławiu. W III kwartale oddano również do użytkowania Liceum Ogólnokształcące nr 5 we Wrocławiu. W obszarze inwestycji drogowych zakończono i oddano do użytkowania, na dwa tygodnie przed planowanym terminem I etap obwodnicy Inowrocławia w ciągu drogi krajowej nr 15. III kwartał obfitował również w pozytywne dla Spółki rozstrzygnięcia wielu przetargów budowlanych. „Zawarliśmy 4 umowy na roboty budowlane o łącznej wartości ponad 285 mln zł brutto, w tym między innymi na budowę Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii we Wrześni, a także na budowę Łącznika Obwodnicy Inowrocławia. Dodatkowo powzięliśmy informację o wyborze na Generalnego Wykonawcę hali przemysłowej w Natolinie gm Nowosolna o wartości blisko 50 mln zł.” podsumowuje Jerzy Mirgos


Utrzymanie zysku Grupy

Po 9 miesiącach zysk Grupy MIRBUD ze sprzedaży brutto jest na zbliżonym do ubiegłorocznego poziomie i wynosi 64,4 mln zł (+ 1 mln zł r/r). Największy wzrost zanotowano w segmencie deweloperskim, wypracowany tam zysk jest o 11 mln zł. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, co zapewniła rentowność na poziomie 20%. Mimo, iż nieznacznemu obniżeniu uległa rentowność segmentu budowlanego, to pozostała ona nadal na wysokim poziomie i wynosi 8,41%. Na nieznacznie niższy poziom zysku brutto na sprzedaży w segmencie budowlanym wpływ miało zmniejszenie przychodów z realizowanych rentownych kontraktów drogowych oraz spadek rentowności budownictwa użyteczności publicznej, wynikający z końcowego rozliczania kontraktu w Gliwicach.

„Chciałbym podkreślić, że pomimo poniesionych w ostatnich miesiącach znacznych kosztów przy realizacji kontraktu w Gliwicach budowa Hali Podium była rentownym kontraktem” – dodaje prezes Mirgos.

Stabilny poziom przychodu i rentowności w sektorze najmu

Grupa MIRBUD to oprócz działalności budowlanej, deweloperskiej i drogowej również najem komercyjny oraz działalność targowo-wystawowa. „W ramach działalności targowo-wystawowej Spółka Expo Mazury sukcesywnie buduje swoją pozycję na rynku targowym i eventowym i mimo nieznacznych strat wysokość osiąganych przez nią przychodów systematycznie, r/r się zwiększa” – podkreśla Jerzy Mirgos, Prezes Zarządu MIRBUD. „Natomiast Marywilska 44 sp. z o.o. niezmiennie daje Grupie stabilny poziom przychodów i zysków, generując wysoką rentowność na poziomie 40%.” – dodaje. Stabilny przychód i zysk uzyskiwany z najmu CH MARYWILSKA 44 w najbliższym czasie zostanie zwiększony o przychód z najmu nowego obiektu Wodny Park Handlowy MARYWILSKA 44. Budowa dodatkowych 12.000 m2 Galerii Handlowej położonej w bezpośrednim sąsiedztwie CH MARYWILSKA 44. wkroczyła w finalną fazę. Oddanie do użytkowania planowane jest na koniec listopada, natomiast pierwsi najemcy adaptują już teraz swoje lokale do rozpoczęcia działalności.

Perspektywy dla segmentu budowlanego Grupy

„Trwające obecnie na rynku budowlanym ożywienie z jednej strony zwiększa liczbę przetargów, ale również spowodowało podwyższenie cen materiałów budowlanych, a także kosztów zatrudnienia pracowników oraz podwykonawców. Powoduje to, że niejednokrotnie wszystkie oferty złożone w przetargu są wyższe niż budżet zamawiającego. Nasza Grupa dysponuje sporym potencjałem wykonawczym dotyczącym robót żelbetowych i ziemnych, a także układania nawierzchni asfaltowych. W praktyce pozwala nam to wykonywać samodzielnie ten zakres prac. Pomimo wypełnionego portfela zamówień chcielibyśmy w ciągu najbliższego roku wygrać 1-2 kontrakty GDDKiA o wartości 300-500 mln zł, których realizacja przypadałaby do 2020 r., co dodatkowo ustabilizowałoby przychody Grupy w dłuższej perspektywie. Jednak nie za wszelką ceną.
Będziemy również kontynuować rozwój współpracy z międzynarodowymi deweloperami powierzchni przemysłowej i logistycznej, a także bardziej ostrożnie niż w latach ubiegłych dobierać prywatnych inwestorów. Uważam, że obecnie kończy się trudny dla budownictwa okres pod względem pozyskiwania kontraktów. Przez ostatnie 5 lat wiele spółek z branży, z uwagi na skalę działalności balansowało na granicy rentowności. Teraz możemy pozwolić sobie na dob
ór kontraktów pod względem ich rentowności i wiarygodności partnerów biznesowych.” – podsumowuje Jerzy Mirgos, prezes Zarządu MIRBUD

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.