Firma Liebherr ma ugruntowaną pozycję na polskim rynku, na którym działa już od 1985 roku. Liebherr-Polska swoją główną siedzibę ma w Rudzie Śląskiej, gdzie w roku 2009, otworzono duże centrum sprzedaży i serwisu maszyn budowlanych firmy Liebherr, na terenie o powierzchni około 12 tys. m2. Na temat działalności i nowoczesnych trendów w firmie, wypowiedział się dla redakcji atb, Marceli Bednarek - członek zarządu i dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Liebherr-Polska.
Liebherr-Polska posiada swoje oddziały w Ruścu k. Nadarzyna, Gdańsku i Poznaniu. Firma oferuje wysokiej klasy maszyny do robót ziemnych i przeładunków, żurawie samojezdne i gąsienicowe, żurawie wieżowe, a także urządzenia do głębokiego fundamentowania, wytwórnie betonu oraz betonomieszarki.
Maszyny Liebherr są coraz częściej wyposażone w nowoczesne technologie wspomagające pracę operatorów na placach budowy. Przykładem tego mogą być rozwiązania takie jak Leica Geosystems lub system pozycjonowania Topcon stosowane w koparkach, wodzidłach i spycharkach marki Liebherr.
– Większość operatorów chce dziś mieć systemy wspomagające ich pracę, to jest trend którym idziemy - podkreśla Marceli Bednarek.
System Leica to narzędzie służące prostej obsłudze sterowania maszynami, łatwo integruje się z innymi aplikacjami i pozwala na znaczne zwiększenie wydajności pracy. Oprogramowania zawiera procedury dedykowane branży budowlanej, przy czym wdrożenie ich w praktyce nie stwarza żadnych problemów. Pomiary, tyczenie, wykopy oraz sprawozdawczość są teraz dostępne w jednym, łatwym w użyciu systemie. W przypadku prezentowanych koparek gąsienicowych, oprogramowanie obsługuje np. funkcje wysięgnika uchylnego, głowicy wychylno-obrotowej oraz łyżki skarpowej.
Kolejnym z ważnych udogodnień, pomocnych w pracy operatorów maszyn budowlanych może być odbiornik sygnału GPS od firmy Topcon, który przystosowany jest do działania w każdych warunkach. Oferuje wysokiej jakości konstrukcję, odporną na uszkodzenia mechaniczne, zawartą w kompaktowej formie. Bezprzewodowy sygnał RTK oznacza tutaj najwyższą precyzję działania.
Liebherr rozwija modele maszyn z napędem elektrycznym, będąc producentem własnych silników spalinowych, rozwijamy jednocześnie technologię silników napędzanych paliwem wodorowym – wyjaśnia Marceli Bednarek
Jest to raczej jedyny kierunek w dużych maszynach, gdzie zakładane jest wykorzystywanie odnawialnych źródeł ekologicznej energii. Trudno sobie dziś bowiem wyobrazić wysoko wydajną koparkę, pracującą w kamieniołomie, która będzie miała napęd elektryczny.
Nasze spotkanie ma miejsce na Centralnych Targach Maszyn, Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze Show w Lubieniu Kujawskim.
– Swoje produkty promujemy na takich dynamicznych imprezach, gdzie możemy dotrzeć do dużej grupy klientów/użytkowników naszych maszyn. Przychodzą tutaj zarówno operatorzy jak i właściciele firm budowlanych. Sytuacja w naszej firmie pod względem sprzedaży jest ustabilizowana. Sprzedajemy duże maszyny, żurawie oraz urządzenia przeładunkowe, np. do portów. Zawsze można by oczywiście sprzedawać więcej, zwłaszcza tych standardowych maszyn, średniej wielkości. W dużych, specjalistycznych maszynach, nie mamy natomiast żadnych powodów do narzekań – podsumowuje Marceli Bednarek
Branża wykończeniowa w tarapatach
Budowa fabryki Joskin w Luksemburgu nabiera kształtów
Debiut ładowarki Liebherr L580 na targach Ligna
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę